Asmeninio archyvo nuotr.

Nepartinis, save išsikėlęs kandidatas į Seimą vienmandatėje Lazdijų-Druskininkų rinkimų apygardoje Nr.71 Valdas Vasiliauskas.

Koks buvo sudėtingiausias Jūsų gyvenimo sprendimas? Kodėl?

– Apsisprendimas 2012 m. iš žiniasklaidos sukti į politiką. Tai pagreitino mano išėjimą iš seniausio lietuviško dienraščio  „Lietuvos žinios“ generalinio direktoriaus ir vyriausiojo redaktoriaus pareigų. Ne visų likau suprastas, net sulaukiau užgaulių replikų: „Dar vienas braunasi prie lovio“. Nors tai visiška netiesa: mano redaktoriaus atlyginimas buvo 2,5 karto didesnis nei Seimo nario.

Nuveiktas darbas, kuriuo labiausiai didžiuojatės?

– Mano įkurtas pirmasis Baltijos kraštuose savaitinis žurnalas „Veidas“, taip pat pirmasis Baltijos kraštuose televizijos žurnalas „TV antena“ (iki tol buvo tik laikraščiai). Pasirodžius šiam „Lietuvos ryto“ priedui, dienraščio tiražas buvo  pašokęs nuo 120 tūst. iki 220 tūks. egzempliorių. Tai buvo tikra žiniasklaidos rinkos bomba.

Poelgis dėl kurio buvo/yra gėda?

– Okupacijos laikais, jau būdamas subrendęs 31-rių vyras, pasidaviau bičiulių ir aplinkinių įkalbinėjimams, ir parašiau pareiškimą į LKP(komunistų partiją). Dėl šios nuodėmės daugiau nestojau į jokią partiją.

Paskutinė Jūsų perskaityta knyga?

– Naujausia Nobelio premijos laureato J.M. Coetzee knyga „Jėzaus vaikystė“.

Ką manote apie visuotinę e-balsavimo galimybę mūsų šalyje, kodėl tai yra gerai/blogai?

– Be abejo, gerai. Visuotinis e- balsavimas padidintų jaunimo pilietinį aktyvumą, taip pat masiškai įtrauktų į rinkimus emigrantus.

Ar turėtų būti baudžiami asmenys, parsisiuntę iš interneto autorinių teisių saugomą turinį (muziką, filmus ir t.t.), turint omenyje, kad Lietuvoje renkamas „tuščios laikmenos“ mokestis?

– Geras klausimas. Ateities Lietuvoje klausimas. Renkamas „tuščios laikmenos“ mokestis patenka  ne į valstybės biudžetą, o į autorinių teisių agentūrą, skirtas „apvogtų“ autorių kompensacijai. Be abejo, toks mokestis pajėgus tik iš dalies kompensuoti nuostolius. Bet svarbiausia – asmuo, padaręs žalą, lieka nenubaustas.  Gal kalbėti derėtų ne apie baudžiamąją, o administracinę atsakomybę?

Ką manote apie SGD laivo-saugyklos „Independence“ ilgalaikę nuomos sutartį? Ar ji kelia Jums kokių nors klausimų, ir ar atrodo visiškai skaidri?

– Mano iniciatyva, pagal mano parengtą projektą buvo sukurta garsioji Laikinoji Seimo, vadinama A.Skardžiaus komisija, tyrusi praėjusios kadencijos A.Kubiliaus Vyriausybės veiklą energetikos sektoriuje. Komisija atskleidė daug paslapčių, gaubusių SGD laivą-saugyklą „Independence“, tarkim, skandalingą faktą, kad laivo-saugyklos savininkė registruota ne Norvegijos karalystėje, o mokesčių rojuje Bermuduose. Dar daugiau paslapčių liko, pavyzdžiui, kas iš Lietuvos politikų yra šios ofšorinės kompanijos akcininkai arba naudos gavėjai. Juk šią lietuvišką „Nepriklausomybę“ su Singapūro vėliava (nes laivas registruotas Singapūre), kurioje nedirba nė vienas lietuvis – laivui vadovauja norvegai, įgulą sudaro skraidinami į Klaipėdą filipiniečiai, – kas žingsnis lydi melas. Pavyzdžiui, dėl terminalo Lietuvoje žymiai nukrito dujų kainos. Bet dujų kainos dar smarkiau nukrito visame pasaulyje, kuris net nėra girdėjęs apie mūsų SGD terminalą. Dujų (ir naftos) pasaulinės kainos nukrito dėl skalūnų revoliucijos.

Žvelgiant į pastarųjų metų įvykius po Euromaidano Ukrainoje, kaip Jums atrodo ukrainiečių įgyvendinamos reformos? Kas ir kodėl padaryta ne taip?

– Iš savo patirties žinome, kaip sunkiai reformos stumiasi net taikos metu, todėl didvyriška, kariaunanti nepaskelbtą karą, ukrainiečių tauta verta didesnio ir Lietuvos, ir Europos Sąjungos, ir viso Vakarų pasaulio palaikymo ir paramos. Akivaizdu, kad dalis tos paramos nepasiekia tikslo – dėl sisteminės šalį apraizgiusios korupcijos, taip pat kaimyninės agentūros veiklos. Čia Lietuva ne kažin ką gali patarti ir patalkinti, nes pati kovos su korupcija, ir liustracijos fronte neturi kuo pasigirti.

Ką manote apie Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus pastangas sustabdyti Maskvos Kultūros ir Verslo Centro „Maskvos Namų“ statybas Vilniuje? Ar tai gera iniciatyva? 

– Nemanau, kad R.Šimašius yra subrendęs solidus politikas. Tačiau pakankamai guvus ir patyręs populistas, nutuokiantis, iš kur vėjas pučia, žinantis, kad kiekvienas antausis Rusijai sulauks valdančiosios klasės ložėje plojimų. Bet nereikia painioti Lietuvos santykių su Vladimiru Putinu, jo administracija ir su Rusijos žmonėmis, jos kultūra, verslu. Manau, Vilniaus mero iniciatyva yra  populistinė, vienadienė, nes  perkrauti santykius su didžiąja kaimyne galime tik per kultūrą, verslą. Kai V.Putino nebeliks, o R.Šimašių visi bus pamiršę. Kultūros ir verslo centras galėtų atlikti savo misiją.

Kaip reikia išspręsti Vilniaus Kirtimų tabore esančio narkotikų platinimo lizdo problemą?

– Dar niekam pasaulyje to nepavyko padaryti – kol bus taboras (getas), tol bus narkotikai. Vienintelis kelias – romų integracija į visuomenę. Suprantu, jog tai, kol kas, utopija.

Ar pritartumėte eutanazijos legalizavimui Lietuvoje, kokia Jūsų pozicija šiuo klausimu?

– Ne, nepritarčiau. Ir taip mūsų greitai bus mažiau, nei du milijonai.

Ar vertėtų Lietuvoje apmokestinti pajamų mokesčiu religinio kulto bendruomenes, turint omenyje, kad jų dvasiniai lyderiai gauna Sodros ir sveikatos apsaugos garantijas, tame tarpe – ir nereligingų/ateistinių pažiūrų žmonių sąskaita? Kodėl?

-Nemanau, kad tai būtų gera mintis, žinant mūsų visuomenės dvasinę būklę. Ekonominis efektas būtų nepastebimas.

Ar pritartumėte kanapių legalizavimui Lietuvoje? 

-Ne. Lietuvos jaunimui nestinga nuodų.

Ar pritartumėte paauglių lytiniam švietimui mokyklose? Nuo kelintos klasės mokiniams galėtų būti pasakojama apie lytinių santykių pasekmes, lytinių susirgimų pavojus, kontracepciją?

– Lietuvos švietimo ir mokslo ministerijoje šią kadenciją buvo sudaryta darbo grupė, kuri jau baigė ruošti moksleivių lytinio švietimo programą. Jeigu tai darys ne šarlatanai, o patyrę pedagogai pagal kvalifikuotas programas, biologijos ar doros (etikos) pamokose vaikams būtų galima papasakoti aspie šeimos, vyro ir moters santykius (bet ne pozas).

Daugybė lietuvių moterų yra išnaudojamos, patiria seksualinį, psichologinį, fizinį smurtą šešėliniame seksualinių paslaugų versle, ar pritartumėte jų veiklos dekriminalizavimui, galimybei, patyrus prievartą, be baimės reikalauti pagalbos bei teisingumo?

– Priėmus Baudžiamojo kodekso papildymą dėl smurtto artimoje aplinkoje, policija smarkiai pagerino išaiškintų nusikaltimų rodiklius – nūnai ji gaudo nusikaltėlius ne gatvėje, o jaukioje šeimos aplinkoje, saugioje moterų pašonėje. Žinant  seksulinių paslaugų ir prekybos moterimis  nelabai giliame pogrindyje mastą, legalizavus prostituciją, gal ir būtų pagaliau suduotas smūgis šešėlinei ekonomikai. Tačiau legalizuoti prostituciją Lietuva nepasiruošusi.

Kokia jūsų nuomonė apie homoseksualių asmenų santuokos įteisinimą bei įvaikinimo galimybę Lietuvoje?

– Kategoriška. Neigiama.

Ar pritariate įstatyminiam draudimui moterims ir vyrams dengti veidus viešosiose vietose?

– Sutikčiau diskutuoti. Ypač su  žmogaus teisių  ekspertais ir gynėjais.

Kokie vyriausybių sprendimai padėtų sumažinti teroro aktų skaičių Europoje?

-Manau, iniciatyvą turėtų perimti nacionalinės vyriausybės, kurios yra atsakingos už savo žmonių saugumą. Briuselis, Europos Komisija, ES lyderiai  parodė visišką impotenciją ir bejėgiškumą šios globalios pabėgelių krizės ir ją lydinčios terorizmo grėsmės akivaizdoje. Tai jokiu būdu nepaneigtų ES narių bendradarbiavimo saugumo srityje, nes nė viena paskira valstybė nėra pajėgi atremti šiuos pabėgėlių krizės ir terorizmo iššūkius. Tačiau atsakomtybė tenka nacionalinėms, žmonių išrinktoms vyriausybėms, o ne anonimiškam Briuseliui.

______________________________________________

Naujienų portalo KaunoŽinios.lt priešrinkiminėje debatų rubrikoje gali dalyvauti visi oficialiai 2016m. Seimo rinkimams registruoti kandidatai. Dėl dalyvavimo galima kreiptis iki rugsėjo 30 d. e.paštu: info@kaunozinios.lt

Ši informacija yra portalo KaunoZinios.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija ir nurodžius aktyvią nuorodą į KaunoZinios.lt. Parašykite mums adresu info@kaunozinios.lt

 

Sponsored video

Taip pat skaitykite: