Javgenijis Prigoženas ir Vladimiras Putinas. Koliažas

Rusijos verslininkas, maitinimo įmonių savininkas, susijęs su interneto trolių ferma ir karinių samdinių grupuote Vagner. Būdamas 18 metų, buvo nuteistas už vagystę. 1981 m. taip pat buvo nuteistas dvylikos metų laisvės atėmimo bausme pagal straipsnius dėl plėšimo, sukčiavimo ir paauglių įtraukimo į nusikaltimus, už grotų praleido devynerius metus. Išėjęs į laisvę, 1990 m. pradėjo greito maisto verslą, kuris vėliau virto restoranų ir maitinimo įstaigų verslu.

Vieną iš jo restoranų greitai pamėgo ir V. Putinas. Geri santykiai su Rusijos elitu jam atnešė didelį pelną, pasirašant maitinimo sutartis su mokyklomis, ligoninėmis ir kariuomene. Tačiau būtent jo veikla už virtuvės ribų įtvirtino jo pravardę – Putino virėjas.

Jevgenijus Prigožinas buvo vienas pavojingiausių Rusijos politinės arenos žaidėjų, išsiskiria savo požiūriu į karinę į invaziją, kuri, daugelio nuomone, po aštuonių mėnesių yra nesėkminga. Nesvarbu, kad pagal Rusijos įstatymus šiuo metu draudžiama kritikuoti ar „kompromituoti“ ginkluotąsias pajėgas,

Candace Rondeaux, New America Foundation Vašingtone tyrėja ir 2019 m. ataskaitos Decoding The Wagner Group autorė sakė: „Atrodo gana akivaizdu, kad Prigožinas rado tinkamą momentą išplėsti savo viešą profilį.“

„Šiuo metu jis iš tiesų yra pasiekęs aukščiausią politinės galios ir įtakos lygį, – sakė ji, – nes šis karo etapas leido jam įsijausti į piktavalės valstybės kapitono vaidmenį“.

Rusijos politikos ekspertas Andrejus Kolesnikovas priminė Grigorijų Rasputiną, kuris XIX a. 10-ajame dešimtmetyje turėjo įtakos paskutiniojo Rusijos caro šeimai. Kolesnikovas teigė: „Savo įtaka, bent jau viešojoje erdvėje, jis pradeda priminti Rasputiną. Natūralu, kad dabar daugelis galvoja, ar šis žmogus gali būti kitas kandidatas į prezidentus ir įžengti į aukščiausias politikos sferas.“

Samdinių grupuotė Vagner

Prigožino nuosavybės teisė į Vagner samdinių grupuotę daugelį metų buvo vieša paslaptis Rusijoje ir už jos ribų. Ilgus metus neigęs bet kokias sąsajas, Rusijos oligarchas Jevgenijus Prigožinas prisipažino, kad tiesiogiai dalyvavo kuriant šią grupuotę. Prigožinas sakė, kad: „Kaip ir daugelis kitų verslininkų“ vyko į poligonus, kad „užverbuotų grupę, kuri eitų ir gintų rusus, kai prasidės Donbaso rusų gyventojų genocidas“.

Tikslią Vagner kilmę gaubia paslaptis, tačiau Rusijos žurnalistai ir tyrėjai, tokie kaip Rondeaux, teigia, kad bendrovė išsivystė iš buvusių Rusijos specialiųjų pajėgų karių, valdomų privačių saugos organizacijų tinklo.

Manoma, kad šios grupės kariai kovojo Donbase po to, kai 2014 m. ten prasidėjo Rusijos kurstomas karas.

Po to, kai 2015 m. Kremlius įsakė surengti didelę intervenciją Sirijoje, siekdamas paremti Sirijos diktatoriaus Basharo al Assado režimą, Vagner kariai dar labiau pagarsėjo beprotišku žiaurumu, nes jie rūpinosi diplomatų saugumu, saugojo naftos ir dujų objektus ir ruošė vietos miliciją. Pranešama, kad Vagner samdiniai taip pat yra dirbę Centrinės Afrikos Respublikoje, vykdydami deimantų ir vertingų mineralų kasybos ir eksporto operacijas.

Vasario mėnesį prezidentui Vladimirui Putinui įsakius įsiveržti į Ukrainą, Vagner samdiniai buvo vieni iš kelių būrių, kovojusių kartu su reguliariosiomis Rusijos pajėgomis. Vagnerio kovotojai atliko pagrindinį vaidmenį Rusijai užimant Mariupolio uostamiestį ir Luhansko srities – Severodonecko miestą.

Kalinių siuntimas į fronto liniją

Neturėdama karių ir susidurdama su nesėkmėmis mūšio lauke, Rusija kovai Ukrainoje ėmė kviesti nuteistus kalinius. Karo analitikai pateikia naują vaizdo įrašą, kuriame, rodoma, kaip yra verbuojami kaliniai, kurie bus siunčiami į fronto linijas, kad sustiprintų silpnėjančią Rusijos prezidento Vladimiro Putino invaziją, Ukrainoje.

Rusijos socialinės žiniasklaidos svetainėse paskelbtame vaizdo įraše matyti, kaip vyras, kreipiasi į didelę grupę kalinių. Jis jiems sako, kad bausmės bus sušvelnintos, jei jie šešis mėnesius tarnaus Ukrainoje, tačiau visi, kurie persigalvos, bus sušaudyti kaip dezertyrai.

Grupuotė buvo ne kartą kaltinta karo nusikaltimais ir žmogaus teisių pažeidimais.

Kylanti politinė žvaigždė?

Klausimas, ar Prigožinui pavyks politinė karjera, lieka atviras. Tačiau „ Jei Prigožinas ir galėtų tapti politiku, tai tik Sankt Peterburge“, – sakė Rondeaux. „Tai nebus Maskvoje ar Urale.“

Vašingtone įsikūrusio Karo studijų institute teigiama, kad: „jis tikisi būti apdovanotas. Jam nereikia pinigų. Dabar jis tikriausiai norėtų turėti daugiau politinio pasitikėjimo ir įtakos. Jis įsitvirtina kaip politinė galios atstovas, naudodamasis savo populiarumu ir ryšiais su Vagner, kritikuoja savo oponentus elito sluoksniuose ir įtvirtina savo autoritetą.“

Pats Prigožinas teigė: „Kalbant apie mano padidėjusį populiarumą – aš jo nesiekiau. Mano užduotis – atlikti savo pareigą tėvynei, ir šiandien neplanuoju steigti jokių (politinių) partijų, juolab eiti į politiką.“

Prigožino politinė įtaka Kremliuje taip pat yra atviras klausimas. Jo karjerą stebėję analitikai pabrėžia, kad jis turi galingų rėmėjų, rusiškai vadinamų stogu, kurie leido jam plėtoti savo verslą ir dirbti ranka rankon su Rusijos karinėmis pajėgomis.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: