© Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Rusijai taikomos ekonominės sankcijos tiesioginio poveikio Lietuvai neturės, nes valstybės neprekiauja ginklais ir energetikos technologijomis, kurias uždrausta parduoti kaimyninei šaliai, teigia užsienio reikalų viceministras. Tačiau, pasak Rolando Kriščiūno, dėl sankcijų lėtės Rusijos ekonomika, o tai paveiks ir lietuviškų prekių paklausą kaimyninėje valstybėje.

“Jeigu žiūrėti į pačias sankcijas, tai tikrai to poveikio mums tiesioginio jokio žymesnio nebus. Šiuo atveju, mes nei tiekiam Rusijai ginklus, nei esam susiję kažkokiais ryšiais, perduodant technologijas ir panašiai. Pačios sankcijos mūsų verslo per daug neturėtų riboti”, – ketvirtadienį LRTradijui sakė R.Kriščiūnas.

Pasak jo, kol kas neaišku, kaip į sankcijas reaguos Rusija, tačiau jeigu ji nuspręstų taikyti veidrodinį principą, Lietuva to nepajustų. Tiesa, R.Kriščiūnas pripažino, kad verslas gali pajausti lėtėjančios ekonomikos poveikį.

“Netiesioginis poveikis gali būti apskritai, nes visos tos sankcijos turės poveikį Rusijos ekonomikos plėtrai, o jeigu ji lėtės – o matom, kad jau dabar lėtėja – be abejo, tai turės įtakos ir paklausai mūsų prekėms”, – aiškino diplomatas.

Trečiadienį Rusija paskelbė, kad nuo penktadienio iš Lenkijos nebeįsileis vaisių ir daržovių. Pasak R.Kriščiūno, sunku prognozuoti, ar panašių sankcijų gali sulaukti ir Lietuva, tačiau, anot jo, draudimas Lenkijai daro įtakos ir Lietuvai.

“Sunku vertinti, bet akivaizdu, kad mes jau turime karčios patirties – nereikėjo sankcijų nei iš Europos Sąjungos, nereikėjo net eskalacijos Ukrainoje, nes jau praeitų metų rugsėjį – mūsų pirmininkavimo metu – mes turėjome apribojimus vežėjams, taip pat pieno bendrovėms. Labai sunku pasakyti, kas galėtų būti kitas, bet žiūrėdamas į Lenkijos draudimą (eksportuoti vaisius į Rusiją – BNS), tai žinau, kad tai ir Lietuvos logistikos sektoriui galėtų atsiliepti. Kol kas preliminariais vertinimais minimaliai atsilieptų”, – aiškino viceministras.

Anot jo, labiausiai pažeidžiamas būtent Lietuvos logistikos sektorius: “Manau, labiausiai mes pažeidžiami logistikos grandinėje – Klaipėdos uostas, “Lietuvos geležinkeliai”, mūsų vežėjai”.

Jungtinės Amerikos Valstijos ir Europos Sąjunga antradienį paskelbė naujas sankcijas Rusijos bankams, energetikos ir gynybos firmoms, kruopščiai suderinus veiksmus prieš Rusiją, kuri, pasak jų, kursto separatistų judėjimą Ukrainoje.

JAV iždo departamentas antradienį nurodė, kad sankcijos įvedamos trims finansų institucijoms – Rusijos vyriausybės kontroliuojamam VTB bankui, jo antrinei įmonei Maskvos bankui bei Rusijos žemės ūkio bankui.

Sankcijos taip pat bus taikomos Rusijos valstybinei “Jungtinei laivų statybos korporacijai”, statančiai torpedinius povandeninius laivus ir antvandeninius karo laivus, dalis kurių yra eksportuojami į užsienio valstybes, kurios yra Maskvos karinės partnerės.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: