(c) Stock.xchng archyvo nuotr.

Kauno rajono savivaldybė neseniai informavo, kad Kauno rajono mokinių nemokamą maitinimą administruojanti komisija nusprendė nuo spalio 1 dienos padidinti šiuo metu esančias finansines maitinimo normas: pietų – iki 4,30 Lt pradinukams ir iki 4,68 Lt vyresnių klasių mokiniams, pusryčių – iki 2,30 Lt pradinukams ir iki 2,60 Lt vyresnių klasių mokiniams. Ši naujiena sulaukė nemažai komentarų, kad sumažėjo patiekalų porcijos. Pasak Kauno rajono savivaldybės administracijos Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus Ūkio poskyrio vyr. technologės Žydros Narbutienės, teiginiai, kad sumažėjo porcijos neatitinka tikrovės.

Komisija, kurią sudaro Žydra Narbutienė, Kauno apskrities Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektorės Loreta Legotienė, Janina Kerbelienė ir kiti specialistai, rugsėjo mėnesį aplankė visas Kauno rajono mokyklas, vertino valgyklų būklę ir paruošimą 2009-2010 mokslo metams, kai kuriose mokyklose stebėjo ir mokinių aptarnavimą pietų pertraukos metu. Dauguma mokyklų nustebino kokybiškais ir gausiais mokykliniais pietumis.

Ežerėlio vidurinės mokyklos trečiadienio pietūs: saldi vaisių sriuba su grietine 250/10 g (0,70 Lt); kepta vištos šlaunelė 120 g (1,83 Lt), ryžių košė 100 g (0,27 Lt), virtų morkų ir žirnelių mišrainė 75 g (0,31 Lt), ananasų sultys 200g (0,73 Lt) ir glaistytas varškės sūrelis 38 g (0,61 Lt). Domeikavos gimnazijoje ketvirtadienį nemokamiems pietums pateikiama: agurkinė sriuba 250/5 g, cepelinai su mėsa 200/40 g, apelsinų sultys 200g ir bananas 200 g, Vilkijos gimnazijoje penktadienį: bulvienė su mėsos kukulaičiais 250/18 g, kepti varškėčiai su grietine 150/20 g, multivitaminų sultys 200 g ir bandelė 50 g.

Vadovaujantis higienos norma, maitinimas mokyklose turi būti organizuojamas pagal valgiaraščius, patvirtintus mokyklos vadovo ir suderintus su visuomenės sveikatos centru apskrityje nustatyta tvarka. ,,Iki šių metų spalio 1 dienos visos Kauno rajono mokyklos jau paruošė naujus valgiaraščius ir pristatė Kauno visuomenės sveikatos centrui (KVSC) derinti. Reiklūs KVSC specialistai atidžiai išnagrinėjo, ar tinkamai ruošiamasi maitinti Kauno rajono mokinius šiais mokslo metais: ar patiekalų porcijų dydžiai atitinka rekomenduojamas normas, ar pietų maistinė bei energinė vertė atitinka mokinių amžių, ar įtraukti pakankamai įvairūs ir sveiki maisto produktai”,- sakė vyr. technologė Žydra Narbutienė.

Šiuo metu didžioji dalis mokyklų valgyklų jau dirba pagal suderintus valgiaraščius (Babtų, Raudondvario, Karmėlavos, Garliavos J. Lukšos gimnazijos, Neveronių, Ežerėlio, Vandžiogalos vidurinės, Kačerginės, Batniavos, Lapių, Mastaičių pagrindinės mokyklos, Babtų, Linksmakalnio, Ilgakiemio mokyklos-darželiai ir kitos ugdymo įstaigos). Garliavos, Čekiškės vidurinėms, Viršužiglio, Šlienavos, Saulėtekio pagrindinėms mokykloms nurodyta valgiaraščius pataisyti ir pateikti pakartotinam derinimui.

Mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros specialistai prižiūri, kad mokinių maitinimas būtų organizuojamas pagal patvirtintus ir suderintus valgiaraščius. Viešai iškabintuose valgiaraščiuose prie kiekvieno patiekalo turi būti nurodyta ne tik patiekalo išeiga ir kaina, bet ir energinė vertė. KVSC specialistai rugsėjo – spalio mėnesiais vykdo planinę mokyklų higieninės būklės kontrolę, kurios metu stebi, ar mokyklų valgyklos iš tikro dirba pagal suderintus valgiaraščius.

Pasak KVSC Visuomenės saugos kontrolės skyriaus specialistės Laimos Dobilienės, Kauno rajone pastebėta tik keletas atvejų, kai vaikams patiekiami kiti patiekalai, nei buvo numatyti (dažniausiai pusryčiams). Pietūs didžiojoje dalyje mokyklų valgyklų atitiko suderintus valgiaraščius ir higienistų rekomendacijas.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: