Kasmet lapkričio 14–ąją minima Pasaulinė diabeto diena. Šiemet Kauno krašto nefrologinių ligonių draugija „Kauno Gyvastis“ kartu su Visuomenės sveikatos studentų draugija (VSSD) šį sekmadienį Kauno „Akropolyje“ organizavo renginį, skirtą visuomenės informavimui apie diabetą.
Renginio metu visi norintieji galėjo nemokamai atlikti kraujo tyrimus, kurių metu buvo nustatytas gliukozės kiekis kraujyje, sužinoti savo kūno masės indeksą (KMI). Padidėjęs cukraus kiekis kraujyje keliems praeiviams buvo labai netikėtas. Labai svarbu laiku nustatyti ligos pradžią, laiku „suvaldyti“ diabetą.
„Kauno Gyvastis“ nariai praeiviams teikė informaciją apie organų donorystę, dalino informacinius lankstinukus bei ryškiaspalvius geltonuosius balionus su užrašu „Pasikalbėkime apie organų donorystę“. Taip skatindami žmoneskalbėtis šia tema savo šeimose.
Kaip sako „Kauno Gyvastis“ pirmininkė Irma Juodienė, – „Dauguma žmonių supranta kas yra organų donorystė ir žino jos svarbą, turi pakankamai informacijos, kurią jau eilę metų teikia pacientų organizacijos. Viešos akcijos gatvėse pamažu „pereina“ į žiniasklaidą ir televiziją. Žmonės į tokias akcijas ateina jau apsisprendę, norėdami savo sutikimą donorystei užtvirtinti, užpildydami sutikimus donoro kortelei gauti.“ Pagal įstatymus sutikimą galima pildyti tik gydytojo akivaizdoje. Taip donoro kortelės pildymo mechanizmas darosi sudėtingesnis.
„Nebeliko misijos šviesti visuomenės organų donorystės tema, nes tai padeda daryti žiniasklaida, žmonės patys aktyviau tuo domisi. Dabar savo akcijomis sieksime atkreipti valdžios ir visuomenės dėmesį į neįgaliųjų (pacientų) teises ir į pačius neįgaliuosius. Valdžios įstaigos formuoja tokį įvaizdį, kad turintys negalią žmonės yra nedarbingi, kitų išlaikytiniai. Siekiama neįgaliuosius integruoti į visuomenę, kad būtų proga atimti neįgaliesiems priklausančias lengvatas, neatsižvelgiant į tai, kad neįgalieji stengiasi dirbti, aukodami savo sveikatą. Formuojama nuomonė, kad vaistų gėrimas nėra liga. Medicinoje vaistų gėrimas vadinamas pakaitine gydymo terapija. Jei žmogus po transplantacijos neišgers jam paskirtų vaistų, jis gali prarasti persodintą organą ir gali baigtis mirtimi“, – sako Irma Juodienė.