(c) Stock.xchng archyvo nuotr.

Spalio 21-ąją Savivaldybės didžiojoje salėje vyko Kauno miesto savivaldybės Bendruomenės sveikatos tarybos ir Nacionalinės sveikatos tarybos išplėstinis posėdis „Dėl tabako kontrolės politikos įgyvendinimo Kauno mieste“.

Posėdžio dalyvius pasveikino miesto mero pavaduotojas Algimantas Kurlavičius.
„Ši tema labai svarbi Tarybos nariams, nes sprendimus reikia priimti vadovaujantis mokslininkų žiniomis ir tyrimo išvadomis. Kauno savivaldybėje nerūkymo temai skiriamas nemažas dėmesys: kabinetuose nerūkoma, yra rūkymo patalpa. Problema yra mokyklose. Manau, kad nerūkymo zonų Kaune daugės“, – sakė A. Kurlavičius.

Posėdyje buvo svarstomos tabako kontrolės politikos aktualijos Kauno mieste, tabako vartojimo prevencija Kauno miesto ugdymo įstaigose.
Posėdžio metu buvo pateikta Kauno miesto savivaldybės Narkotikų kontrolės komisijos veiklos analizė.

Atlikti tyrimai rodo, jog 67 proc. mokinių rūko, 14 proc. mokinių vartoja alkoholį, 2 proc. – narkotikus. Nesaugu mokyklų kiemuose, diskotekose.

Prevenciniai užsiėmimai vyksta, tačiau paaugliai teigia, kad jiems tai neįdomu, todėl dalyvauti juose vengia. Faktai rodo, kad pirmiausia reikia dirbti su tėvais. Pažymėta, kad KTU gimnazijoje priimami griežti sprendimai ir jie pasiteisina.

Tarybos narė Irena Gerčienė akcentavo, kad kauniečių sveikata turi rūpėti visiems.

„Kaune policija rūpinasi, kad nebūtų platinamos psichotropinės medžiagos, rengiami reidai, įvairiais būdais skleidžiama informacija, būtina susirūpinti dėl rūkymo šeimose, nuo mažens ir šeimose, ir mokykloje būtina ugdyti tinkamas nuostatas. Atlikti tyrimai Vilniuje, Klaipėdoje ir Kaune parodė, kad mūsų mieste padėtis yra geriausia, tačiau džiaugtis dar nereikėtų. Kaune alkoholio parduodama daugiau negu tokio paties dydžio mieste Suomijoje. 2008 m. miesto Taryba patvirtino programą „Saugi mokykla – saugi visuomenė“.

Europos šalyse daugiau reikalaujama iš tėvų. Islandijoje paaugliai gatvėse gali būti iki 22 valandos, o pas mus vis piktinamasi, kad bus pažeidžiamos žmogaus teisės. Didelė atsakomybė tenka valstybei ir savivaldybėms. Puikios doc. Aurelijaus Verygos radijo ir televizijos laidos, tereikia įsiklausyti ir atsisakyti blogų įpročių“, – kalbėjo I. Gerčienė.
Įdomų pranešimą parengė Kauno miesto bendruomenės sveikatos tarybos narys, savivaldybės gydytojas Algimantas Kažemėkaitis. Jis kalbėjo apie miesto Tarybos priimtus sprendimus. Akcentavo, kad Lietuvoje yra apie 700 tūkst. rūkančių žmonių. Per metus apie 6 tūkst. lietuvių miršta dėl ligų, kurias sukelia rūkymas.

„Sprendimus reikia priimti nedelsiant. Jie priklauso nuo politikų, administracijos, bendruomenių. Nepriklausomybės pradžioje pasistengėme, kad degtukų fabrikas pagamintų etiketes su įspėjimu apie rūkymo žalą. Degtukus išdalijome Tarybos nariams. Jie tuoj pat sureagavo – atėjo patikrinti, iš kur ėmėme 100 rublių etiketėms spausdinti“, –pasakojo gydytojas.

Pranešėjas sakė, kad Kaune turėtų būti daugiau nerūkymo zonų. Jo nuomone, visur, kur žmonės ateina pailsėti, turi būti sveika aplinka.
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto doc. A. Veryga pateikė daug įdomių pavyzdžių. Jis teigė, kad cigarečių ir alkoholio gamintojai visada stengiasi paveikti jaunus žmones. Reklama dažniausiai skiriama moterims, todėl rūkančių mergaičių ir moterų skaičius didėja. Rūkančių vyrų mažėja, jie jau pradeda suprasti rūkymo žalą.
„Rūkantys tėvai sugriauna visą prevencinį darbą: mokykloje sakoma, jeigu rūkysi – neaugsi, susirgsi, mirsi. Vaikai stebi savo tėvus ir peršasi labai paprasta išvada: tėvai normalaus ūgio, neserga, dar gyvi, tai kodėl ir man nerūkyti.

Kaune vyko akcijos „Gimiau nerūkantis“, „Mesk ir laimėsi“. Kiti miestai tuomet nukopijavo Kauno patirtį. Kaune buvo priimtas labai geras sprendimas – draudimas rūkyti Laisvės alėjoje, tačiau, kai meras buvo Vytautas Šustauskas, šis sprendimas buvo atšauktas. Dabar rekomenduojama nerūkyti, o rekomendacija neprilygsta draudimui. Nerūkymo zonų Kaune turėtų būti žymiai daugiau: S. Daukanto, Vilniaus g., Vienybės, Nepriklausomybės, Rotušės aikštės, senosios kapinės – Ramybės parkas ir kt.“, – siūlė A. Veryga.

Tarybos narė Loreta Kudarienė kalbėjo apie tabako kontrolės politikos įgyvendinimą Kaune, pateikė nemažai pasiūlymų, kuriuos artimiausiu metu turėtų priimti politikai, vienas iš jų patvirtinti tabako kontrolės įstatymą, sustiprinti prevencinį darbą su jaunimu ir kt.
Diskusijose dalyvavo ir daugiau dalyvių. Visi jie akcentavo, kad būtina dirbti prevencinį darbą, nes alkoholio ir cigarečių gamintojai stengiasi, kad reklama pirmiausiai pasiektų jaunimą.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: