Aštuntasis mokslo festivalis -

Rugsėjo 8 dieną prasidės Aštuntasis mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė“, kurio metu įvyks daugiau kaip 160 nemokamų renginių.

Augant visuomenės, mokyklų ir aukštųjų mokyklų susidomėjimui, šiais metais festivalio renginiai planuojami jau penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje.

Festivalį atidarys jau tradicija tampantis kino seansas ir diskusija su mokslininkais Vilniuje. Šįkart bus kalbamasi apie smegenų tyrimų tendencijas. Kompiuteriu modeliuojantis emocijas profesorius Šarūnas Raudys ir neurobiologas VU profesorius Osvaldas Rukšėnas pamėgins numatyti, kada sugebėsime į kompiuterį perkelti savo smegenų turinį, savąjį „aš“ ir tapsime nemirtingais, kaip fantastiniame trileryje „Išeities kodas“, kurį bus galima pamatyti po diskusijos.

Vilniuje intriguojančią programą parengė Vilniaus universiteto Gamtos fakulteto mokslininkai. Sužinosite, kur atmosferoje formuojasi meteorologiniai reiškiniai, kaip trūkinėja Žemė ir kad ozonas gali būti ne tik naudingas. Pamatysite, kaip sudaromi žemėlapiai ir kodėl kartais reikia bijoti aliuminio. Neurofiziologai atskleis, ar augalams būdingas altruizmas, ar jie jaučia skausmą ir turi atmintį.

Jaukioje VU Centrinių rūmų Teatro salėje vyks paskaitos apie tai, kaip kompiuteryje modeliuojamas chaotiškai kintantis pasaulis. Etnokosmologas prof. Libertas Klimka pasidalins įžvalgomis apie megalitų sąsajas su astronomija.

„Microsoft“ specialistas Tautvydas Dagys papasakos, kaip valdysime kompiuterius ateityje, o Visagino atominės elektrinės atstovas dr. Rimantas Vaitkus nušvies atominės energetikos ateitį mūsų šalyje. Ypatinga naujiena iš pirmų lūpų – apie šiuo metu kuriamą pirmąjį lietuvišką kosmoso palydovą.

Jūsų laukia daug praktinės veiklos: fizikos eksperimentai VU Fizikos fakultete ir genetinių ligų diagnostikos galimybės VU Medicinos fakulteto Žmogaus ir medicininės genetikos katedroje; moderniausias kristalų puslaidininkių auginimo įrenginys, tik šiemet pradėjęs veikti VU Taikomųjų mokslų institute; žvilgsnis į biofarmacijos kompanijos „TEVA/Sicor Biotech“ laboratorijas, kuriose konstruojami baltymai chimeros – naujos kartos vaistai nuo vėžio ir kur po kelerių metų galbūt teks darbuotis šiuo metu baigiantiems mokyklą moksleiviams arba studentams.

Kaune festivalis bus puiki proga aplankyti muziejus ir modernius mokslo centrus. Karo paveldo centre lauks šaunamųjų ginklų istorija, Lietuvos zoologijos sode – gyvūnų priežiūros paslaptys, o VII forte – Kauno miesto istorijos puslapiai. Taip pat išmoksite profesionaliai plauti rankas ir teisingai ruošti vaistažoles.

Rugsėjo 10-oji bus skirta Kauno technologijos universitetui. Šio universiteto mokslininkai parengė net kelias dešimtis įdomių demonstracijų ir eksperimentų iš chemijos ir maisto pramonės, statybos ir architektūros, inžinerijos ir fizikos, elektronikos ir dizaino sričių. Visi norintys nuo 10 val. ryto laukiami KTU studentų miestelyje.

Kviečiame atvykti šeimomis, kadangi ir suaugę, ir vaikai ras, ką veikti. Galėsite išmatuoti savo energetinę būseną – aurą, susikursite savo stilių, pasinaudoję virtualiais dizainerio įrankiais, sukonstruosite mini povandeninį laivą, įsitikinsite, kad vandens laše telpa visas zoologijos sodas, ir pamatysite, kaip mokslininkai apsaugo futbolininkų kojas.

Mokysimės investuoti geriau negu W. Buffettas ir koduoti slaptą informaciją kaip J. Bondas, skaičiuosime branduolinius virsmus savo organizme, paįvairinsime gyvenimą praturtintomis realybėmis, bendrausime su protingu šaldytuvu ir išbandysime ultragarso instrumentą, kuriuo galima įvertinti kraujagyslių užkalkėjimą.

Mokslas – šalies ekonomikos ir visuomenės pažangos pagrindas. Todėl kartu su Ūkio ministerija ir konsultacinės kompanijos „Chmieliauskas ir Ramonas“ specialistais Vilniuje ir Kaune pakviesime vyresniųjų klasių moksleivius ir studentus į seminarus, kurie skatins inovatyvumą ir verslumą, leis daugiau sužinoti apie projektų valdymą ir verslo pradmenis XXI amžiuje.

Klaipėdoje šiemet – itin turininga ir interaktyvi programa: puiki galimybė išbandyti savo sugebėjimus prie laivo šturvalo Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos treniruoklyje, Jūrų muziejuje pabendrauti su narais, jūrų liūtais bei jų treneriais ir sužinoti, kodėl jūriniai gyvūnai geria vandenį ir kodėl vandens čiuožikas nenuskęsta. Taip pat pamatyti jūros dugną tiriančius robotus ir netgi užkopti į mokomojo burlaivio „Brabander“ denį.

Šiauliuose duris smalsuoliams svetingai atveria Šiaulių universitetas. Užsukite ir tapkite bibliotekininku, astronomu, pasigaminkite alternatyvios energijos, sumodeliuokite aplinką kompiuteriu, įminkite dirvožemio paslaptis.

Galbūt norite sužinoti, kodėl mums reikalinga reklama, ką reiškia vadovauti logistikos centrui arba kaip sukonstruoti robotą? Nekantraujate pasitikrinti savo reakciją arba mobilųjį telefoną įkrauti savo kūno šiluma? Visa tai rasite KTU Panevėžio instituto laboratorijose.

Nacionaliniame Mokslo festivalyje „Erdvėlaivis Žemė“ kaip įprasta – paskutinės pasaulio technologijų ir mokslo tendencijos bei naujausi Lietuvos mokslininkų išradimai ir inovacijos, pritaikomos medicinoje, žemės ūkyje, pramogų pasaulyje, pramonėje, architektūroje ir kitur.

Išsamią programą rasite festivalio svetainėje: www.mokslofestivalis.eu, festivalio programą Kaune galima rasti čia.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: