© Wikimedia Commons nuotr

Jungtinės Valstijos pašalina 35 Rusijos diplomatus atsaku į Kremliaus remiamą įsilaužimą presidento rinkimuose, taip dar labiau padidindama įtampą tarp Maskvos ir Vašingtono.

Rusijos Ambasados Vašingtone dimplomatiniai tarnautojai ir konsulatas San Franciske buvo paskelbti “persona non grata” jeims liepta palikti šalį per 72 valandas.

Prezidentas Barakas Obama taip pat paskelbė, kad buvo uždarytos dvi įstaigos, priklausančios Rusijos vyriausybei ir naudojamos žvalgybinėms operacijoms Niujorke ir Merilande.

Buvo nustatytos sankcijos Rusijos GRU ir FSB žvalgybos agentūroms, ir šešiems įvardytiems Rusijos asmenims.

Į šį sąrašą buvo įtrauktas GRU vadovas, generolas Igoris Korobovas ir trys jo atstovai. Kiti du sąraše yra Aleksejus Belanas ir Jevgenijus Bogačiovas, daugelį metų dėl kibernetinių nusikaltimų FBI ieškomi Rusijos piliečiai.

Taip pat buvo sankcionuotos trys kompiuterių įmonės, tariamai tiekusios “materialinę paramą” GRU.

Šie sprendimai pažymėjo naują beprecendentį Jungtinių Amerikos Valstijų ir Rusijos santykių smukimą Barako Obamos prezidentavimo laikotarpiu.

JAV prezidentas teigė, kad šie 35 dimplomatai buvo “žvalgybos operatyvininkai.”

Rusija pavadimo šiuos veiksmus “Šaltojo Karo dežavu”, ir sakė, kad JAV “norėjo sunaikinti” ryšius su Maskva.

Obama apkaltino Rusiją “agresyviu priekabiavimu” ir skelbė, kad “visi amerikiečiai turėtų sunerimti dėl Rusijos veiksmų.” Jis sakė, kad įsilaužimas “galėjo būti įgyvendintas tik aukščiausiosios Rusijos valdžios sprendimu.”

Barakas Obama sakė: “Šie veiksmai seka besikartojančius privačius ir viešus perspėjimus, kuriuos mes išsakėme Rusijos vyriausybei, ir yra atitinkamas atsakymas į pastangas pakenkti Jungtinių Valstijų interesams, nusižengiant numatytoms tarptautinėms elgesio normoms. Tokia veikla turi pasekmes.”

Jis pridėjo: “Tai nėra visas atsakas į Rusijos agresyvią veiklą. Mes ir toliau imsimės galybės veiksmų mums tinkamu laiku ir vietoje, kai kurie iš jų nebus paskelbti viešai.”

Jungtinių Amerikos Valstijų atstovas pridūrė: “Nustatydami sąlygas rusų diplomatams Jungtinėse Valstijose, atmesdami jų priėimą prie diejų šalių, mes tikimės, kad Rusijos vyriausybė persvarstys savo veiksmus.”

Suprantama, kad Rusijos ambasadorius Jungtinėse Amerikos Valstijose, Sergėjus Kisliakas, nebus vienas iš pašalintųjų.

Viskas įvyko po to, kai CIA ir FBI padarė išvadą, kad Rusija yra atsakinga dėl įsilaužimo į Demokratų Partiją ir dėl gėdingų elektroninių laiškų paviešinimo, siekiant pagelbėti Donaldui Trumpui laimėti Baltuosius Rūmus.

Rusija pakartotinai neigė įsilaužimo kaltinimus. Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovas sakė: “Jeigu Vašingtonas tikrai imsis naujų priešiškų priemonių, jiems bus atsakyta. Bet koks veiksmas prieš Rusijos dimplomatų veiklą Jungtinėse Valstijose atsigręš prieš JAV diplomatus Rusijoje.”

Donaldas Trumpas pareiškė, kad jis susitiks su žvalgybos tarnautojais kitą savaitę, kad išgirstų įrodymus apie Rusijos įsilaužimą.

Jis sakė: “Laikas mūsų šaliai pereiti prie didesnių ir geresnių dalykų.”

JAV valstybės departamentas teigia, kad pašalintieji dimplomatai “elgėsi nesilaikydami savo dimplomatinio ar konsulinio statuso.”

Kremlius apkaltino JAV “agresyvia užsienio politika” ir elgesį apibūdino “dramblišku.”

Kremliaus įgaliotinis, Dimitrijus Peskovas sakė: “Nėra jokios tarpusavio sutarimo alternatyvos. Mes suteiksime Jungtinėms Valstijoms reikšmingą diskomfortą tose pačiose srityse.”

“Mes laikome šį sprendimą ir sankcijas nepateisintomis.”

Liza Monaco, Obamos saugumo patarėja, sakė: “Šie 35 asmenys iš esmės rinko informaciją. Jie buvo žvalgybos pareigūnai veikiantys čia ir naudojantys šias įstaigas rinkti salptus duomenis.”

Ji pridėjo: “Me esame pasiruošę atsakomiesiems veiksmas, kurių Rusijos vyriausybė gali imtis.”

Ši informacija yra portalo KaunoZinios.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija ir nurodžius aktyvią nuorodą į KaunoZinios.lt. Parašykite mums adresu info@kaunozinios.lt

 
Naujienos iš interneto

Sponsored video

Taip pat skaitykite: