Liubov Sobal instagram archyvo nuotr.

Rusijos policija sulaikė bei suėmė šimtus į Maskvos gatves taikiam protestui susirinkusių piliečių. Rusijos sostinėje rengtas valdžios nesankcionuotas protestas dėl nepriklausomų kandidatų į Maskvos tarybą piktybinio neregistravimo, sulaukė ypatingai agresyvios reakcijos iš Kremliaus citadelės valdomos policijos. Šį šeštadienį, šalmais, kaukėmis ir lazdomis, liaudyje vadinamomis „Argumentas 1“ ir „Argumentas 2“ (lazda su papildoma rankena), apsiginklavę pareigūnai Puškino ir kituose skveruose susikibę rankomis šlavė bei daužė susirinkusiuosius, kurių tarpe buvo ir žymi Rusijos aktyvistė, neregistruota kandidatė į Maskvos miesto tarybą Liubov Sobol. Daugelis kitų ryškių opozicijos atstovų tame tarpe ir Aleksėjus Navalnas, Konstantinas Jankauskas bei Ilja Jašinas uždaryti 30 parų areštui po praeito savaitgalio protestų.

Protestuojančios grupės buvo nustumtos į Trubnaya skverą, kur policija suėmė daugumą protestuotojų. Pasak nepriklausomų stebėtojų, sulaikytų bei suimtųjų skaičius mažiausiai 828 aktyvistai. Suimant naudota grubi fizinė jėga, žmonės daužomi abiem „Argumentais“, visada vedant grubiai užlaužiamos rankos. Pasak Maskvos policijos, ši teigė, jog sulaikyta 600 protesto dalyvių, iš 1500 dalyvavusių. Šie skaičiai neatitinka realybės. Remiantis filmuota medžiaga apie eitynes, yra manoma, jog tiek suimtųjų, tiek akcijos dalyvių skaičius yra gerokai didesnis nei policijos teigimu. Sulaikyti net keli savo darbą dirbę žurnalistai, tar kurių ir nepriklausomo TV kanalo „Dozd“ reporteris. Jo teigimu, policininkas tiesiog suplėšė žurnalisto pažymėjimą ir įgrūdo į areštuotiesiems skirtą gabenti automobilį.

Per praėjusią savaitę vykusias eitynes Maskvos policija suėmė apie 1400 eitynių dalyvių, kurių dalis pareiškė, jog policija naudojo pernelyg daug fizinės jėgos bei agresijos, daužydami dalyvius policijos lazdomis. Rusijos internetinis leidinys „MediaZona“ savo socialinio tinklo Twitter paskyroje pasidalino vaizdo įrašu, įrodančiu, jog agresija išties egzistavo, vaizdo įrašo metu, Maskvos policija agresyviai muša vieną iš protesto dalyvių. Internete gausu analogiškus atvejus patvirtinančių video įrašų. Protesto vietose mobiliųjų tinklų operatoriai valdžios nurodymu atjungė interneto tiekimą, siekiant išvengti tiesioginių transliacijų socialiniuose tinkluose.


View this post on Instagram

A post shared by @sobollubov on

Liubov Eduardovna Sobol – anti-korupcinės organizacijos advokatė bei buvusi Rusijos opozicijos koordinacijos tarybos narė (2012-2013 m.) tik prasidėjus akcijai ištraukta iš taksi mašinos, areštuota bei įsodinta į policijos furgoną. Liubov, viena pagrindinių šių protestų įkvėpėjų, paskelbė bado akciją po to kai Maskvos centrinė rinkimų komisija atsisakė registruoti visus be išimties nuo Kremliaus nepriklausomus kandidatus sostinėje vykstančių municipalinių rinkimų metu. Pasak nepriklausomų įvykių stebėtojų, Maskvos policija ėmė suiminėti civilius ir net su protestu nesusijusius praeivius, kuomet akcija dar nebuvo prasidėjus. Protestuotojai buvo stebėtinai taikūs ir nekėlė absoliučiai jokios grėsmės.

Pasak Rusijos policijos, eitynės buvo nelegalios, tad neturėjo būti rengiamos. Esą kandidatai į Maskvos miesto dūmą nesurinko pakankamai parašų, tam kad galėtų kandidatuoti. Tačiau opozicijos nariai teigia, jog tai yra visiškas melas bei paprasčiausias būdas su jais susidoroti.

Eitynėse dalyvavusi studentė Elena pasipiktinusi pareiškė, kad „vyriausybė valosi į mus kojas“. Dar vienas protestuose dalyvavęs senolis Yevgeny‘us Snetkov‘as, 61 metų inžinierius šį rinkimų draudimą apibūdina kaip būdą atsikratyti nenorimų kandidatų, pažeidžiant jų teises. Kai kurie protestuotojai protesto metu skandavo šūkius „Putinas yra vagis“ ir „Rusija be Putino“. Protestą stebėję aplinkiniai žmonės teigė, jog policijos pajėgų gausa portesto metu yra viena didžiausių kokias yra tekę matyti per pastarąjį penkmetį.

Panašiame proteste praėjusią savaitę policija suėmė apie 1300 aktyvistų bei tai pavadino didžiausia pastarųjų metų saugumo operacija, kuri sulaukė tarptautinio pasmerkimo. Po pirmųjų protestų Rusijos valdžios nurodymu buvo įvygdyta begalė namų kratų bei iškeltas didelis skaičius baudžiamųjų bylų, kurių priežasties pagrindimu įvardinatas riaušių kurstymas. Rusijoje už tokį nusižengimą yra numatoma bausmė iki 15 metų kalėjimo.

Pasak aktyvistų, Rusijos konstitucija jiems suteikia galimybę laisvai protestuoti. Tačiau Rusijos vyriausybė atšauna, jog šiems prieš rengiant protestą reikia suderinti laiką bei vietą iš anksto, kas nebuvo padaryta prieš šeštadienį vykusias eitynes. Aktyvistai teigė, jog Maskvos vyriausybė pakarototinai atsisakė pritarti protestams miesto centre, tad šie neturėjo jokio kito pasirinkimo, kaip tik imti ir inicijuoti protestą be Maskvos municipalinės valdžios sutikimo.

Yra žinoma, jog bent aštuoni Liubov Sobol bendražygiai, įskaitant Aleksėjų Navalną yra uždaryti areštinėse. Pasak policijos, šie nusižengė legalaus protesto reikalavimams, jiems yra ribojomas kontaktavimas su žiniasklaida.

Rusijos tyrėjai šeštadienį taip pat paskelbė, jog yra iškelta baudžiamoji byla dėl pinigų plovimo (15 milinijonų JAV dolerių), kaltinimai pareikšti anti-korupcijos organizacijai FBK, kuriai priklauso Liubov. Anti-korupcinės organizacijos vadovas Aleksėjus Navalnas teigia, kad organizacija yra finansuojama iš visuomenės aukojamų lėšų.

Prezidentas Vladimiras Putinas bei Kremlius šio incidento bei jo sukeltų padarinių kolkas nekomentavo. Maskvos miesto dūmoje yra 45 vietos, ji atsakinga už didžiulį savivaldybės biudžetą. Visos dūmos vietos turi penkerių metų terminą, rinkimai įvyks rugsėjo 8-tąją.

Taip pat skaitykite: Maskva, protestai ir medijų “kijevizacija”

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: