Pagal Pasaulio Ekonomikos Forumo ataskaitą, kasmet beveik aštuoni milijonai tonų plastiko patenka į vandenynus. Tai tolygu šiukšlių sunkvežimių turinio išmetimui į vandenyną kiekvieną minutę. 2050 metais pranašaujama, kad plastiko jūrose bus daugiau nei žuvų.

Bėgant laikui, plastikas skyla į mažesnes dalis, kurios vadinamos mikroplastiku ir marina bei kelia grėsmę vandenyje esantiems gyvūnams. Dažniausiai pasitaikantys atvejai yra plastiko prarijimas arba įsipainiojimas, visa tai dažniausiai priveda prie siaubingų sužalojimų ar net mirties. Plastiko produktams visiškai suirti prireikia šimtų metų.

Hendersono sala, kuri nuo sausumos yra nutolusi apie penkis tūkstančius kilometrų, puikiai atskleidžia plastiko taršos mastus vandenyne. Salos pakrantėse sukauptas įspūdingas skaičius šiukšlių, apie 38 milijonus daiktų, kurių bendras svoris siekia 17,6 tonų. Apie 68 procentus salos yra palaidota plastiko nuosėdose. Dauguma šiukšlių, kurios buvo rastas Hendersone, yra susijusios su žvejybos veikla bei atplukdytos iš Kinijos, Japonijos ir Čilės.

Be natūralaus salos grožio niokojimo, gyvūnijos pasaulis taip pat kenčia. Gyvūnai valgo plastiką ir randama daugybė įsipainiojusių jame. Taip pat susidarė plastiko barjerai, kurie sumažino jūrų vėžlių galimybes dėti kiaušinius. Nepaisant to, krabams tai atrodo į naudą ir plastikiniuose daiktuose jie kuriasi namus, kurie jiems atstoja kriaukles.

siuksles

Hendersono saloje lankosi daugybė tyrėjų, kurie nesiima jokių priemonių užkirsti kelią taršai. Tyrėjai nieko nedaro ne todėl, kad tai jiems nerūpi ar nenori prisidėti, tačiau išvalyti salą yra praktiškai neįmanoma. Jei atsirastu būdas pašalinti visas šiukšles, tai po poros mėnesių jų prisikauptų tiek pat, nes kasdien į salą patenka virš trylikos tūkstančių naujų plastiko dalių.

Boyan Slat, būdamas aštuoniolikos metų, sukūrė projektą pavadinimu ,,Vandenyno išvalymas“. Jis sumanė sukurti šimto kilometrų povandeninį V-formos barjerą, kuris sugautų plaukiojančias plastiko šiukšles. Ši technologija, kurią įdiegti planuojama 2020 metais, galėtų panaikinti pusę šiukšlių iš Ramiojo Vandenyno regiono, kuris vadinamas didžiuoju šiukšlių keliu ir tam įgyvendinti prireiktų dešimtmečio.

Kovojant su taršos problema, svarbus kiekvienas asmuo. Net ir mažiausi geri darbai padeda užkirsti kelią šiai problemai ir yra dalykų, kuriuos verta žinoti. Vienas lengviausių veiksmų yra pradėti rūšiuoti ir plastiko produktus išmesti į tam skirtus konteinerius. Taip pat, reikėtų stengtis naudoti kuo mažiau vienkartinių įrankių ir produktų, ekspertai rekomenduoja rinktis daugkartinio naudojimo puodelius ir maišelius, tokiu būdu prisidėti prie taršos mažinimo.

Taip pat skaitykite: Undinė 10,000 plastikinių butelių jūroje įspėja apie didžiulę plastiko taršą

Ši informacija yra portalo KaunoZinios.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija ir nurodžius aktyvią nuorodą į KaunoZinios.lt. Parašykite mums adresu info@kaunozinios.lt

 
Naujienos iš interneto

Sponsored video

Taip pat skaitykite: