© Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Jei būtų rengiamas naujas referendumas dėl atominės elektrinės statybų Lietuvoje, jis turėtų vykti atskirai nuo rinkimų.

Ketvirtadienį apie tai, jog dėl naujos atominės elektrinės visuomenės reikės atsiklausti dar kartą, paskelbė premjeras Algirdas Butkevičius. Jis pabrėžė, kad referendumas vyktų jau dėl kito projekto.

“Mes kalbėjome apie tai, kad jeigu būtų organizuojamas ar referendumas, ar apklausos pasirinkta forma, tai būtinai turi būti atsieta nuo rinkimų, nes praėjusį kartą buvo didžiulė klaida, kad organizuotas referendumas tokiu svarbiu klausimu rinkimų metu, kartu su rinkimais, ir tas klausimas tapo rinkiminių kovų objektu”, – ketvirtadienį po susitikimo su premjeru sakė Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė.

“Čia mes turime vertinti kaip klausimą, kuris yra mūsų ateities kartų, ir mes kalbėjome apie tai, kad jeigu reikėtų papildomo referendumo, kad jis nebūtų kartu su jokiais rinkimais”, – pridūrė parlamento vadovė.

Premjeras pabrėžė, jog, naujausiais specialistų skaičiavimais, atominės elektrinės projektą būtų galima įgyvendinti kur kas pigiau – kaina mažėtų daugiau kaip milijardu litų, todėl rengiant referendumą visuomenė pasisakytų jau dėl visiškai kito projekto.

“Jeigu būtų įgyvendinamas projektas, jo kaina sumažėtų nebe keletu milijonų, o daugiau kaip milijardu litų, ir visuomenei tai reikia aiškinti, kalbėti, ir jei būtų būtinybė, mes nebijotumėme organizuoti referendumo”, – po susitikimo sakė A.Butkevičius

Ketvirtadienį interviu Žinių radijui premjeras pažymėjo, jog dėl atominės elektrinės statybų vėl reikėtų atsiklausti tautos, bet būtų pasisakoma jau dėl kito projekto.

“Turiu pasakyti, kad tas referendumas buvo organizuojamas dėl atominės elektrinės statybos ir dėl konkretaus projekto, kai buvo pateikta informacija, kiek tas objektas turėtų kainuoti Lietuvai. Dabar jūs tikriausiai girdėjote, kad kaina jo jau gerokai mažesnė negu buvo anksčiau pateikta buvusios Vyriausybės. Bet gerbiant visuomenę, aš manau, kad bus reikalingas dar vienas referendumas ir žmonių mes turėsime atsiklausti”, – sakė A.Butkevičius.

Jis teigė, kad naujas referendumas galėtų panaikinti senojo rezultatus, tačiau visuomenei reikia pateikti visą reikalingą informaciją.

“Mano logika būtų lygiai tokia, bet pirmiausia turi būti suprasta, kad visuomenei turi būti labai aiškiai pasakyta, kokia galima kaina, kokia galima rizika, kokie reikalavimai yra investuotojų, regioninių partnerių, (…). Manau, kada viskas visuomenei yra paaiškinama, tai tada visiškai vyksta kitokia diskusija ir viduje – Vyriausybės lygyje – ir aišku visuomenės reakcija būna pamatuota, suprantama”, – tikino ministras pirmininkas, paklaustas, ar jis mano, kad naujas referendumas panaikintų senojo sprendimus.

Per patariamąjį referendumą, 2012 metais vykusį kartu su Seimo rinkimais spalio 14 dieną, už naujos atominės elektrinės statybą balsavo 34,09 proc., prieš – 62,68 proc. rinkėjų. Aktyvumas buvo 52,58 procento.

Ankstesnė konservatorių ir liberalų Vyriausybė planavo, kad statant 1350 megavatų Visagino atominę elektrinę dalyvautų Japonijos korporacija “Hitachi” ir trijų Baltijos šalių energetikos įmonės.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: