Ignas Vėgėlė. ELTA / Andrius Ufartas

Žurnalistinis tyrimas apie kandidato į šalies vadovus Igno Vėgėlės šeimos verslą bei galimas apeinamas Rusijai ir Baltarusijai taikomas sankcijas toliau kelia aistras prezidentinių debatų metu. Kalbant apie valstybėms agresorėms pritaikytus ekonominius ribojimus, dalis kandidatų užsiminė apie abejones sukėlusią istoriją dėl įmonės „Vilpra“, galimai apeidinėjusios sankcijas per Kirgizijos rinkas.

Pirmadienio vakarą vykusių LRT debatų metu kandidatų teirautasi, ar šie palaikytų iniciatyvą riboti arba visiškai uždrausti prekybą su agresiją vykdančiomis šalimis.

Pats I. Vėgėlė tiesiai į šį klausimą neatsakė, tačiau iškėlė klausimą, kodėl dalis įmonių, anot jo, vis dar tęsiančių veiklą Rusijoje nesulaukia nei teisėsaugos, nei žiniasklaidos dėmesio. Kaip vieną tokių įmonių jis įvardijo „Teltoniką“ – verslą, kurį anksčiau kritikavo dėl įmonės vadovo Arvydo Paukščio finansinės paramos konkurentui rinkimuose G. Nausėdai.

Mes vienas įmones kratome, daužome ir sakome, kad jos yra blogietės. O kitos įmonės net nėra paliečiamos“, – kalbėjo I. Vėgėlė ir rankose laikė lapus su, kaip teigė pats kandidatas, informacija, įrodančia, jog „Teltonika“ vis dar tęsia veiklą valstybėje agresorėje.

Rodau jums dokumentus – matot? Kiek prekių prekiauja „Teltonika“. Viskas tvarkoje, visi kiti yra blogi, o šita įmonė yra gera?“ – retoriškai klausė jis.

Visgi, kiti kandidatai, atsakydami į užduotą klausimą apie draudimus prekiauti su karą vykdančiomis valstybėmis, nepraleido progos priminti I. Vėgėlei apie plačiai nuskambėjusį žurnalistinį tyrimą dėl jo brolio valdomos įmonės „Vilpra“. Kaip skelbta anksčiau, „Laisvės TV“, tiriamosios žurnalistikos centro „Siena“ ir Baltarusijos tyrėjų kolektyvo „Biuro“ tyrimas atskleidė, jog Martyno Vėgėlės valdoma šildymo sistemų prekybos ir įrengimo grupė galimai apeidinėjo Rusijai įvestas sankcijas, gabenant produkciją į Kirgizijos įmones.

Dainius Žalimas. ELTA / Andrius Ufartas

Laisvės partijos kandidatas Dainius Žalimas diskusijos metu teigė, jog situacija, kai apie sankcijų politiką kalba I. Vėgėlė, yra gana komiška.

Šie prezidento rinkimai tokie su jumoru. Kalba žmogus, kurio šeimos įmonės galimai apeidinėja būtent tas sankcijas“, – kalbėjo D. Žalimas.

Tuo metu perrinkimo siekiantis Gitanas Nausėda tiesiogiai į I. Vėgėlę ar jo šeimos valdomą „Vilprą“ nereferavo. Visgi, prezidentas leido suprasti, jog turi omenyje būtent su oponentu susijusią istoriją.

Pirmiausiai kalbėkime apie tai, kad Europos Sąjunga nustato tiek sankcijas, tiek turi instrumentus kovoti su sankcijų apėjimu. Turiu pripažinti, kad kol kas antroje srityje sekasi sunkiai dėl to, kad kai kurios įmonės veža prekes į Baltarusiją per Kirgiziją“, – kalbėjo dabartinis šalies vadovas.

Giedrimas Jeglinskas. ELTA / Andrius Ufartas

Kalbėdamas apie sankcijų politiką, į I. Vėgėlę referavo ir Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ kandidatas Giedrimas Jeglinskas.

Pora žmonių, manau, čia užlėkė. Ponui Vėgėlei riboti prekybą su agresorėmis uždraustų tėvelis ar brolis – bet čia kitas klausimas“, – rinkimų konkurentui atkirto politikas.

I. Vėgėlė netruko sureaguoti į varžovų replikas. Jis dar kartą priminė, jog žurnalistinis tyrimas, nagrinėjęs „Vilpros“ ryšius su Kirgizijos verslais, buvo, kandidato manymu, užsakytas. Be to, teisininkas nepraleido progos atkreipti dėmesį ir į kitų kandidatų skandalingas istorijas.

Buvo tokie konstatavimai: „kai kurios veža į Baltarusiją per Kirgiziją“. O kai kurių prekėmis, kurios remia ir prezidentą Gitaną Nausėdą, yra prekiaujama Rusijoje. Šiuo metu galima rasti tų prekių. Ir kaip keista, kad apie tokius tyrimus ne neužsimenama, net nepradedami (tokie tyrimai – ELTA)“, – dėstė advokatas.

Noriu pabrėžti, kad visi šitie tyrimai yra akivaizdžiai užsakyti, nes aš esu ypatingai nepatogus šiai sistemai. O ponui Žalimui pasakysiu, kad jūs galimai sukčiaujate (…) – nes jūs protegavote savo žmoną per Pranckietį“, – D. Žalimą kritikavo I. Vėgėlė.

Suprantu, kad čia yra noras pereiti į asmeniškumus, bet aš pakalbėsiu bendrai. Tos įmonės, kurios avansu ar ne avansu moka ir turi tam tikrą ryšį su tam tikromis valstybėmis – ar į jas žiūrėčiau labai paprastai. Tai yra potenciali grėsmė nacionaliniam saugumui ir atitinkamos priemonės yra visiškai logiškos“, – advokatui atkirto Laisvės partijos kandidatas.

Gitanas Nausėda. ELTA / Andrius Ufartas

Tuo metu diskusiją šiuo klausimu užbaigęs G. Nausėda konstatavo, jog replikomis pataikė „į skaudamą vietą“ I. Vėgėlei.

Tai tas atvejis, kuomet pasakai dvi šalis ir net nemini pavardės – ir pataikai į skaudamą vietą“, – teigė Daukanto aikštės rūmų lyderis.

Tikrai nebenoriu su jumis tęsti šio beprasmiško konflikto“, – pridūrė G. Nausėda.

ELTA primena, kad žiniasklaida paskelbė, kad kandidato į prezidentus I. Vėgėlės šeimos ­­­valdoma šildymo sistemų prekybos ir įrengimo grupė „Vilpra“ galimai apeidinėjo Rusijai įvestas sankcijas. Tai atskleidė „Laisvės TV“, tiriamosios žurnalistikos centro „Siena“ ir Baltarusijos tyrėjų kolektyvo „Biuro“ tyrimas.

Įmonė kategoriškai neigia bet kokį savo dalyvavimą galimo sankcijų apėjimo mechanizme.

I. Vėgėlė Eltai kalbėjo, kad minėtas tyrimas yra viešųjų ryšių akcija, kuria bandoma paveikti artėjančius prezidento rinkimus.

ELTA (ELTA)

Rekomenduojame

Naujienų agentūros ELTA informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "NAUJIENŲ AGENTŪRA ELTA" sutikimo draudžiama.
 
Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: