Nuo seno žmonių nuomonės išsiskirdavo ten, kur kalbama apie tikėjimą ir pasirinkimą netikėti. Apie tai kas žemiška bei suvokiama žmogaus protu ir apie tai, kas antgamtiška. Lygiai taip pat, kuomet kalbama ir apie egzorcizmą.
Egzorcizmas – tai demonų ar piktųjų dvasių išvarymas iš neva apsėstų žmonių, namų ar vietovių. Nors dauguma egzorcizmą pirmiausia turbūt sieja su kraują stingdančiomis apeigomis, kurias matė filme „Egzorcistas“, tačiau pati praktika labai plačiai naudojama daugumoje didžiųjų pasaulio religijų – krikščionybėje, islame, judaizme.
Nors jokie oficialūs duomenys pateikiami nėra, tačiau katalikų bažnyčios teigimu egzorcizmų skaičius paskutiniu metu iš tiesų išaugo. Palerme egzorcizmu užsiimantis kunigas Vatikano radijui prasitarė, kad vien jis per pastaruosius du su puse metų turėjo daugiau nei penkiasdešimt progų išvaryti nelabuosius, kurie apsėsdavo žmones.
Egzorcistų teikiamų paslaugų paklausai augant, natūralu, kad bažnyčiai jų ruošti stengiasi kur kas daugiau. Visą praėjusią savaitę Romoje ir Vatikane vyko kursai, kurių metu buvo rengiami ir apmokomi kunigai, galintys ir norintys užsiimti egzorcizmu ir jo seansais.
Savaitės trukmės kursuose daugiau negu 200 norinčiųjų buvo mokomi skirtingose paskaitose, kurias vedė kvalifikuoti egzorcistai ir kunigai. Jų metu buvo mokoma apie šiai dienai labai paplitusią ir neigiamą raganystę Afrikos šalyse, kaip atskirti psichinę ligą nuo tikro apsėdimo atvejo ar kaip, žingsnis po žingsnio, atlikti egzorcizmą teisingai.
Bene didžiausio susidomėjimo sulaukė kardinolo iš Albanijos Ernesto Simoni pasakojimas apie tai, kaip jis telefonu atlieka egzorcizmo seansus. Dvasininkas kalba su apsėstaisiais mobiliuoju telefonu ir lotyniškai skaito jiems maldas, naudojamas išvarant piktąsias dvasias. Tai, neva Ernesto Simoni, lygiai taip pat veiksminga kaip ir egzorcizmo seansai, kuomet su auka, šiuo atveju apsėstuoju, yra bendraujama gyvai.
Kursų metu yra ruošiami ne tik egzorcistai, bet ir tai, ką bažnyčia vadina „pagalbiniais egzorcistais“. Nors egzorcizmu gali užsiimti tik tam kvalifikuoti kunigai gavę vyskupo palaiminimą, „pagalbiniai egzorcistai“, kuriais dažniausiai tampa moterys, egzorcizmo metu gali talkinti kunigui savo maldomis ir kita moraline pagalba jam suteikti stiprybės.
Tiesa, smarkiai rekomenduojama į egzorcistą kreiptis tik tuo atveju, jeigu medicinos darbuotojai buvo bejėgiai bandant nustatyti pirminę diagnozę. Kaip pabrėžia kunigas-egzorcistas Arnoldas Valkauskas, dauguma žmonių, kurie kreipiasi į egzorcistą pagalbos, pirma vis dėlto turėtų ieškoti pagalbos pas psichologus ar psichiatrus.
To paties kunigo teigimu šiandien Lietuvoje teturime 8 kvalifikuotus egzorcistus, kurie yra privilegijuoti atlikti tokius seansus. Vis dėlto panašu, kad egzorcistų trūksta ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Tai, anot dvasininkų, galima paaiškinti bedievišku gyvenimo būdu. Būtent tai leidžia piktosioms dvasioms ar demonams užvaldyti žmogaus kūną ir protą.
Turbūt normalu, kad daugelis skeptiškai žiūri į tokią žmonių veiklą. Vis dėlto, akivaizdu tik tai, jog potencialių egzorcistų klientų skaičiui augant, į šoną nepasitrauks ir ši jau labai seniai naudojama ritualinė praktika. Net, jeigu ir bus atliekama tik telefonu.
Taip pat skaitykite: Kreacionizmas – religija v.s. mokslas