Svarbiausias Rusijos kalinys, opozicijos politikas Aleksejus Navalnas bausmę atlieka įkalinimo kolonijoje į rytus nuo Maskvos. Buvę kaliniai praneša apie sunkias sąlygas, įskaitant izoliaciją.
Šviežiai nuskusta galva, tuščias žvilgsnis, pavargęs veidas. Garsiausias Rusijos kalinys Aleksejus Navalnas socialiniuose tinkluose pasidalino pirmuoju įrašu iš kalėjimo. Nuotraukos antraštė skelbė: „Niekada nemaniau, tai gali priminti tikrą koncentracijos stovyklą šimtas kilometrų nuo Maskvos“, – rašė jis savo „Facebook“ ir „Instagram“ profiliuose.
Kalėjimas pataisos kolonijoje
44 metų opozicijos politikas buvo perkeltas į IK-2 koloniją provincijos mieste Pokrove, maždaug per dvi valandas kelio į rytus nuo Maskvos, kur praleis ateinančius 2,5 metų. Vasario pradžioje Maskvos teismas ankstesnę Navalno atidėtą bausmę pakeitė įkalinimu už įstatymo reikalavimų pažeidimą. Kalbama apie laiką, kai Navalnas buvo Vokietijoje, kur jis buvo mediciniškai gydomas ir prižiūrėtas po to, kai buvo nunuodytas Rusijoje.
Navalno pokalbių su advokatais ištraukose pataisos kolonija apibūdinama ironiškai, kaip „draugiška koncentracijos stovykla“, kurioje nėra piktnaudžiavimo ir viskas griežtai reglamentuota. Jis dar nepastebėjo smurto, tačiau žiūrėdamas į stovinčius kalinius, kurie bijo judinti galvą, jis tiki istorijomis apie tai, kaip visai neseniai žmonės buvo pusiau mirtinai sumušti mediniais plaktukais.
Kadangi teisėsaugos institucijos jį priskyrė prie asmenų grupės, kurie gali bandyti pabėgti iš kolonijos, Navalnas yra ypač griežtai stebimas. Naktį jis budinamas kas valandą, nes pareigūnas jį filmuoja vaizdo kamera ir garsiai skelbia laiką. Navalnas išsiuntė sveikinimus savo šalininkams iš sustiprintos kontrolės sektoriaus. Pasak Rusijos žiniasklaidos, tai dar labiau sustiprinto rėžimo įkalinimo įstaiga, negu IK-2 pataisos kolonija.
Izoliacija ir grasinimai kaip psichologinio spaudimo dalis
Rusijos baudžiamosios kolonijos daugelį dešimtmečių garsėjo sunkiomis sąlygomis. Neoficialiai atskiriami „raudonieji“ ir „juodieji“ kalėjimai. „Raudonuosiuose“ administracija nustato ir vykdo griežtas taisykles, pasitelkdama į pagalbą ir kalinius. Kita vertus, „juodosiose“ kolonijose kalintys nusikaltėliai turi daugiau galių ir laisvių. Pokrovo pataisos kolonija, kurioje kalinamas Navalnas, laikoma „raudonąja“, – sakė Konstantinas Kotovas. 36 metų opozicijos aktyvistas pats sėdėjo ten. 2019 m. jis buvo nuteistas pusantrų metų kalėti už tai, kad pažeidė buriavimosi įstatymą Maskvoje. Jis buvo paleistas tik neseniai.
Pasak Kotovo, jis pats nepatyrė jokio fizinio smurto, tačiau girdėjo ir matė, kaip buvo mušami kiti kaliniai. “Kojų sumušimai būdavo ypač dažni. Kaliniai turėdavo atsigulti ant grindų, nusiauti batus, ištiesti kojas į viršų, o tada, pavyzdžiui, per jas būdavo daužoma iš medinės taburetės. Labai skaudėdavo.”
Kotovas nemano, kad Navalniui gresia kažkas panašaus. Greičiau opozicijos politikui gresia psichologinis spaudimas, pavyzdžiui, izoliacija, kurią patyrė ir jis pats. Komunikacijos, nei vidinės, nei išorinės ten beveik nėra. Neleidžiami net pokalbiai su kitais kaliniais. Kotovas sako, kad jis buvo įspėtas šešis kartus dėl to, kad kitas kalinys davė jam pirštines. „Aš buvau sulaikytas 2019 m. lapkritį, jau buvo šalta, o pataisos kolonijoje man turėjo duoti pirštines“, – sako Kotovas. “Bet man buvo pasakyta, kad jų nėra sandėlyje. Kolonijoje kaliniai praleidžia daug laiko lauke, pavyzdžiui, valandą ryte ir valandą budėjimo metu. Rankas laikyti reikia už nugaros, yra uždrausta jas kišti į kišenes. Aš sušalau, o kitas kalinys davė man pirštines. Galų gale mes abu gavome įspėjimus”. Anot Rusijos žiniasklaidos, ir kiti IK-2 kaliniai patyrė panašias patirtis.
„Kitos priežastys, dėl kurių sulaikytieji būdavo įspėjami, kad jie, pavyzdžiui, nepasisveikindavo su įstaigos darbuotoju arba neužsisegdavo viršutinių drabužių sagų“- sako Kotovas. Kaliniai, gavę daugiau tokių įspėjimų būdavo uždaromi į izoliatorių arba netekdavo ankstyvo paleidimo teisės. Be to, kaliniai galėdavo patekti į karantino skyrių, kur didelis dėmesys būdavo skiriamas pratyboms. „Tas skyrius yra ne žmonių, sergančių įvairiomis ligomis izoliavimui ar naujokų apmokymui, bet tam, kad kaliniai kentėtų“, – mano Kotovas. Pavyzdžiui, kaliniai, kalintys karantino skyriuje yra priversti sportuoti dešimt kartų per dieną ir pranešti apie tai kaskart, kai į juos kreipiasi darbuotojas.
Navalnas vis dar yra karantine, kaip naujokas. Neaišku, koks darbas jo laukia pataisos kolonijoje. Rusijos tyrimų platforma „The Insider“ kovo pradžioje pranešė, kad, tariamai IK-2 kalintys kaliniai, Rusijos federalinės teisėsaugos agentūros darbuotojams siuvo vyriškus apatinius drabužius, įskaitant apatines kelnaites.
Taip pat skaitykite: Kovoje prieš diktatorių: kas lieka Rusijos opozicijos fronte įkalinus Aleksėjų Navalną?