Pexels.com archyvo nuotr.

Nuostata, kad moters atūrali aplinka yra namai, o vyras – šeimos galva, siekiantis karjeros – Vakarų pasaulyje beveik nebeegzistuoja, tačiau Japonijoje šis požiūris dar giliai įsišaknijęs. Japonijai vis dar sunkiai sekasi atsikratyti senų tradicijų. Pavyzdžiui, vis dar vyrauja įsitikinimas, kad vyras turi uždirbti šeimos pragyvenimui, o japonės moters vaidmuo visuomenėje yra išlikti ištikima vyro žmona bei nuolankia motina. Ilgą laiką moters teisės Japonijoje buvo ribojamos, tik visai neseniai imta siekti lygių vyrų ir moterų teisių. Susipažinkite, kokios moterų teisės ir jų ribojimai egzistuoja Japonijoje.

Japonija – šalis, kurioje dominuoja vyrai, o moterų teisės yra stipriai apribotos. Neseniai atlikta visuomenės apklausa Japonijoje parodė, kad net 45 proc. apklaustų vyrų sutiko su idėja, kad moterys turėtų likti namuose. Ilgą laiką moterys neturėjo realių vaidmenų visuomenėje. Japonė moteris buvo laikoma žemesnio statuso ir žinoma, turėjo mažiau teisių nei vyrai. Moterys negalėjo turėti nuosavybės. Dažnai moterys turėdavo patirti žiaurią prievartą ir sunkumų patarnaudamos savo vyrams. Jokių ekonominių ir politinių teisių. Vieninteliai moters įsipareigojimai būti vergėmis savo vyrui, atlikti motinos ir žmonos vaidmenį, ištikimai tarnauti šeimos nariams. Vienintelė išeitis japonei pagerinti savo statusą – užsiimti prostitucija. 1920-aisiais atsirado pirmieji feministiniai judėjimai, kurie ėmė kovoti už moters teises. 1922m. – leista moterims dalyvauti politiniuose renginiuose, bet negalima stoti į partijas. Balsavimo teisė moterims suteikta 1946 metais. Nuo 1970-ųjų prasidėjo naujoji feminizmo banga, dar vadinama moterų išsilaisvinimu. Suklestėjo moterų studijos, peranalizuojama šeimos sąvoka, siekta naujų įstatymų kurie sulygintu moterų teises su vyrų teisėmis.

Japones

Pexels.com archyvo nuotr.

Šiuolaikinėje visuomenėje daug kas pasikeitė. Moterims buvo suteikta daugiau teisių kaip ir vyrams. Moterys nebėra vertinamos tik kaip vaikų gimdytojos, namų vergės ar prostitutės. Šiuo metu moterys gali drąsiai reikšti savo nuomonę nebijodamos būti nuteistos. 1986 metais buvo priimtas lygių įdarbinimo galimybių įsakymas abiem lytims. Nuo 2013m. uždraustas seksualinis priekabiavimas darbo vietoje. Šiuo metu japonės moterys gali tekėti už ko nori, siekti karjeros. Todėl šiuo metu Japonijoje susiduriama su problema, jog daugelis japonių stengiasi vis labiau atidėlioti motinystę, norėdamos siekti karjeros aukštumų. Dėl šios priežasties Japonijos populiacija sparčiai sensta, o gimstamumo rodikliai vis žemėja. Tačiau visuomenėje gana dažnai iškyla atvejų, kai moterys yra diskriminuojamos. Pavyzdžiui, visai neseniai pasipiktinimo bangą visuomenėje sukėlė Japonijos ministrų kabinetas pasiūlęs neleisti moterims mokytis medicinos mokyklose Japonijoje.

Japones Japonija

Pexels.com archyvo nuotr.

Šiuo metu Tokijo medicinos universitetas mažina moterų pretendenčių stojamųjų egzaminų rezultatus, kad sumažintų merginų studenčių skaičių. Tai visuomenėje sukėlė aršias diskusijas. Šiuo metu, Japonijoje egzistuoja taip pat griežtas įstatymas kuris draudžia netiesiogiai diskriminuoti dirbančias moteris, iš jų reikalaujant jų darbui nebūtinų fizinių duomenų, tokių kaip svoris ar išvaizda ir kt. Japonijoje taip pat egzistuoja problema kai darbdaviai dažnai reikalauja besilaukiančias moteris išeiti iš darbo arba neleidžia grįžti po motinystės atostogų. Vienišos motinos Japonijos visuomenėje kovoja su skurdu ir kultūrine gėda. Daugiau nei 80% skyrybų Japonijoje yra atliekamos be teisinių konsultacijų, ir dauguma moterų negauna vaiko paramos. Be šios finansinės paramos, moterys gali remtis tik valstybės mažomis išmokomis.

Taip pat skaitykite: 25 naudingi patarimai keliaujantiems į Japoniją

Ši informacija yra portalo KaunoZinios.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija ir nurodžius aktyvią nuorodą į KaunoZinios.lt. Parašykite mums adresu info@kaunozinios.lt

 
Naujienos iš interneto

Sponsored video

Taip pat skaitykite: