© Vaivos Chockevičiūtės nuotr. / KaunoZinios.lt

Bepiločiai orlaiviai, dar kitaip vadinami dronais – sparčiai populiarėjantys prietaisai, kurių naudojimas jau spėjo sukelti keletą skandalų Lietuvoje.

Nors dienos šviesą bepiločiai orlaiviai išvydo dar dvidešimto amžiaus pradžioje ir buvo karinių technologijų išradimas, mūsų šalyje, kaip  pramogoms ar verslui skirti įrenginiai, šie pasirodė vos prieš penkerius metus. Tad ar gali žiniasklaidoje dažnai kaip grėsmę keliantys pristatomi dronai pasikėsinti į mūsų privatumą? Keletą mitų,  susijusių su bepiločiais orlaiviais, sugriauti pasiryžo technikos entuziastai, startuolio vabzdys.lt įkūrėjai kauniečiai Tadas Kuriazovas ir Edgaras Snipas.

Pritaikomi įvairiose srityse

Nors vos prieš keletą metų dronų funkcijos ir galimybės atrodė gan ribotos, kuomet šie iš principo galėjo tiktai skristi, šiuo metu bepiločiai orlaiviai sparčiai tobulėja, o jų panaudojimo galimybės turi didelę perspektyvą.

„Pirmąjį droną dar paauglystėje iš detalių susikonstravau pats, tuo metu jis negalėjo nieko daugiau, tik skristi.“- Pasakojo Edgaras Snipas. Dabar dronais populiaru filmuoti ir fotografuoti, kuomet be jokio lėktuvo galima išgauti kokybišką paukščio skrydžio efektą. Tačiau bepiločių orlaivių galimybės toli gražu čia nesibaigia. Nuo vaikystės elektronika besidomintis Tadas Kuriazovas teigė, jog anksčiau atrodžiusios neįtikėtinos dronų perspektyvos įvairiose srityse po truputį tampa realybe. Šiuo metu kuriami ir vykdomi projektai, kuomet dronai pasitarnauja siuntų, apsaugos tarnyboms, karo ir krašto apsaugos srityse, gamtosaugoje, kitose pramonės šakose. Ne tik dronų pardavimu, bet ir filmavimo bei fotografavimo paslaugomis užsiimantys jauni verslininkai pasakojo: „Turime idėjų ir projektų su apsaugos tarnybomis. Taip pat dronų paslaugomis domisi nekilnojamo turto agentūros, kino, žiniasklaidos, pramonės atstovai, netgi ūkininkai. Paprasti fiziniai asmenys, norintys įamžinti švenčių akimirkas. Žmonės ateina su įvairiomis idėjomis, o mes stengiamės įgyvendinti.“

© Vaivos Chockevičiūtės nuotr. / KaunoZinios.lt

Dėl grėsmių visuomenei baimintis nereikėtų

Netylant diskusijoms apie dronų naudojimo keliamas grėsmes, neretai šie minimi privatumo pažeidimo, žmonių sekimo kontekstuose. Pasitaikė atvejų, kuomet dronų pagalba buvo mėginta nelegaliai perduoti daiktus kaliniams. Vis dėlto, startuolio vabzdys.lt įkūrėjai tikina, jog teigiamų dronų panaudojimo galimybių gerokai daugiau už neigiamas, o bepiločių orlaivių asocijacija (LBONA), kuriai šie priklauso, taip pat šiuo metu svarsto, kaip sugriauti žiniasklaidos suformuotą neigiamą požiūrį į bepiločių orlaivių naudojimą ir supažindinti visuomenę su jų teikiamomis galimybėmis. Visų pirma, visi dronų vartotojai yra kviečiami laikytis numatytų taisyklių, kuriose nurodoma ne tik kokio atstumo reikia laikytis nuo pastatų ir objektų, bet ir kur dronus pilotuoti yra draudžiama, pavyzdžiui, oro uostų teritorijose.

„Šiandieną yra reglamentuotos tam tikros taisyklės, su kuriuomis supažindiname kiekvieną mūsų pirkėją. Jose daugybė apribojimų dėl saugumo ir privatumo, aiškiai pasakyta kam ir kaip galima naudoti droną,“ – pasakojo Tadas Kuriazovas,- „tačiau žiniasklaida mėgsta daryti skandalus. Dėl to dažniau girdime neigiamus dronų panaudojimo aspektus.“

© Vaivos Chockevičiūtės nuotr. / KaunoZinios.lt

Paklausti, ką mano apie svarstymus, jog dronai galėtų pasitarnauti masiniam žmonių sekimui, verslininkai neslėpė, jog tokios sąmokslo teorijos kelia juoką.

„Galbūt įmantrios karinės technologijos ir galėtų būti tam pritaikomos, tačiau patikėkite, šiais laikais daug lengviau žmones sekti interneto ir mobiliųjų telefonų pagalba.“- Pasakojo Tadas Kuriazovas.- „Juk žmonės iš pradžių bijojo ir mašinų. Tad manau, jog laikui bėgant jie lygiai taip pat pripras ir išmoks jais naudotis, nors, žinoma, priklauso ir nuo pačio vartotojo, kokiam tikslui jis droną panaudos.“

Nepigus, bet kokybiškas malonumas

Nors pastaruoju metu vis populiariau dronus naudoti fotografavimo ir filmavimo tikslais, mažiausi dronai gali būti ir puikus žaislas vaikams. Technikos entuziastas Edgaras Snipas neslėpė, jog būtent tėtis jam parodė pirmąjį modelį, kurių tuo metu Lietuvoje nebūdavo, tad teko aparatą susikonstruoti pačiam. Tiesa, nors mažiausi dronai gali kainuoti nuo 50 eurų, profesionalesnių kainos gerokai didesnės. „Patys populiariausi dronai, kuriuos tereikia išimti iš dėžės ir jau gali naudotis, kainuoja nuo 500 iki 1500 eurų. Šie būna su integruota kamera, nors galima pritaikyti ir nuosavą. Tokius dronus naudoja ir profesionalai, užsiimantys fotografavimo ir filmavimo paslaugomis.“

vabzdys.lt dronais filmuotas Mad Money muzikinis vaizdo klipas

Nemažiau trijų variklių turintis dronas varomas elektrinio akumuliatoriaus pagalba, tad vidutinis skrydžio ilgis gali būti nuo 15 minučių iki valandos, vėliau tenka akumuliatorių pakrauti. Aparatų korpusai gaminami tiek iš plastmasės, tiek iš anglies pluošto tad yra sąlyginai lengvi. Jei anksčiau žmonės į atostogas pasiimdavo fotoaparatus, dabar vis dažniau jie pasiima ir nuosavus dronus. O tuos, kurie nerimauja, jog tiesiog nesugebės drono valdyti, ne pirmus metus šia veikla užsiimantys Tadas ir Edgaras patikina, jog visi pradedantieji skrenda. „Išmokti valdyti droną ganėtinai paprasta, nors ir vertėtų visų pirma pasipraktikuoti atviroje erdvėje ir atkreipti dėmesį į oro sąlygas.“

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: