(c) Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Trakų istorijos muziejus, minėdamas Vytauto Didžiojo 579-ąsias mirties metines, spalio 27 d. kviečia šalies istorija besidominčią visuomenę į tradicinį viešą renginį, skirtą šiai iškiliai asmenybei paminėti. Šia proga muziejus pristatys iš esmės atnaujintą ekspozicijos salę “Salos pilies restauravimas XX amžiuje”, o menotyrininkė dr. Giedrė Mickūnaitė skaitys paskaitą “Vytautas Didysis. Valdovo įvaizdis”.

“Naujoje ekspozicijoje apžvelgiame beveik šimtmetį trukusią Trakų salos pilies restauravimo istoriją, – sako Irena Senulienė, Trakų istorijos muziejaus vyriausioji rinkinių saugotoja. – Stengėmės kuo geriau pristatyti žmones, kurių pasiaukojamo darbo dėka pilis – buvusi Vytauto Didžiojo rezidencija – prikelta iš griuvėsių naujam gyvenimui ir tapo vienu lankomiausių objektų Lietuvoje.”

Pilies restauravimui skirtoje salėje eksponuojami restauravimo projektų autorių, architektų brėžiniai, istorinės nuotraukos, iš kurių galima pamatyti visą restauravimo darbų ciklą nuo 1903 m. pirmųjų konservavimo ir restauravimo darbų iki 1987 m., kai salos pilis buvo beveik restauruota ir atgavo XV a. vaizdą. Didingas pilies kompleksas tapo miesto dominante ir Trakų simboliu.

Apžiūrėję naująją ekspozicijos salę, istorijos entuziastai išgirs Vilniaus dailės akademijos docentės dr. G. Mickūnaitės paskaitą, kurioje bus aptartas Vytauto Didžiojo gyvenimas ir pateikti jo veiklos vertinimai.

“Vytautas buvo pagrindinis savo, kaip didžiojo valdovo, įvaizdžio kūrėjas, o jo amžininkai bei vėlesnės kartos šį įvaizdį papildė ir pritaikė savo reikmėms bei valdžios sampratoms, – teigia dr. G. Mickūnaitė. – Vytauto įvaizdis pergyveno Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę ir ypač išpopuliarėjo tarpukario Lietuvos respublikoje.”

Paskaita chronologiškai apims visą Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės gyvavimo laikotarpį, nevengiant ekskursų į XX amžių ir šių dienų aktualijas. Anot dr. G. Mickūnaitės, bus nagrinėjami du Vytauto įvaizdžiai – gerojo valdovo ir tirono. Mokslininkės teigimu, paradoksalu, bet šie priešingi vertinimai buvo grindžiami tais pačiais Didžiojo kunigaikščio būdo bruožais ar jo gyvenimo faktais.

Po paskaitos renginio dalyviams bus surengtas Trakų meno mokyklos mokinių koncertas bei ugnies ir šokio studijos “Čiutyta” fakyro pasirodymas.

Renginys vyks š. m. spalio 27 d. Trakų salos pilyje. Pradžia – 17 val. Įėjimas nemokamas.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: