Julie Law, Phil Buckellew. ELTA / Dainius Labutis

Lietuvoje veikianti JAV informacinių technologijų įmonė „Rocket Software“ nesibaimina geopolitinių pavojų ir planuoja tęsti investicijas šalyje. Anot „Rocket Software“ prezidento Philo Buckellew, Lietuvoje ugdomi informacinių technologijų (IT) specialistai yra itin talentingi, tad bendrovė mato galimybę plėstis šioje rinkoje.

Lietuva yra stabili šalis, ji yra NATO dalis ir jau senai į ją investuojame. Remiamės labiau rezultatais, tad tęsime veiklą ir tol, kol čia rasime sėkmės „ingredientų“, investuosime“, – Eltai interviu metu teigė P. Buckellew.

Lietuva yra svarbi šalis „Rocket Software“ žvelgianti iš pasaulinės perspektyvos. Tai viena iš trijų vietų ir rinkų pasaulyje, kur mums labiausiai pasisekė“, – sakė jis.

Rocket Software“ Vyriausioji žmogiškųjų išteklių vadovė Julie Law pabrėžė, kad bendrovė sparčiai augina pajėgumus Lietuvoje, o šiuo metu bendrovėje dirba 170 darbuotojų.

Šiais metais mes iš tikrųjų padvigubinome savo personalo kiekį Lietuvoje“, – teigė J. Law.

Rocket Software“ lapkričio pabaigoje Lietuvoje pristatė „NextGen Academy“ iniciatyvą, skirtą apmokyti IT talentus vadinamojo „low-level programming“ (liet. žemo lygio programavimas). Nuo lapkričio 18 d. pusės metų apmokamą praktiką pradėjo 24 asmenys, o pabaigusiems kursą bus pasiūlyta dirbti „Rocket Software“.

Kaip aiškino J. Law, nuo 2023 m. bendrovė bendradarbiauja su Kauno technologijų universitetu (KTU), iš ten atėjo ir paraiškos dalyvauti šioje akademijoje. Tačiau, anot jos, pamačius platų susidomėjimą programa iš, galima mąstyti apie bendradarbiavimo su mokymosi institucijomis plėtrą.

Taip, plečiamės. Tiesą sakant, mes gavome daugiau nei 300 paraiškų prisijungti prie „Rockit“ „NextGen“ programos, kai kurios iš jų buvo ne iš KTU, o daugelio kitų šaltinių. Taigi manome, kad galime plėstis ir į kitus universitetus, kur taip pat dėstomi reikalingi pagrindai“, – teigė  „Rocket Software“ Vyriausioji žmogiškųjų išteklių vadovė Julie Law.

Rocket Software“ yra pasaulinė technologijų lyderė modernizavimo srityje, padedanti pirmaujantiems pasaulio verslams modernizuojantis – nuo pagrindinių sistemų iki debesijos sprendimų.

Interviu su „Rocket Software“ atstovais taip pat buvo kalbėta apie bendrovės veiklą Lietuvoje, IT sektoriaus ateitį pasaulio rinkose bei dirbtinio intelekto (DI) taikymą ir naudojimą.

 Atvykote į Lietuvą dėl „NextGen“ IT akademijos įkūrimo. Tad pirmas klausimas būtų – kodėl pasirinkote plėtrą Lietuvoje? Kokį potencialą ir viltis turie?

P. Buckellew

Lietuva yra svarbi šalis „Rocket Software“, žvelgianti iš pasaulinės perspektyvos. Tai viena iš trijų vietų ir rinkų pasaulyje, kur mums labiausiai pasisekė.

Lietuvoje veiklą pradėjome nesenai, prieš kelis metus. Bet žmonės, kuriuos sugebėjome pasamdyti, jų įgūdžiai, žinios apie šią pramonę, mūsų klientus, buvo labai geri, leido kurti pranašumą prieš konkurentus. Ir to pasekmėje galėjome įkurti laboratoriją, kurios rezultatai buvo labai geri. Tad nusprendėme investuoti toliau.

J. Law

Šiais metais mes iš tikrųjų padvigubinome savo personalo kiekį Lietuvoje.  

Lietuvą labai mylime dėl švietimo sistemos ir jos infrastruktūros. Pavyzdžiui, mes bendradarbiaujame su Kauno technologijų universitetu, kur ir bus mūsų laboratorija. Čia galima rasti aukščiausio lygio technologijos talentų ir specialistų.

Taip pat, žinote, veikimas atsižvelgiant į laiko juostas yra svarbu mūsų sferoje. Tad norint išlaikyti rinką Europoje, kas mums svarbu, pasirinkome plėstis Lietuvoje.

 Lietuvoje yra daug talentingų IT specialistų, kurie turi reikalingas kompetencijas?  

P. Buckellew

Taip. Čia tikrai radome personalo, turinčio gerus bazinius įgūdžius. Šį personalą taip pat sugebėjome lengvai supažindinti su mūsų pramonės specifika.

Mes aptarnaujame ypatingai svarbius klientus. Tai bendrovės, kurios užtikrina, kad traukiniai vyktų laiku, lėktuvai galėtų skraidyti ir visame pasaulyje galėtų vykti finansų operacijos. Tarp to yra daug bankų, draudimo kompanijų, mažmenininkų, sveikatos priežiūros įmonių.

Ir tokie klientai reikalauja, kad nuolatos būtų palaikoma jų pagrindinė programinė įranga. Tad, kaip minėjo Julie, laiko juostos yra svarbios. Tas artumas leidžia veikti su klientais Europos rinkose, kur turime daug klientų

Ir tikrai, visiems padarome įspūdį su tuo, ką pasiekėme čia.

 Paminėjote partnerystę su Kauno technologijų universitetu. Ar ir toliau plėtosite tokį bendradarbiavimą? Galbūt matote potencialo dirbti su kitomis švietimo įstaigomis?

J. Law

Taip, plečiamės. Tiesą sakant, mes gavome daugiau nei 300 paraiškų prisijungti prie „NextGen“ programos, kai kurios iš jų buvo ne iš Kauno technologijų universiteto, o daugelio kitų šaltinių. Taigi manome, kad galime plėstis ir į kitus universitetus, kur taip pat dėstomi reikalingi pagrindai.

Paminėjote, kad „NextGen“ akademijoje šie praktikantai mokysis būtent žemo lygio programavimo. Ar galėtumėte išplėsti, ką tai reiškia šiuolaikiniame IT sektoriuje?

P. Buckellew

Šiandien yra daug sujudimo ir dėmesio būtent pažangiausioms galimybėms, pavyzdžiui DI, ar scenarijų kodavimo kalboms, tokioms kaip „Python“ ir pan. Tuo pačiu metu IT pagrindas yra daug žemesnio pažangos lygio technologijos.

Ir tam, kad tikrai galėtume padėti savo klientams modernizuotis be trikdžių, mūsų darbuotojai taip pat turi žinoti ir išmanyti tas žemesnio pažangumo technologijas. Tad galime prisidėti prie naujovių nuo stipraus pagrindo.

Žinoma, kad stiprus pagrindas, tai gerai. Bet ar tai atrodo patrauklu naujiems praktikantams ir studentams? Ar nesužavi jų dirbtinis intelektas, sudėtingesnės sistemos labiau?

P. Buckellew

Taip, tikrai jiems atrodo patrauklu. Dėl to mums pavyko rasti tikrai gerų įgūdžių turinčių žmonių. Pastebėsiu, kad kiekvienas vertina tai, jog darbas yra prasmingas. Ir jei padedame vykti finansinėms operacijoms visame pasaulyje, tai tikrai daug prasmės turintis darbas. Ir negana to, kad jie dirba su rimtais dalykais, bet gauna ir galimybę diegti naujoves.

Į savo produktus taip pat įtraukiame skirtingų DI modelių. Tai tikrai jie gauna išnaudoti ir visas modernias galimybes.

Šiek tiek palietėme tai, bet kaip vertinate IT sektoriaus potencialą Lietuvoje? Kokias tendencijas matote? Nematote ateityje tos bėdos, su kuria susiduria kiti verslai, kad tiesiog pritrūks žmonių?

P. Buckellew

Kaip ir visos kitos rinkos, IT rinka daugiausia sukurta atsižvelgiant į pasiūlą ir paklausą. Šiandien yra didelis poreikis žmonių, turinčių žinių, įgūdžių ir gebančių dirbti su bazinėmis technologijomis.

Taigi paklausa šiais laikais tikrai didesnė nei pasiūla. Štai kodėl mes investuojame į „NextGen“ akademiją, kad padėtume sukurti tiekimą. Ir mes tikime Lietuva.

Skelbiate, kad pasitikite Lietuva. Ir čia labai įdomu. Nematote geopolitinių pavojų? Nes tai visada atrodo didžiulis dalykas diskusijose apie verslą Lietuvoje.

P. Buckellew

Lietuva yra stabili šalis, ji yra NATO dalis ir jau senai į ją investuojame. Remiamės labiau rezultatais, tad tęsime veiklą ir tol, kol čia rasime sėkmės ingredientų, investuosime.  

Ir tas tinkamas „ingredientų“ rinkinys, žinoma, būtų potencialūs arba talentingi programuotojai, su kuriais turėtumėte dirbti?

P. Buckellew

Žinote, kai turite gerus programuotojus, galite prie kolektyvo pridėti gerų žmonių, kurie palaiko klientus. Ir kai turite gerų žmonių, kurie palaiko klientus, galite turėti žmonių, kurie taip pat dokumentuoja funkcijas arba kuria rinkodaros užstatą. Taip sugebėjome plėstis iki dabar.

J. Law

Sakyčiau, kad vienas iš pagrindinių dalykų, kurių ieškome, yra gebėjimas greitai mokytis. Galbūt šioje naujos kartos akademijoje yra mokomasi tam tikros žemo lygio programavimo kalbos, tačiau visada yra galimybė mokytis naujovių. Ir ta aplinka Lietuvoje yra sutelkta į novatoriškumą ir judrų mokymąsi, dėl to ji tokia stipri.

Ar institucijos ar valdžios institucijos galėtų ką nors padaryti, kad ši aplinka būtų dar geresnė IT sektoriaus augimui? Koks dabar jūsų ryšys su institucijomis?

J. Law

Su „Investuok Lietuvoje“ palaikome gerą partnerystę. Praėjusiais metais jie atvyko į Bostoną, kur yra mūsų būstinė, o mes priėmė jų komandą savo pagrindiniuose biuruose. O aš Lietuvoje buvau tris kartus ir kiekvieną kartą, kai atvykdavau, susitikdavau su jais aktualiais reikalais. Manau, kad tai puiki partnerystė.

Galbūt tada pažiūrėkime kiek plačiau. Kokias matote platesnes IT tendencijos? Nes minėjote, kaip žmonės su DI modeliais ir kitomis pažangiomis technologijomis dirba.

P. Buckellew

Reikia suprasti, kad IT sektorius yra pridėtinis, nes visada yra sistemų ar dalykų, kurie pridedami, bet labai retai kažkas nebenaudojama. Ir ta erdvė pastatyta ant tų pagrindinių programų. Ir būtent tai yra ta erdvė, kur praleidžiame daug laiko, kur kuriame naujoves.

Tai yra tokios technologijos kaip mobilioji ir hibridinė debesų kompiuterija. Jos ir toliau evoliucionuos, žinoma, bet kas svarbu klientams, tai pagrindinių sistemų, kurios liečia visus šių technologijų lygius, palaikymas.

Vienas iš jiems reikalingų dalykų, tai paslaugos tiekėjai, kurie gali veikt su tais „žemiausiais“ įrankiais, kurie yra kritiškai svarbia jų „stack“ (programinės įrangos, programų ir aplikacijų rinkinio – ELTA) dalimi. Čia tokie dalykai, kaip pervedimų apdorojimas, kreditinių kortelių perbraukimo veikimas, lėktuvų bilietų pirkimas. „Rocket Software“ padeda su šių funkcijų modernizavimu, surandant kur galima taikyti DI sprendimus.

Ir mes stengiamės juos „sutikti“ ties ta vieta, kurią jie pasiekė modernizavimo proceso metu ir tai padarome nesukeldami chaoso, kuris iškiltų jei bandytume fundamentaliai keisti sistemas, perrašyti kodą.

– Jūs paminėjote dirbtinį intelektą, ir tai galbūt yra šiek tiek neinformuoto žmogaus pozicija, bet prieš kelis mėnesius buvo kalbų, kad DI investicijos neatsiperka. Ar tai tiesa?  

P. Buckellew

Yra daug skirtingų DI tipų, jie ir naudojami skirtingai. Turime keletą „Rocket“ programinės įrangos portfelio dalių, kuriuose matome gerus dirbtinio intelekto rezultatus. Vienas iš mūsų produktų padeda saugoti turinį pvz. senas sąskaitas ir sąskaitas faktūras bei dalykus, kurie nėra struktūrizuoti, kurie nebūtinai taip lengvai telpa į duomenų bazes.

Ir čia mes galėjome pasinaudoti generatyviniu DI, sukuriant paprastas paieškos sistemas, kuriomis padedančios organizacijos ar net klientai gali tiesiogiai pasiekti tą medžiagą. Manau, kad tai yra labai geras šios technologijos panaudojimas.

Taip pat naudojame DI paaiškinti ir mokyti apie skirtingas kodavimo kalbas ir matome, kad toks metodas susilaukia dėmesio.

Tad toliau investuojame į tokias sritis. Pozityviai žiūrime į DI ir tikimės, kad tolimesnis šios technologijos vystymas padės mums ir mūsų klientams.

Kelis kartus minėjote, kaip padedate įmonėms pasauliniu mastu. Gal kažkiek galėtumėte praplėsti su kuo dirbate?  

P. Buckellew

Didelę mūsų klientų bazes dalį sudaro didžiausi pasaulio bankai, didžiausios draudimo bendrovės pasaulyje, didžiausi mažmenininkai pasaulyje.

Kaip minėjau, paprastai tai yra įmonės, daug investicijų sutelkusios į bazines sistemas, turinčias ryšį su pagrindine įranga. Ir iki šiol būtent tam buvo skiriama daugiausia dėmesio.

Taip pat pasiūlome daug galimybių tobulinti duomenų perkėlimą, gerinti sistemų sugebėjimą suvokti informaciją, modernizuoti patį informacijos saugojimą. Tai domina Lietuvos bendroves. Ir tai tampa vis aktualiau, kai pradedame naudoti DI ir treniruoti jo modelius.

Norėjau paklausti truputį daugiau ir apie „NextGen“ akademiją. Tai kaip vyks tas personalo mokymas? Ir ar užtenka tų specialistų paruošti kompetentingus darbuotojus?

J. Law

Tai bus mišrus mokymosi metodas, ne tik techninė dalis. Taip pat mokome apie savo vertybes bei kuriuos švelnesnius įgūdžius, kuriuos dažnai sunkiau išmokti, tokius kaip bendradarbiavimas, komandinis darbas ir panašiai.

Mes bendradarbiaujame su universitetais ir išorės ekspertais ir pasitelkiame kai kuriuos tikrai, tikrai talentingus, išskirtinius specialistus, kurie padės mokytis. Taip pat planuojame visus besimokančius suporuoti su vadinamu „Rocket Booster“ (pagreitinančia raketa). Tai tarsi bičiulis, su kuriuo kartu mokaisi. Ir šis asmuo visus šešis mėn. bus besimokančio asmens mentorius ir juos palaikys šioje kelionėje.

Ir po šešių mėnesių šie specialistai būtų pasamdyti ir kitos grupės pradės mokytis?

J. Law

Taip, bent planuojame taip, jei viskas gerai pavyks.

Kaip suprantu iš jūsų pateiktos informacijos, „NextGen“ akademijoje po trijų mėnesių studentai patikrinami, po šešių – mokymas užbaigtas. Tai tada praeina kažkiek laiko ir ji kartojasi taip? Gal jau matote kažkokią ateitį šiai programai?

J. Law

Dabar darome pirmąjį žingsnį, todėl įsivertinimas, tai labiau ateities dalykas. Ir tikrai, kai praeis šie šeši mėn. nelėksime iš karto kartoti. Tai, kas daroma dabar, gali būti pavadinta bandomuoju laikotarpiu, bet tikrai optimistiškai žiūrime į jo sėkmę.

Tai po šių šešių mėn. tikriausiai palauksime dar kelis, kol išsiaiškinsime, kaip geriausia įtraukti kitą klasę.

P. Buckellew

Leiskite priminti apie paklausos ir pasiūlos dalykus. Žmonių, išmanančių šias technologijas ir galinčių jas kurti bei prižiūrėti, jų pasiūla mažėja, nes gyventojai sensta, išeina į pensiją. Tokios tendencijos matomos ne vienoje geografinėje zonoje. Tad paklausa yra didelė, ne tik „Rocket Software“, bet ir su visomis šios erdvės įmonėmis. Be abejo tikimės, kad paklausa išliks ir toliau.

Tad tol, kol rasime gerų, talentingų specialistų, turinčių tinkamas vertybes, pasiruošusių sunkiai dirbti, tol bandysime plėsti tą būvimą Lietuvoje.  

Minėjote, kad tai būtų pirmoji „NextGen“ akademija. Jei pasiseks, planuojate panašias akademijas įsteigti JAV ir Indijoje?

J. Law

Jei pasiseks, taip. Vėlgi, tai yra pasiūlos ir paklausos iššūkis. Skirtingose rinkose matome skirtingas situacijas. Turime atsižvelgti į talentų pasiūlą, ar ta vieta svarbi veiklai toje geografinėje zonoje, ar kada nors norėtume ten plėstis.

P. Buckellew

Anksčiau minėjau, vienas iš mūsų pirmųjų ofisų, nuo kurio pradėjome, buvo kitos, didesnės IT bendrovės pastate, dirbome su jais kartu. Tai padėjo žmonėms, kurie sukūrė mūsų laboratoriją, įgauti žinių apie klientą, nes prisidėjo padedant dideliam Europos bankui. Rasti žmonių su tokiomis žiniomis sudėtinga. Dar sunkiau yra rasti ką nors, kas kūrė projektus ir gali tos patirties išmokyti komandą.

Žygimantas Šilobritas (ELTA)

Rekomenduojame

Naujienų agentūros ELTA informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "NAUJIENŲ AGENTŪRA ELTA" sutikimo draudžiama.
 
Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: