“Statoil” prognozuoja, kad degalų kainos dar augs

0
1
(c) Stock.xchng archyvo nuotr.

Didmeninėje prekyboje per savaitę litras benzino pabrango 4 ct, dyzelinas – 6 ct, o dujos – 3 ct. Mažmeninė rinka atkartojo pokyčius didmeninėje rinkoje – litro benzino kaina pakilo 3 ct, dyzelinas pabrango 6 ct, o dujų kaina išaugo 2 ct.

Pasak “Statoil” atstovo G. Bandzevičiaus, šiuo metu rinkoje jaučiama įtampa dėl sumažinto degalų tiekimo ir padidėjusių jų poreikių, todėl tikėtina, kad artimiausiu metu degalų kaina gali dar šoktelėti į viršų.

Naftos rinkos apžvalga

Praėjusią savaitę „Brent“ naftos žaliava Londono biržoje pabrango 5,75 JAV doleriais. Šiuo metu jos kaina siekia 64,93 JAV dolerius. Pasak „Lietuva Statoil“ pardavimų ir tiekimo departamento direktoriaus Giedriaus Bandzevičiaus, staigų naftos žaliavos kainos kilimą lėmė susilpnėjęs JAV doleris, Europą užklupę žiemiški orai ir sumažėję naftos perdirbimo gamyklų pajėgumai, dėl kurių rinkose sutriko naftos produktų tiekimas.

Praėjusią savaitę buvo paskelbta, kad JAV labai sumažėjo benzino atsargos. Dyzelino ir naftos žaliavos atsargos šalyje išliko nepakitę. Pagrindinė benzino, kuris JAV yra labiau vartojamas nei dyzelinas, atsargų sumažėjimo priežastis – dėl platininių remontų sumažinti naftos perdirbimo gamyklų pajėgumai. „Prognozuojama, kad JAV artimiausiu metu mažės tiek naftos žaliavos, tiek jos produktų atsargos. Panašios tendencijos išlieka ir Europoje – dėl sumažėjusių perdirbimo gamyklų pajėgumų regione yra sutrikęs degalų tiekimas. Situaciją dar labiau apsunkina Europą netikėtai užklupę žiemiški orai ir prasidėjęs šildymo sezonas, dėl kurių pasaulinėje rinkoje didėjo naftos produktų poreikis. Todėl tikėtina, kad degalų kaina ateityje turėtų dar labiau išaugti“, – teigia G. Bandzevičius.

Naftos žaliavos kainos kitimą taip pat įtakojo išaugęs vartojimas JAV. Praėjusią savaitę buvo paskelbta apie sustojusį nedarbo augimą JAV. Pagerėjusi situacija darbo rinkoje lėmė 0,5 proc. išaugusį vartojimą mažmeninėje rinkoje.

OPEC praėjusią savaitę pakeitė pasaulio ekonomikos ir naftos žaliavos poreikio augimo prognozę. Tikimasi, kad pasaulinė naftos žaliavos paklausa šiais metais sumažės 200 tūkst. barelių per dieną, t.y. per dieną bus suvartojama 84,24 mln. barelių, o 2010 metais tikimasi 700 tūkst. barelių per dieną augimo.

Pasak G. Bandzevičiaus, šiuo metu esanti naftos žaliavos kaina neišreiškia tikrojo naftos žaliavos poreikio. Ją lemia finansinė prekyba pasaulio biržose ir tarp šalių, tačiau ji neatspindi tikrųjų paklausos ir pasiūlos dėsningumų. „Kai rinkoje pasirodys pirmieji ženklai, kad naftos poreikis auga dėl atsigaunančios ekonomikos, tada į kainą pradės reaguoti realus pasiūlos – paklausos santykis“, – teigia G. Bandzevičius.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here