Organizatorių archyvo nuotr.

Tie, kas yra susidūrę su pelėsiu namuose, jis koks jis yra dvokiantis, sunkiai pašalinamas, tiesiogines ir perkeltine prasme – sukeliantis galvos skausmą. Pelėsio naikinimas gali sukelti nemalonias sveikatos problemas, kai kuriais atvejais, net labai pavojingas gyvybei. Todėl ne visiems namų šeimininkams yra rekomenduojama patiems užsiimti pelėsio naikinimu. Pelėsis žmogui gali sukelti itin stiprius odos bėrimus, blogiausiais atvejais – kvėpavimo takų ligas. Todėl yra labai svarbu, kad pelėsio naikinimas būtų atliktas saugiau ir kruopščiai.

Jeigu namuose radote pelėsio pėdsakų, nereikėtų išsigąsti ir pulti stačia galva jo nuvalyti. Pelėsio valymas be tinkamų priemonių neduos jokios naudos. Kiekvienas namų šeimininkas turi žinoti, jog nebūtina pelėsių valyti tik su brangiomis cheminėmis medžiagomis. Kone kiekvienuose namuose galime atrasti tinkamas priemones pelėsiui išvalyti ir sunaikinti. Vienos iš natūralesnių priemonių yra soda, vandenilio peroksidas, actas. Tai priemonės, kurios yra veiksmingos siekiant sunaikinti pelėsį.

Kas yra pelėsis?

Tai grybas, kuris veisiasi tinkamomis sąlygomis ant įvairių paviršių, namų ar kitų pastatų. Galite sutikti įvairių pelėsių pavadinimų, tokių kaip „Juodasis pelėsis“, „Nuodingasis pelėsis“ ir t.t. Yra daugybė pelėsio rūšių bei pavadinimų. Pelėsiai taip pat gali būti įvairiausių spalvų. Pelėsis skleidžia drėgno puvėsio kvapą, dažniausiai sutinkamas ant medinių paviršių, audinių, kilimų ar net ant sienų.

Pelėsiui susidaryti nereikia labai sudėtingų sąlygų. Jam veistis reikia šiltos ir drėgnos aplinkos. Jis dauginasi į orą išskleisdamas poras, kurias įkvėpti gali žmonės ir augintiniai. Bene dažniausiai buityje yra sutinkamas juodasis pelėsis. Jį pašalinti galima kaip ir visas kitas pelėsių rūšis.

Kaip ir visos grybų formos, pelėsiai yra gyvas organizmas, kuris auga ir dauginasi tinkamomis sąlygomis. Drėgnomis ir šiltomis sąlygomis daugindamiesi pelėsiai išgyvena keturių pakopų gyvenimo ciklą: poros, gemalai, hifai ir subrendusi grybiena.

Subrendę pelėsiai gamina itin mažas sporas, kurias išleidžia į orą, tokiu pačiu principu, į orą sporas išleidžia ir augalai. Sporos nusileidžia ant paviršių ir juose pradeda augti (gemalo stadija). Hifai yra ilgi ir turi labai išsišakojusią struktūrą. Susijungdami tarpusavyje, hifai suformuoja grybieną. Augant ir plečiantis pelėsių grybienai, vaisiai sukuria naujas sporas ir vėl išleidžia jas į orą, taip pakartoja pelėsių gyvenimo ciklą.

Kaip auga pelėsiniai grybai?

Idealiausios sąlygos pelėsiui augti ir daugintis būna tada, kai po lietaus namų ūkiai nukenčia dėl užlietų rūsių, sienų ir t.t. Vienintelis būdas užkirsti kelią pelėsio augimui dauginimuisi – išvalyti jį tinkamomis priemonėmis ir pašalinti iš patalpų susidariusią drėgmę. Priešingu atveju – pelėsis ims daugintis iš naujo.

Anksčiau jau minėjome natūralias priemones, kurios yra veiksmingos šalinant pelėsį: vandenilio peroksidas, soda, actas. Žinoma, gali rinktis ir agresyvesnes chemines priemones, kurios garantuos, jog pelėsio naikinimas bus užtikrintas.

Pradedant pelėsio naikinimą, kiekvienas namų šeimininkas taip pat turėtų tai atlikti vadovaudamasis visais saugumo reikalavimais. Rekomenduojama naudoti apsauginius akinius, kvėpavimo takus dengiančias kaukes, gumines pirštines. Pelėsio naikinimas neturėtų būti užsiėmimu žmonėms, kurie turi alerginių reakcijų, turi tokių kvėpavimo takų ligų kaip astma ar panašiai. Tokiu atveju, asmuo turėtų kreiptis į specialistus, kurie kruopščiai, saugiai bei garantuotai iš namų pašalins susidariusį pelėsį.

Pelėsio naikinimas

Žinoma, išnaikinus pelėsį, reikėtų nepamiršti stebėti išvalytų vietų, jog jis neatsirastų iš naujo. Jeigu pelėsis atsiranda vėl, reikėtų įvertinti tokius dalykus kaip namų ventiliaciją. Galbūt namuose vykdoma nepakankama ventiliacija? Galbūt ore per daug kaupiasi drėgmė ir yra reikalingas oro drėgmės surinkėjas?

Užsakymo Nr. KMC210021

Rekomenduojame

Ši informacija yra portalo KaunoZinios.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija ir nurodžius aktyvią nuorodą į KaunoZinios.lt. Parašykite mums adresu info@kaunozinios.lt

 
Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: