(c) Stock.xchng archyvo nuotr.

Pagal 2010 m. lapkričio pabaigoje priimto Socialinių išmokų perskaičiavimo ir mokėjimo laikinojo įstatymo pataisas, senatvės pensininkams, turintiems didelius specialiuosius poreikius, pensijos nemažinamos. Tačiau šiomis pataisomis „Sodrai“ duoti du mėnesiai, kad savivaldybių administracijos „Sodros“ skyriams spėtų pateikti reikiamą informaciją apie pensininkus, kuriems nustatyti dideli specialieji poreikiai. Todėl nesumažinto dydžio pensiją su nepriemoka už du mėnesius, gruodį ir sausį, žmonės gaus vasarį. Kreiptis į „Sodros“ skyrius dėl nesumažintų pensijų mokėjimo šiems pensininkams nereikia.

Iki šių pataisų neperskaičiuojamos buvo tik netekto darbingumo pensijos tiems negalią turintiems žmonėms, kurie gauna netekto darbingumo pensijas, paskirtas netekus 75–100 proc. darbingumo (I gr. invalidumo pensijas). Tuo tarpu visiems senatvės pensijų gavėjams šios pensijos buvo perskaičiuojamos, jei jos – didesnės nei 650 litų.

Pagal dabar galiojančią tvarką, senatvės pensijos amžiaus sulaukusiems žmonėms yra nustatomas specialiųjų poreikių lygis, o darbingumas (invalidumas) nėra nustatinėjamas. Todėl sunkų negalios lygį turintys senatvės pensininkai buvo traktuojami nevienodai, palyginus su darbingo amžiaus neįgaliaisiais.

Be to, nuo 2010 metų gruodžio mėnesio senatvės pensininkams, kurie  neturi darbdavio,  nemažinama pensija dėl gaunamų autorinių atlyginimų. Taip sudaromos palankesnės sąlygos kūrybiniam darbui, kai gaunamas nereguliarus atlygis.

Tiems autorinius atlyginimus gaunantiems pensininkams, kurie dirba pagal darbo sutartį, narystės ir tarnybos pagrindu, pensijų mokėjimo tvarka nepasikeitė: jų pensijos dydis priklauso nuo praėjusį mėnesį gautų draudžiamųjų pajamų. Jei praėjusį mėnesį šie pensininkai gavo autorinį atlyginimą, mokėtinos pensijos dydis nustatomas, atsižvelgiant į visų praėjusio mėnesio draudžiamųjų pajamų sumą.

LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos informacija

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: