Lenkijoje įsikūręs Bialorusios opozicijos naujienų skyrius „Nexta“ paskelbė šokiruojantį dokumentinį filmą apie prabangų Aliaksandro Lukašenkos gyvenimą.
Filmas, pavadinimu „Lukašenka. Auksinis dugnas“, „YouTube“ platformoje buvo paskelbtas kovo 8 d.
Daugiausia dėmesio filme sutelkta į Lukašenkos asmenines išlaidas, vilas, prabangius automobilius, dovanas, kuriuos jis, tariamai, naudoja asmeninėms reikmėms.
Filme pasakojama, kad Lukašenka korumpuotiems bialorusiams ir užsieniečiams verslininkams siūlydavo „apsaugą“. Taip pat kalbama apie prabangią rezidenciją prie Minsko, kuri, kaip sako „Nexta“, yra oligarcho Michailo Gutserijevo dovana Lukašenkai už „apsaugą“.
Anot moderatoriaus, filmas paremtas kelių anoniminių šaltinių liudijimais, įskaitant ir vyrą, kuris filme pristatomas kaip buvęs Lukašenkos administracijos darbuotojas. „Nexta“ sako gavusi dokumentų, įrodančių šiuos teiginius.
„Nexta“ įkūrėjas teigia, kad dokumentai filme nėra rodomi atsižvelgiant į žmonių, kurie juos suteikė, prašymus. Jis taip pat sakė, kad Lukašenkos vardas nebuvo minimas gautuose dokumentuose, o jo automobiliai, tarp kurių yra ir „Maybach“ bei „Rolls-Royce“, kurių vertė siekia daugiau nei 4 mln. eurų, užregistruoti kitais vardais.
Nuo 1994 m. valdžioje esantis Lukašenka yra sakęs, kad jo „vieninteliai rūmai“ yra nedidelis, mažiau nei 60 kv.m., namas, kuriame jį užaugino mama.
„Iš savo valstybės aš nieko nevogiau, nieko neatėmiau,“ Lukašenka sakė praėjusią savaitę, pasirodžius pranešimams apie artėjantį filmo išleidimą.
Bialorusios prezidentas per savo autoritarinį valdymą yra ne kartą pakeitęs konstituciją, ko pasekoje pelnė „paskutinio Europos diktatoriaus“ vardą.
2020 m. rugpjūtį jis oficialiai prezidento rinkimus laimėjo 6-ąjį kartą, o tai įžiebė beprecedenčius masinius protestus, nuvilnijusius per visą šalį.
Tūkstančiai bialorusių, įskaitant ir šimtus žurnalistų, dalyvavusių protestuose, buvo sulaikyti valdžios pareigūnų, kai kuriems buvo netgi taikoma kalėjimo bausmė, o dar šimtai gatvėse ir uždarytų areštinėse sumušti.
Keli protestuotojai mirė dėl patirto smurto, o keletas teisių organizacijų, teigia, esą turima nenuginčijamų įrodymų, kad saugumo tarnybų pareigūnai kankino sulaikytuosius.
2020 m. rugsėjo 23 d., įsisiūbavus protestams, Lukašenka už uždarų durų surengė inauguracijos ceremoniją, tačiau dauguma Europos Sąjungos valstybių, Jungtinė Karalystė, Jungtinės Amerikos Valstijos bei Kanada atsisakė pripažinti jį teisėtu Bialorusios prezidentu.
Dėl suklastotų prezidento rinkimų, nesiliaujančio smurto ir policijos žiaurumo prieš taikius protestuotojus, Europos Sąjunga prieš Bialorusios valdžios pareigūnus, įskaitant Lukašenką, įvedė tris sankcijų paketus.
Taip pat skaitykite: TOP 10 gyvų pasaulio diktatorių