© Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Nelegali cigarečių rinka Lietuvoje išlieka antra pagal dydį Europoje po Latvijos ir 2013 metais sudarė 27,1 proc. visos tabako gaminių rinkos, rodo naujausias visoje Europoje atliekamas KPMG tyrimas.

Praėjusiais metais Lietuvoje suvartota 48 mln. pakelių nelegalių cigarečių, iš kurių 40 mln. atkeliavo iš Baltarusijos, o 6 mln. – iš Rusijos. Jei jos būtų parduotos legaliai, šalies biudžetas būtų gavęs papildomai 314 mln. litų.

“KPMG tyrimų duomenimis, dėl aktyvių valstybės bei teisėtvarkos institucijų pastangų mažinti šalyje šešėlį per pastaruosius metus nelegali cigarečių rinka Lietuvoje laipsniškai mažėjo. Vis dėlto beveik trečdalis šalyje parduodamų tabako gaminių yra nelegalūs. Dėl to šalis praranda daug pajamų iš nesurinktų mokesčių, nukenčia visuomenė, auga nusikalstamumas”, – pranešime spaudai sakė “Philip Morris Baltic” Korporacijos reikalų direktorius Gintautas Dirgėla.

Jo teigimu, Vyriausybė šiemet ėmėsi papildomų teisės, sienos apsaugos bei vidaus rinkos kontrolės priemonių, kurios, tikimasi, padės efektyviai kovoti su kontrabanda.

Tyrimo duomenimis, viena iš dešimties 2013 m. Europos Sąjungoje (ES) suvartotų cigarečių buvo nelegali. Iš jų daugiau nei trečdalis (33 proc.) sudarė legaliai pagamintos, tačiau nelegaliai kitose šalyse parduodamos cigaretės. Dėl šių gaminių ES Vyriausybės prarado apie 38 mlrd. litų mokesčių. Taip pat ES mastu atliktame tyrime atkreipiamas dėmesys, jog Baltijos šalys yra naudojamos kaip tranzitinės šalys nelegales cigaretes tiekti į kitas Europos valstybes.

2010 metais nelegaliems tabako gaminiams Lietuvoje teko 40,7 proc. rinkos.

Nuo 2006 metų KPMG tyrimai buvo atliekami visų keturių tabako gamintojų – “British American Tobacco”, “Imperial Tobacco”, “Japan Tobacco International” and “Philip Morris International” iniciatyva. Nuo 2013 metų KPMG tyrimus atlieka “Philip Morris International” pavedimu, kuris yra bendras bendrovės bei EK susitarimas.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: