Tikriausiai šiandien nerastumėme žmogaus, kuris nežinotų ar niekad nebūtų girdėjęs apie žymųjį detektyvą Šerloką Holmsą. Iš tiesų, Šerlokas Holmsas – škotų rašytojo Arthuro Conano Doilio sukurtas literatūrinis herojus, kuris vis iš naujo atgimsta filmuose ir pasakojimuose.

Tiesa ta, kad šis herojus toks žinomas, kad kai kurie tiki, jog jis buvęs gyvas, o pasakojimai apie jį – liudiją jo gyvenimo faktus. Būtų neteisinga tokius pamąstymus laikyti išgalvotais, nes garsusis herojus sukurtas pagal prototipą – Dr. Joseph Bell, kuris buvo knygos autoriaus dėstytojas. Kaip jau supratote, Šerlokas Holmsas tapo detektyvo žanro klasika. Jis dažnai vaizduojamas filmuose, tad pristatome jums 10 įsimintiniausių Šerlokų Holmsų, tuos, kurie labiausiai sužavėjo filmų mėgėjus.

Vienas netikėčiausių ir labiausiai sužavėjusių filmų yra Harrio Bradbeerio nuotykių kupinas detektyvas „Enola Holmes“. Filmas pasirodė palyginus neseniai, 2020 metai. Nors viso filmo pagrindinė veikėja yra Enola Holmes, kurią vaidina Mili Bobi Broun, tačiau negalima nepastebėti ir Šerloko Holmso, Enolos brolio, vaidmenį atliekančio britų aktoriaus Henry Cavillio. Jau vien savo išvaizda aktorius išpildo Arhturo Conano Doilio aprašytą herojų: jis aukštas, raumeningas ir, žinoma, žavus. Šiame nuotykių filme Šerlokas Holmsas objektyvus, jis objektyviai vertina kitų žmonių elgesį, lyg tai būtų paprasčiausios bylos, jam būdingos lyderio savybės. Visgi, kaip ir kiekviena perpasakojama istorija, ji šiek tiek skiriasi nuo originalaus kūrinio. Garsus detektyvas jautresnis nei paprastai, tai parodo artimas ryšys su sese ir rūpestis ja.

Antras, mums įspūdį palikęs yra britų aktoriaus Džonio Lee Millerio atliktas Šerloko Holmso vaidmuo net 7 sezonų seriale „Elementaru“ („Elementary“). Šis serialas tęsėsi nuo 2012 iki 2019 metų. Čia pristatomas šiuolaikiškas, atnaujintas Šerloko Holmso portretas. Šerlokas Holmsas daug sentimentalesnis, nei paprastai. Iš pradžių jis arogantiškas, tačiau pamažu ima vis labiau vertinti aplinkinius žmones. Kas keisčiausia, pagrindinis veikėjas priklausomas nuo narkotikų ir gydosi savo psichologines žaizdas. Džonis Lee Milleris veikėją paverčia savu, kitokiu, nei esame pratę matyti.

Žinoma, Šerlokas Holmsas atgyja ir animaciniuose filmuose. Vienas tokių yra 1986 metais pasirodęs „Didysis pelių detektyvas“ („The Great Mouse Detective“). Pagrindiniam personažui, pelei Bazilikui gyvybę suteikia anglų aktoriaus Barrie Ingham balsas, kuris labai linksmas ir nuotaikingas. Visas filmas apie pelę, kuri gyvena žemiau Šerloko Holmso. Šerlokas Holmsas – garsus detektyvas, geriausias tarp žmonių, o Bazilikas – geriausias detektyvas tarp peliu. Bazilikas labai ekscentriškas genijus, kuris nebijo leistis į nuotykius. „Didysis pelių detektyvas“ smagiai ir įdomiai su detektyvu supažindina ne tik mažuosius, bet ir jų tėvelius.

Labai dažnai su Šerloku Holmsu tapatinamas anglų aktorius Basilis Rathbone. Taip yra todėl, nes jis įkūnijo žinomą herojų net keturiolika kartų. Aktorius vaidino visose filmų „Šerlokas Holmsas“ serijose, tačiau įsimintiniausias jų: 1939 metais pasirodęs „Šerlokas Holmsas ir daktaras Vatsonas: Baskervilių šuo“ („The Hound of The Baskervilles“). Būtent šioje serijoje pasakojama populiariausia detektyvo išnarpliota byla. Basilio Rathbone įkūnitas Šerlokas Holmsas vienas artimiausių literatūrai: objektyvus ir vadovaujasi logika, energingas mandagus ir labai malonus. Būtent ši serija ir buvo aktoriaus, kaip Šerloko Holmso, debiutas.

Sekantis, Bobo Clarko režisuotas 1979 metų filmas „Žmogžudystė dekretu“ („Murder by Decree“) ypač patinka ironijos mėgėjams, mat, jos čia apstu. Pagrindinį, Šerloko Holmso vaidmenį atliekantis kanadietis Christopheris Plummeris savo vaidybą įtikina žiūrovus. Aktorius vaidina ypač profesionaliai, jo kūno kalba tokia natūrali, vaidinant net žiba jo akys, kad galima neabejoti, jog jis iš tiesų – Šerlokas Holmsas.

2018 metais debiutavęs filmas „Miss Sherock“, sugriovė visus vyravusius stereotipus. Šerlokas Holmsas šį karta – moteris, o jos vaidmenį atliko japonų aktorė Yuko Takeuchi. Tokia Šerloko Holmso interpretacija yra bendras „HBO Asia“ ir „Hulu Japan“ darbas. Yuko Takeuchi įkūnija valdingą, drąsią ir savarankišką moterį. Negana to, subtiliai išlaikomas moteriškas žavesys. Veikėja mėgsta dėmesį ir domisi mada. Filmas modernus, feministiškas.

Šerlokas Holmsas“ („The Adventures of Sherlock Holmes“) 1984-1994 metais rodytas serijas prisimena ne vienas. Detektyvo herojus čia labai rimtas ir arogantiškas, tačiau kartu ir besijuokiantis. Serijų buvo planuota ir daugiau, tačiau kūrybinis procesas buvo nutrauktas 1995 metais, po pagrindinį vaidmenį atlikusio, anglų aktoriaus Jeremio Bretto mirties. Aktorius paliko prasmingą žymę kino istorijoje, suvaidino net 41 Šerloko Holmso serijoje, jam vaidinti netrukdė net vidinė kova su depresija, o Šerloko Holmso vaidmuo laikomas vienu geriausiu.

Įamžinanti literatūrinį Šerloko Holmso paveikslą, moderni 2010-2017 metų interpretacija „Sherlock“, kur pagrindinis vaidmuo atiteko Benedictui Cumberbatchui. Tiesa kai kurie fantastikos kupini elementai pastebimi veikėjo priimamuose sprendimuose, kurie kai kada nelogiški. Išties, Benedictas Cumberbatchas Šerloką Holmsą žiūrovams atskleidžia kaip ekscentrišką, mažiau juokaujantį ir sentimentalų vyrą. Veikėjas palaiko glaudų ryšį su daktaru Vatsonu, kurį vaidina Martinas Freemanas. Šerlokas Holmsas nori pasirodyti prieš Vatsoną, sudaryti jam teigiamą įspūdį.

Pasaulį maloniai nustebino sovietinė 1980-1987 metų Šerloko Holmso versija „Šerloko Holmso ir daktaro Vatsono nuotykiai“. Žmonės abejojo, kad sovietiniame filme gali būti taip tiksliai ir su pagarba atkurtas britų detektyvas. Lėtų, trumpų istorijų metu buvo galima ne tik pamatyti toleranciją įvairioms tautoms, bet ir autentišką Šerloko Holmso paveikslą. Rusų aktorius Vasilijus Livanovas Šerloko Holmso vaidmenį atliko labai įsijautęs, atidavė daug savęs ir net nepabijojo sugraudinti žiūrovus ašaromis. Šis filmas yra laikomas geriausia Šerloko Holmso versija, kuri nėra angliška. Tai įrodo ir vaško skulptūra, kurią galima rasti Šerloko Holmso muziejuje Londone.

Žinoma, ne mažiau dėmesio vertas 2009 metais pasirodęs „Šerlokas Holmsas“ („Sherlock Holmes“) filmas, kuriame pagrindinis vaidmuo atiteko kino žiūrovams gerai žinomam aktoriui Robert Downey Jr. Ši versija žiūrovus įtikina, kad Šerlokas Holmsas yra realus, nes filmo veikėjas labai panašus į knygos personažą, o jo priimami sprendimai labai realūs, logiški ir apgalvoti. Filmas labai mylimas žmonių, nes pagrindinis veikėjas ekscentriškas, drąsus, protingas, susikaupęs, bet ir tampa bėgliu, turi šnipo savybių, seka žmones nepastebėtas. Šerlokas Holmsas altruistas, jam labai rūpi daktaras Vatsonas. Robert Downey Jr. Sukurtas personažas meniškos sielos, groja smuiku. Ir žinoma, aktorius, kaip ir knygose aprašytas veikėjas – labai žavus.

Rašytojas ir gydytojas Arthuras Conanas Doilis sukūrė personažą, kuris tapo detektyvo žanro etalonu. Per šitiek metų Šerlokas Holmsas daug kartų pakeitė savo pavidalą ir buvo atskleistos vis kitokios jo savybės.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: