Baigėsi tris mėnesius trukęs Nacionalinis vaizduojamųjų menų projektas „Ubuntu – aš esu, nes esi tu“. Kovo 29 d., sekmadienį, Lietuvos vaikų ir jaunimo centre karaliaus Afrika – visą dieną čia vyks Afrikos spalvoms, kasdienybei, problemoms ir stereotipų laužymui skirtas finalinis projekto renginys: kūrybinių darbų konkurso parodos atidarymas, edukacinės ir kūrybinės dirbtuvės, filmų peržiūros, jaunųjų dizainerių afrikietiškų madų šou.
Nacionaliniam piešinių konkursui savo darbus pateikė per 1000 jaunųjų autorių (6–19 m.) iš daugiau nei 70 šalies mokyklų. Per šių metų sausio–kovo mėn. vaikai kūrė darbus, rinko nugalėtojus savo mokyklose ir siuntė juos į Lietuvos vaikų ir jaunimo centrą. Vertinimo komisija laureatus rinko keliais etapais – pradžioje dailininkai rinko didžiausią meninę vertę skirtingomis technikomis atliktus dailės darbus, antrajame atrankos etape Afrikos žinovai vertino darbų siužetus – ar jie neprasilenkia su realybe bei kiek atspindi Afrikos nūdieną.
„Parodoje matysime tik tokius darbus, kurie atspindi tai, kokia Afrika yra iš tikrųjų savo spalvomis, nuotaikomis ir problemomis, su kuriomis susiduria Afrikos visuomenė, – pasakoja šio projekto organizatorė Rūta Vaitiekutė. – Geriau pažinti Afriką ir tik po to imtis kūrybos buvo vienas iš konkurso reikalavimų“.
Žvelgiant į vaikų piešinius akivaizdžiai matosi, kas pasidomėjo Afrikos gamtos spalvomis, gyvūnija, žmonių gyvenimo būdu, o kad vadovavosi senosios animacijos suformuotais stereotipais apie Bonifacijaus atostogas ir vaikučius su žolių sijonėliais.
„Vaikai atrado, kad Afrika – hiphopo ir hauso tėvynė. Mažųjų dailininkų darbuose apstu žirafų ir raganosių”, – pasakoja pašnekovė. – Idomu ir tai, kad Lietuvos vaikai Afriką vaizduoja kaip labai skurdžią šalį, tačiau jų darbuose badaujančių vaikų nebėra“. Na, o iš tiesų Afrika yra labai įvairi, yra regionų, kuriuose gyventojų kasdienybė nelabai skiriasi nuo Lietuvos.
Projekto organizatorė džiaugiasi, kad piešinių kūrėjai atkreipė dėmesį ir į globalias problemas, tokias kaip tinkamo vartoti vandens trūkumas, nepakankamas mokslo prieinamumas, mokyklų stoka Afrikoje. Tačiau komisija tikėjosi daugiau darbų šiomis globaliomis temomis.