Šią savaitę Kaune, Nacionalinėje futbolo akademijoje vyko Lietuvos futbolo federacijos (LFF) ir Europos futbolo asociacijų sąjungos (UEFA) organizuotas dirbtinių dangų priežiūros seminaras.
Jo metu aikščių priežiūros mokėsi ar žinias gilino pilnų matmenų dirbtinės dangos aikštes turinčių arba planuojančių turėti klubų ir organizacijų atstovai iš įvairių šalies regionų.
Seminaro metu buvo pristatyta naujausia dirbtinių dangų priežiūros įranga, dalyviai buvo supažindinti su įvairiais darbo metodais bei dirbtinės dangos aikštėje atliko keletą praktinių užduočių.
Kursus vedė UEFA akredituotas dirbtinės dangos aikščių konsultantas Markusas Kelleris, kuris Lietuvoje esančias aikštes įvertina bent keletą kartų per metus. Po seminaro prancūzas pagyrė dalyvius už žingeidumą ir profesionalumą.
„Tikiuosi, jog šie kursai duos daug apčiuopiamos naudos. Seminaro dalyviai buvo itin aktyvūs, uždavinėjo daug klausimų. Matėsi, jog jie yra tikri savo darbo specialistai. Padarėme atvirą diskusiją, kurioje dalyviai galėjo išreikšti savo nuomonę, pasidalinti patirtimi apie dirbtinių dangų priežiūrą“, – LFF.lt pasakojo specialistas iš užsienio.
Pasako jo, sėkminga dirbtinės dangos aikštės priežiūra yra įmanoma tik tada, kai danga yra paklojama profesionaliai ir laikantis visų reikalavimų. Todėl baigus įrengimo darbus asmuo, atsakingas už dangos priežiūrą, privalo dalyvauti dangos perdavimo procedūroje.
„Svarbiausias darbas yra dangos „šukavimas“. Jis pagerina žaidimo sąlygas. Mano, nuomone tai yra pats svarbiausias dirbtinės dangos priežiūros elementas“, – kalbėjo svečias.
Lietuvoje jau yra keturios dirbtinės dangos aikštės, kurios atitinka aukščiausioą Tarptautinės futbolo asociacijos (FIFA) kokybės standarto – dviejų žvaigždučių – kategoriją. Kaimyninėse Latvijos ar Estijos šalyse tokio lygio sertifikuotų aikščių šiuo metu nėra.
„Kai kurios iš jų galėtų būti labiau prižiūrimos, o kai kurios yra prižiūrimos ypač gerai. Mes jas stebime jau nuo 2002 metų ir džiaugiamės, jog priežiūra nuolat gerėja. Matome, jog stadionų ir aikščių valdytojai ir prižiūrėtojai naudojasi UEFA pateiktomis rekomendacijomis“, – sakė seminarą vedęs M. Kelleris.
LFF generalinio direktoriaus pavaduotojas Edvinas Eimontas pažymėjo, jog UEFA pirmą kartą suorganizavo tokius kursus būtent atskirai vienos šalies futbolo federacijai: „Labai džiugu, jog Lietuvoje daugėjant dirbtinės dangos aikščių UEFA nusprendė atsiųsti savo konsultantus, kurie mielai pasidalino savo patirtimi. Šis seminaras buvo labiau skirtas praktikai, todėl jo dalyviai galėjo susipažinti su aikščių priežiūros būdais.“
„Anksčiau vyravo klaidinga nuomonė, jog dirbtinių dangų aikščių prižiūrėti nereikia. Kuo intensyviau jas naudoji, tuo daugiau priežiūros jos reikalauja. Kita vertus, dirbtinių dangų priežiūra reikalauja daug mažiau resursų nei natūralios aikštės“, – sakė E. Eimontas.
Ateityje LFF planuoja ir toliau naudotis UEFA patarimais dėl dirbtinių dangų aikščių priežiūros, o taip pat rengti seminarus, kur savo praktika ir žiniomis galės pasidalinti ir patys Lietuvos futbolo aikščių prižiūrėtojai.
LFF siekia, jog iki kitų metų dešimt regionų turėtų FIFA kokybės standartus atitinkančias modernias aikštes, kuriose bus galima rengti aukšto lygio tarptautines varžybas. Per šešerius metus LFF į įvairius futbolo vystymo ir populiarinimo projektus regionuose jau yra investavusi apie 25 milijonus litų.
Lietuvos futbolo federacijos informacija