Lygybe.lt archyvo nuotr.

Lygių galimybių kontrolierių pavaduojanti Seimo kontrolierė Milda Vainiutė kreipėsi į banko „Luminor“ vadovybę rekomenduodama priimant sprendimą dėl būsto paskolos suteikimo asmens šalpos neįgalumo pensiją priskirti prie tvarių pajamų.

Toks sprendimas buvo priimtas išnagrinėjus gyventojos skundą. Pareiškėja teigė, kad dėl turimos negalios „Luminor“ bankas nesuteikė jai paskolos.

Kontrolierė skundą pripažino nepagrįstu, nes atsisakymą išduoti paskolą lėmė ne pareiškėjos negalia, o bendras šeimos pajamų lygis. Tačiau atlikus tyrimą paaiškėjo, kad vertindami bendras šeimos pajamas dėl paskolos būstui suteikimo banko darbuotojai prie jų neprideda socialinių išmokų. Banko atstovai aiškino, kad vadovaujasi Su nekilnojamuoju turtu susijusio kredito įstatymu ir Lietuvos banko valdybos patvirtintais Atsakingojo skolinimo nuostatais. Šie dokumentai bankams leidžia laisvai spręsti, kokias pajamas laikyti tvariomis ir priimtinomis paskolos davėjui. „Luminor“ administracija rėmėsi ir Civilinio proceso kodekso nuostata, numatančia, kad skolos išieškojimas iš šalpos išmokų nėra įmanomas – klientui nevykdant finansinių įsipareigojimų, bankas negalėtų išieškoti skolos iš jo socialinės paramos būdu gautų pajamų.

Milda Vainiutė pabrėžia, kad ribotą darbingumą turintiems asmenims su negalia šalpos pensija dažnai yra pagrindinis ar netgi vienintelis stabilus pajamų šaltinis, tad jų nepriskiriant prie tvarių pajamų apribojamos nemažos gyventojų dalies galimybės įsigyti būstą.

Įvertinusi „Luminor“ banko argumentus, teisės aktus bei remdamasi Lietuvos banko pateikta nuomone M. Vainiutė teigia, kad šalpos pensija galėtų būti laikoma žmonių su negalia tvariomis pajamomis. „Svarstydamas, ar suteikti paskolą, bankas turėtų atsižvelgti į kiekvieną atvejį individualiai, tai yra, vertinti realias kliento galimybes ją grąžinti. Šalpos pensijos yra nuolatinės pajamos, tad jų ignoruoti nederėtų. Viliuosi, kad „Luminor“ vadovai į tai atsižvelgs ir pašalins kai kuriems žmonėms su negalia trukdančias kliūtis“, – sako ji.

Kontrolierė kreipėsi į „Luminor“ banko vadovybę siūlydama pakeisti banko praktiką taip, kad neįgalumo šalpos pensija galėtų būti laikoma tinkamomis ir stabiliomis pajamomis vertinant asmens finansines bei ekonomines galimybes  gauti paskolą.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: