Kaunas rengiasi paminėti Maironio jubiliejų
(c) Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Lietuvos Respublikos Seimo nutarimu ateinantieji – 2012-ieji metai – muziejų ir Maironio metai. Kitais metais tautos dvasios žadintojui Maironiui sukanka 150 metų ir 80 metų nuo poeto mirties.

Birželio 30 dieną Maironio lietuvių literatūros muziejuje vyko pasitarimas dėl pasirengimo Maironio jubiliejui. Pasitarime dalyvavo miesto mero pavaduotojas Povilas Mačiulis, Kunigų seminarijos atstovai, Kultūros skyriaus vedėjas Sigitas Šliažas, „Teatro projektų“ vadovas, aktorius Petras Venclovas, muziejų vadovai bei atstovai Švietimo ir ugdymo skyriaus atstovai, Maironio gimnazijos direktorė ir kt.

„Kaunas – muziejų miestas, čia yra Maironio lietuvių literatūros muziejus, todėl mūsų miestas turi stipriai pasirodyti ateinančiais metais“, – sakė mero pavaduotojas P. Mačiulis.

„Šiandien mes turime nuspręsti, kokie renginiai vyks, kada jie vyks, kokios paramos prašome ir iki pirmadienio elektroniniu paštu paraiškas pateikti respublikinei Lituanistikos komisijai”, kurios pirmininkas LR Seimo Pirmininkės pavaduotojas Česlovas Stankevičius“, – sakė Maironio lietuvių literatūros muziejaus direktorė Aldona Ruseckaitė.

Renginių, skirtų Maironio jubiliejui, pradžia bus iškilmingos Mišios Katedroje birželio 28 dieną, 18 val., nes Maironis pageidavo, kad jo mirties dieną būtų aukojamos Mišios. Po to Maironio lietuvių literatūros muziejuje vyks iškilmingas minėjimas, literatūros ir muzikos valanda.

Visi pasitarimo dalyviai siūlė ir tarėsi dėl kitų renginių Kaune bei Lietuvoje. Kultūros skyriaus vedėjas S. Šliažas informavo, kad aktorius Vytautas Rumšas vyresnysis pastatys spektaklį pagal Maironio kūrinius „Kęstučio mirtis“, „Vytautas pas kryžiuočius“ ir „Vytautas karalius“. Šis spektaklis bus parodytas Pažaislio muzikos festivalio metu.

„Teatro projektų“ vadovas P. Venslovas su aktoriais ir „Varpelio“ choristais parengs poezijos, muzikos ir publicistikos programą. Ją bus galima rodyti ištisus metus visoje Lietuvoje. Bus kreiptasi į aukštųjų mokyklų vadovus dėl renginio studentams universitetuose.

Kunigų seminarija pažadėjo parengti pranešimą apie Maironio, pavyzdingo kunigo, veiklą.

Turizmo centras parengs ekskursiją pėstiesiems „Maironio pėdsakai Kaune“. Ekskursija galėtų prasidėti Maironio gatvėje arba Vytauto didžiojo universitete, nes Maironis buvo universiteto profesorius.

Po to ekskursantai keliautų į Valstybinį muzikinį teatrą, kuriame Maironis lankėsi, čia buvo statomi jo kūriniai, paskui vyktų į Katedrą, kur Maironis klebonavo, čia jis palaidotas, užsuktų į kunigų seminariją, Maironio namus – muziejų, J. Tumo – Vaižganto namą – muziejų, kur vyko kunigų juodosios vakarienės, aplankytų namą, kuriame buvo ligoninė, čia Maironis mirė. Siūloma parengti ekskursiją „Maironio kelias per Lietuvą“.

Maironio lietuvių literatūros muziejus mokinių ir suaugusiųjų ekskursijas priims nuo 2011 m. rugsėjo ir visus 2012 -uosius metus. Čia bus parengta solidi paroda.

Muziejus turi gražų leidinį apie Maironio muziejų, išleistas garso įrašų diskas.

Spalio mėnesį muziejuje vyks tradicinis jaunųjų skaitovų konkursas, kuriame mokiniai skaitys vieną Maironio eilėraštį ir vieną – kito poeto.
„Šiame konkurse jaunuoliai noriai dalyvauja, susitinka su aktoriais, diskutuoja. Čia jiems įteikiami apdovanojimai“, – sakė direktorė A. Ruseckaitė.

Gegužės pabaigoje Poezijos pavasario metu bus įteikta Maironio literatūros premija. Lėšas poezijos pavasario laureatui skiria Kauno miesto savivaldybė.

Maironio gimnazija balandžio mėnesį surengs mokinių tiriamųjų darbų konferenciją „Maironis Kaune”, o spalio mėnesį – tradicinį visos Lietuvos maironiečių sambūrį Kaune.

Bus kreiptasi į dailininkų sąjungą, kad būtų surengtas pleneras. Tikimasi, kad ir jauni, ir pripažinti dailininkai galėtų tapyti Maironio portretą iš nuotraukų.

Siūlyta pabandyti surengti ir tarptautinę konferenciją, į ją būtų kviečiami atstovai iš Rusijos, Sankt Peterburgo miesto ir iš Šveicarijos.
Baigiamąjį Maironio jubiliejaus minėjimą siūloma surengti ir Vilniuje.

Lapkričio pradžioje Kaune, Muzikiniame teatre, vyks baigiamasis Maironio jubiliejaus minėjimas. Jo globėja bus kviečiama tapti Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

„Baigiamasis renginys bus labai solidus. Čia pakviesime dalyvauti pačius žymiausius atlikėjus, skabės Maironio kūriniai, dainuos Kauno valstybinis choras, kuris jau dabar turi programą, skirtą Maironiui ir kompozitoriui Juozui Naujaliui. Šiuos du menininkus siejo artima kūrybinė draugystė.

„Šiandien vyko solidus pasitarimas, todėl tikiu, kad didžiojo poeto jubiliejų paminėsime gražiai, iškilmingai ir kūrybingai. Maironis turi pasilikti kiekvieno jauno ir solidaus žmogaus širdyje. To jis tikrai nusipelnė“, – sakė mero pavaduotojas Povilas Mačiulis.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: