Paskutinį dešimtmetį pasaulyje sklando daugybė konspiracijos teorijų, kurios susilaukia kartais net fanatiško palaikymo ir iškėlimo į dienos šviesą. Vienomis gajausių be jokios abejonės yra tapusios sąmokslo teorijos, kalbančios apie tai, kaip norima ir siekiama, neva, kontroliuoti žmonijos populiaciją.
Istorijoje būta visko. Nuo gandų, jog tokie virusai, kaip AIDS ar ebola sukurtos norint kontroliuoti populiaciją, iki garsiai aptarinėjamų chemtreilų ar vakcinų. Visai neseniai pasirodęs mokslinės fantastikos filmas „Keršytojai. Begalybės karas“ (Avengers: Infinity War) į interneto platybes vėlgi sugrąžino diskusijas apie žmonijos populiacijos kontroliavimą.
Pagrindinis filmo antagonistas – Thanos – turi labai blogą, tačiau kartu ir labai racionalią, o kai kurių manymu netgi didvyrišką idėją. Jo manymu visata yra perpildyta gyventojais. O tai veda tik prie vieno – išteklių stygiaus ir neišvengiamos katastrofos. Thanos nori atsitiktine tvarka sunaikinti pusę visatos populiacijos, taip išvengdamas šios tarpgalaktinės milžiniško masto nelaimės.
Jau 18-ąjame amžiuje anglų mąstytojas Tomas Malto iškėlė mintį, jog sparčiai augantis gyventojų skaičius gali lemti maisto nepriteklių visoje planetoje. Jo skaičiavimai nepasitvirtino, bet kabliukas jau buvo užmestas. Daugybė žmonių po šiai dienai yra linkę manyti, kad nevaldomas populiacijos augimas kelia globalines aplinkos problemas.
Stanfordo universiteto profesorius Polas Erlichas antrina šiai idėjai. Dar 1968-aisias išleistoje knygoje „Populiacijos bomba“ (The Population bomb) autorius porina, jog spartus populiacijos augimas, pareikalausiantis visų ribotų Žemės išteklių, prives žmoniją prie lūžio taško.
„Populiacijos bomba“, deja, bet tapo bestseleriu. O žmonės iš tiesų įsibaimino galimo gyventojų pertekliaus. Tai netrukus pradėjo vesti prie siaubingų pasekmių. Kinijoje pradėta vieno vaiko politika, o tokiose šalyse kaip Indija, Bangladešas, Indonezija, Meksika, Peru, Bolivija prievarta imta sterilizuoti vyrus ir moteris. Vien Indijoje tokių nelaimėlių būta daugiau negu 8 milijonai. Palyginimui – hitlerinė Vokietija sterilizavo tarp dviejų ir trijų šimtų tūkstančių žmonių.
Grįžtant prie masinę paniką pasėjusio Polo Erlicho, galima pridurti, jog 1969-aisiais profesorius net buvo linkęs lažintis, jog iki 2000-ųjų nebeliks Anglijos. 1979-aisias duotame interviu jis teigė, jog per artimiausius 15 metų Žemės planetoje tiesiog trūks vietos visiems gyventojams. O vos praėjusį mėnesį atkaklus mokslininkas priminė apie save pareiškimais, jog per keletą artimiausiu dešimtmečių civilizacija Žemėje nebeturi ateities ir netrukus turėtų dužti į šipulius.
Galima pajuokauti, jog blogiukas Thanos turbūt yra didelis Polo Erlicho fanas ir negalėtų jam labiau pritarti. Vis dėlto taip manančių vis dar yra tikrai daug. Tiesa, jų apskaičiavimai ir keliamos teorijos dažniausiai prasilenkia su realybe ir bent jau kol kas, dėkui Dievui, netampa pranašiškais.
Viso labo, yra ir žmonių, kurie kur kas blaiviau mato esamą situaciją ir nėra linkę taip drastiškai vertinti šiai dienai susiklosčiusios padėties. Vienas jų – Limanas Stoun, užsiimantis gyventojų populiacijos tyrinėjimais.
Jo teigimu, pagrindiniai probleminiai teiginiai liečiantys nuolat augantį gyventojų skaičių yra du. Neužtektinai maisto visiems ir riboti ištekliai. Tiesa, abu jie – be didesnio pagrindimo.
Kalorijų skaičius, kurį sugeneruoja viso pasaulio žemės ūkio sektorius yra visiškai pakankamas išmaitinti viso pasaulio žmonėms. Tiesą sakant, net sparčiai pagal gyventojų augančioje Azijoje, kalorijos suvartojimas vienam žmogui nuo 1968-ųjų padidėjo 40 procentų. Visame pasaulyje šis skaičius išaugo 30 procentų. Badaujančiųjų sumažėjo 216 milijonų, nors Žemės planetos gyventojų skaičius išaugo beveik 2 milijardais.
Kita dalis, kartu ir Polas Erlichas, yra įsitikinę, jog Žemė netrukus pritrūks gamtos išteklių, kurie yra tiesiog būtini mums išgyventi. Natūralu, kad, pavyzdžiui iškastinis kuras, anksčiau ar vėliau baigsis. Vis dėlto, dėka šiuolaikinių technologijų, tiek aptikti, tiek išgauti iškastinį kurą yra tapę kur kas lengviau. Per beveik 40 metų naftos atsargos išaugo 151 procentu, o gamtinės dujos – 163 procentais. 2015-aisiais žmonija sunaudoja 34 milijardus barelių neapdirbtos naftos, kai tuo tarpu jos buvo išgauta daugiau negu 53 milijardai barelių.
Taip pat, Limanas Stoun ragina nenusigręžti ir nuo atsinaujinančios energijos šaltinių. Tai, palyginus, yra paprastas ir labai efektyvus energijos išgavimas tiek iš saulės, tiek vėjo, vandens ar biokuro.
Vis dėlto, eksperto teigimu, dalykas dėl kurio derėtų susirūpinti yra ne tai, ką žmonės valgys ar tai, kada pasibaigs nafta. Dėmesį derėtų sutelkti į tai, kaip energija yra gaunama. Dauguma jėgainių nenaudoja atsinaujinančių ar ekologiškų šaltinių generuoti energijai, o to pasekoje kenčia visas pasaulis. Būtent ne augantis žmonių skaičius skatina, pavyzdžiui, globalinį atšilimą, o tai ką mes išmetame į aplinką.
Kaltinti reikia, kaip sako Limanas Stoun, ne daugiavaikes šeimas, o į aplinką išmetamas dujas, kaip antai anglies dvideginis. Keisti save, regis, kur kas paprasčiau, negu drastiškai keisti populiacijos augimą, ar ne?
Yra sparčiai sprendžiamos bado, skurdo, neraštingumo, kūdikių mirtingumo, maisto produkcijos problemos. Tereikia pripažinti, kad populiacijos kontrolė yra fikcinis sprendimo būdas, norint spręsti globalines problemas. Todėl ir ja užsiimti reikėtų palikti tokiems fikciniams personažams, koks yra Thanos.
Taip pat skaitykite: TOP 10 labiausiai nemėgstamų kino filmų