Džo Bidenas EPA-ELTA nuotr.

JAV prezidentas pateikė aštuonerių metų planą iš esmės modernizuoti šalį. Džo Bidenas, skirdamas maždaug du trilijonus dolerių, nori atnaujinti pasenusią infrastruktūrą ir sustiprinti ekonomiką.

Maždaug dviejų trilijonų dolerių (1,7 trln. eurų) infrastruktūros paketas yra projektas, kuris padės ateities kartoms, pavyzdžiui, kosmoso programa ar greitkelių statyba, sakė prezidentas Joe Bidenas, pristatydamas savo planą Pitsburge (Pensilvanija). Programa turėtų trukti aštuonerius metus.

Šis planas turėtų sukurti „milijonus gerai apmokamų darbo vietų“ ir padėti JAV konkuruoti su Kinija. Kongresas turi nuspręsti dėl paketo įteisinimo. „Mes turime tai padaryti“, – pabrėžė Bidenas. „JAV negali dvejoti nė minutės, turi būti patobulinta šalies infrastruktūra“. Bidenas skelbia savo projektą kaip didžiausią JAV pagal naujai sukurtų darbo vietų programą nuo Antrojo pasaulinio karo.

Planas finansuojamas padidinus pelno mokestį

„Planas apima maždaug 32 000 kilometrų kelių ir greitkelių, 10 000 tiltų, oro uostus ir jų modernizavimą bei investicijas į vietos viešąjį transportą. Programos dalis taip pat yra plačiajuosčio ryšio plėtra ir vandens tiekimo sistemos atnaujinimas“, – apie savo pasiūlymą sakė Bidenas. Be to, pasak Baltųjų rūmų, programa turėtų sukelti „elektromobilių revoliuciją“. Elektroniniams automobiliams turi būti įrengta 500 000 įkrovimo stotelių, o penktadalis visur esančių geltonų mokyklinių autobusų turi būti pakeisti į elektra varomus. Išlaidos, be kita ko, turi būti finansuojamos padidinus pelno mokestį.

„Įstatymas grįstas sąžininga ekonomika, suteikiančia visiems galimybę sėkmingai sukurti stipriausią, atsparesnę ir novatoriškesnę ekonomiką pasaulyje, tai nėra planas pakeisti mažus dalykus“, – sakė Bidenas. JAV yra viena turtingiausių pasaulio šalių, tačiau šalies „griūvanti“ infrastruktūra po dešimtmečius trukusių neadekvačių investicijų užima tik 13 vietą, skundėsi Bidenas. Tai taip pat kelia grėsmę nacionaliniam saugumui. – „Mes negalime sau leisti to nedaryti“, – tęsė Bidenas. JAV infrastruktūra iš esmės atsirado 1950-aisiais ir joje yra daug spragų.

Partijų ginčai JAV Kongrese

Demokratai jau per rinkimų kampaniją pasisakė už didelį paketą infrastruktūrai pagerinti. Tačiau tikimasi, kad dėl projekto Kongrese kils didelių ginčų su respublikonais. Tikėtina, kad viena iš sunkiausių diskusijų bus dėl planuojamo pelno mokesčio padidinimo. Valdant Bideno pirmtakui Donaldui Trumpui, pelno mokestis buvo smarkiai sumažintas nuo 35 iki 21 proc. Senato respublikonų mažumų lyderis Mitchas McConnellas nedelsdamas atmetė šį planą. Respublikonų senatorius Johnas Barrasso kritikavo Bideno schemą kaip „Trojos arklį“ dėl didesnių vyriausybės išlaidų ir mokesčių. Rūmų demokratų atstovė Nancy Pelosi tikisi infrastruktūros planą priimti iki liepos 4 d.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: