Serialao "Pam and Tommy" kadras

Serialai – puikus būdas pabėgti nuo stresuojančios realybės ir prablaškyti nuobodulį. Mūsų rekomenduojami TV šou privers pasišiaušti ne vieną plauką, o temų įvairovė paliks vietos apmąstymams: moralinės dilemos, sunkūs politiniai apsisprendimai, rizika, baimė dėl savo artimųjų, o kartais tiesiog pirmykštis noras išgyventi. Pridūrėme ir keletą pasirinkimų, kuriuos žiūrėdami galėsite smagiai pasijuokti. Juk gyvenimas nėra vien baimė ir drebėjimas, ar ne?

10. Pam and Tommy (Hulu, 2022)

Šis serialas JAV ir JK auditorijai Disney ir Hulu namų kino platformose pasirodė šių metų vasarį. Jame pasakojama garsiosios „Playboy“ ir serialo „Gelbėtojai“ (Baywatch) žvaigždės Pamelos Anderson ir „Mötley Crüe“ muzikos grupės būgnininko Tomio Li meilės, o gal tiksliau nelaimingos romantinės dramos, istorija. Papasakoti šią biografinę dramą užtrunka aštuonis epizodus.

Tomis Li buvo sunkiojo metalo grupės įkūrėjas ir narys, krentantis į akis dėl savo daugybės tatuiruočių, auskarų ir išskirtinės išvaizdos, o grupė savo ruožtu garsėjo už pašėlusį narkotikų vartojimą tiek užkulisiuose, tiek ant scenos. Tomis buvo vedęs keturis kartus, trečiajį kartą – Pamelą Anderson. Jie susipažino Kankune ir vos po 96 val. buvimo drauge susituokė. Be abejonės, patyrė ir laimingų dienų, tačiau jų santuoka truko vos trejus metus, per kuriuos spėjo susilaukti dviejų vaikų. Anderson nusprendė išsiskirti su Tomiu po to, kai jį nuteisė kalėti šešis mėnesius už smurtą prieš sutuoktinę.

Visa tai pasakojama seriale „Pam and Tommy“. Tačiau Holivudo istorija nebūtų Holivudo, jeigu nepasitaikytų skandalų. Pasakojimo kabliukas – vaizdo įrašas, kuriame įamžintas Pamelos ir Tomio medaus mėnuo. Žinoma, neapsieita be sekso scenų. Šis įrašas buvo saugiai paslėptas poros namuose esančiame seife, tačiau neilgam, nes jį nugvelbė kabelių atėjęs tvarkyti elektrikas. Įvyko tikras sprogimas, kai įsibrovėlis paviešino vaizdo medžiagą, kuriame dvi garsenybės atvirai ir aistringai mylisi. Pora vaizdo įrašą išplatinusią kompaniją „Internet Entertainment Group“ vėliau padavė į teismą.

Pamelos Anderson vaidmenį atliekančiai Lilei Džeims ši užduotis – nekasdienis išbandymas, kadangi ji pratusi vaidinti visai kitokius vaidmenis. Ji sužibėjo tokiuose serialuose ir filmuose kaip Downton Abbey, War and Peace, Mamma Mia! Here We Go Again, Cindarella. Vaidindama Sofi Šeridan filme Mamma Mia! Here We Go Again Lilė atrodo visai kitaip nei jos įkūnijama Pamela Anderson. Sebastianui Stanui, vaidinančiam Tomį Li, šis vaidmuo taip pat išskirtinis – prieš tai jis filmavosi Avengers frančizėje. Aktoriams teko visiškai pakeisti savo įvaizdį.

9. True Story (Netflix, 2021)

Netflix platformoje pasirodęs mini serialas pasakoja istoriją apie du brolius, kurie ne visai demonstruoja tvirtą brolystę. Labiau tai kriminalinė ir asmeninė drama, kurioje ant galvų užkritus nelaimėms išryškėja sena nesantaika.

Pagrindinius vaidmenis atlieka Kevinas Hartas ir Veslis Snaipsas. Vadinamasis Vaikis (Kevinas Hartas) – pasaulinės šlovės sulaukęs komikas, dar ir neseniai suvaidinęs komerciškai sėkmingame filme apie superherojus ir uždirbęs milijardą dolerių. Jo karjera kyla į viršų šviesmečių greičiu, tačiau asmeniniame gyvenime nelabai sekasi – tenka išgyventi nemalonias skyrybas su žmona, kurias stebi visas pasaulis, į jį prašydamas pagalbos kreipiasi į nemalonumus nuolat patenkantis brolis Karltonas. Dėl jų susitikimo ir užverda visa košė.

Karltonas (Veslis Snaipsas) eilinį kartą susimauna bandydamas įkurti verslą ir prašo brolio pinigų, kad galėtų išlipti iš balos sausas. Iš pat pradžių jaučiame, kad tarp dviejų brolių tvyro įtampa, tačiau jie bando palikti praeitį užmarštyje ir sugyventi. Jiedu visą naktį linksminasi, o nelaimes kaip magnetas traukiantis Karltonas įkalbina brolį išgerti, nors žino, kad šis jau pusę metų nepaėmė nė lašo. Galiausiai Vaikis kitą dieną atsibunda prie nepažįstamos moters, kuri guli šalia jo negyva, perdozavusi narkotikų.

Iš pradžių Vaikis nori kreiptis į policiją, tačiau Karltonas jį įtikina, kad viską sutvarkysiantis pats, ir iškviečia savo draugelį graiką Ari, kuris specializuojasi būtent tokiuose atvejuose. Šis sutvarko įkalčius, tačiau istorija šitaip nesibaigia. Kadangi Ari žino, kad Vaikis yra įžymus ir turtingas, pareikalauja kas mėsenį už atliktą darbą jam mokėti didelius pinigus – per metus būtų susidarę apie 6 mln. dolerių. Vaikis nežada su tuo taikstytis irviskas pakrypsta dar blogesne linkme.

Taigi viena nelaimė eina po kitos. Karltonas desperatiškai bando išvengti Ari brolių keršto, o Vaikis nori išsaugoti savo karjerą ir vardą. Ar jiems pasiseks?

Nors serialo siužetas yra gan nuspėjamas, dėmesį kausto Kevino Harto ir Veslio Snaipso vaidyba. Sunku nepastebėti sąsajų taip Harto ir paties Vaikio, kadangi aktorius ir pats garsėja komiškais vaidmenimis, o šeimoje pasižymėjo kaip tas sūnus, kuriam pasisekė. Atrodo, šiems dviem aktoriams pasiekusiems karjeros brandą pagaliau pasitaikė proga suvaidinti jų vertus draminius vaidmenis.

8. Your Honor (2020)

Seriale, kurį sudaro dešimt serijų, vaidinantis Brajenas Kranstonas (Bryan Cranston) išgarsėjo kaip Valteris Vaitas kitame televizijos šou „Bręstantis blogis”. Greičiausiai jam taip ir nepavyks aplenkti genialumu savo buvusio vaidmens, tačiau naujausiame seriale „Your Honor” jis be abejonės stebina savo aktoriniais sugebėjimais.

Šis trileris mus prikausto nuo pat pirmosios akimirkos, kai rodomas jaunas vaikinas, patekęs į automobilio avariją. Netrukus sužinome, kad jis partrenkė žmogų, maža to, dar ir berniuką, važiavusį motociklu. Ir aukai, ir kaltininkui buvo po tiek pat metų – septyniolika. Adamas, partrenkęs savo bendraamžį, ištiktas šoko ir išsitepęs krauju bando skambinti skubios pagalbos numeriu, tačiau paskutinę minutę pabūgsta, numeta ragelį ir pabėga iš nusikaltimo vietos, palikdamas partrenktąjį ant gatvės.

Septyniolikmetis pasipasakoja apie nutikimą savo tėvui, kuris garsėjo kaip sąžiningas teisėjas Maiklas Desiato (Brajenas Kranstonas). Maiklas ne tik bando priimti teisingus sprendimus teisme, tačiau netgi pats eina tirti situacijų ir aršiai kovoja su sisteminiu neteisingumu. Nieko nuostabaus, kad išgirdęs sūnaus istoriją iš pradžių liepia jam pasiduoti policijai, ruošia teismo procesui. Tačiau reikalai pasisuka kita linkme, kai Maiklas sužino, kad nužudytasis berniukas yra ne kas kitas, o vietinio mafijozo Džimio Baksterio (Michael Stuhlbarg) sūnus. Teisėjas, pabūgęs, kad mafijozas gali imtis taktikos akis už akį, dantis už dantį ir nužudyti Adamą, galiausiai įkalba vaikiną nuslėpti nusikaltimą. Tiesą sakant, ir pats naudodamasis savo profesinėmis žiniomis bei pažintimis bando padėti jam tai padaryti.

Seriale įtampa liejasi per kraštus, kartais norisi muistysis kėdėje, nes sunku žiūrėti, į kokias nelaimes patenka veikėjai. Tačiau jei būtent to ir norite – adrenalino savo kraujyje – šis televizijos šou būtinai jį suteiks.

7. The Wilds (Amazon Prime, 2020)

2020 m. gruodį išėjo pirmas „The Wilds“ sezonas, o netrukus, jau gegužės 6 d., Amazon prime platformoje pasirodys ir antras. Tai išgyvenimo drama, kurioje grupė paauglių merginų po lėktuvo katastrofos patenka į negyvenamą tropikų salą ir joje gali pasiklauti tik savo jėgomis.

Kai įvyko avarija, jos skrido į saviugdos stovyklą Havajuose, pavadinimu „The Dawn of Eve“ („Ievos pakilimas“). Vėliau išaiškėja, kad stovyklos organizatorė Grečen Klain yra nuo proto nušokusi sociopatė, kuri nori įrodyti, kad moterų visuomenė būtų žymiai geresnė. Taigi visa lėktuvo katastrofa, pasirodo, buvo inscenizuota, o saloje pilna prislėptų kamerų, kuriomis stebima merginų santykių dinamika.

Būtent ši dinamika ir yra serialo įvykių centre. Visos jaunosios moterys yra patyrusios kokių nors nepaprastai didelių traumų kaip seksualinis išnaudojimas, valgymo sutrikimai, vaikų namai, rasizmas, narkotikai, eutanazija ir kt. Rutuliojantis įvykiams mes grįžtame į praeitį ir pamatome epizodų iš merginų gyvenimo namie, laikas kartais nusikelia ir į ateitį, kai jos jau „išgelbėtos“ iš salos. Kartais sunku žiūrėti, kiek herojėms teko gyvenime patirti, tačiau jos neabejotinai demonstruoja nepaprastą stiprybę ir kelia susižavėjimą.

Žiūrovai taip pat galės pasigrožėti tolimų kraštų vaizdais, kadangi pirmas sezonas buvo nufilmuotas Naujosios Zelandijos saloje, o antras sezonas – Australijoje.

6. Severance (Apple TV, 2022)

Tai nepakartojamas amerikiečių mokslinės fantastikos psichologinis trileris apie menamą įmonę „Lumon Industries“, kurioje imamasi tam tikrų eksperimentų su darbuotojais. Įmonės duomenų analitikams yra atliekama „padalijimo“ procedūra, kuri suskirsto atmintį į dvi dalis – darbinę ir asmeninio gyvenimo. Taigi žmogus, su kuriuo atliekamas eksperimentas, pasidalina į „vidinį agentą“ ir „išorinį agentą“, kurie ničnieko nežino vienas apie kitą. Tai reiškia, kad darbuotojas darbe atlieka savo darbą be jokių išorinių trikdžių ar nepageidaujamų minčių, o palikęs darbo vietą neapsunkintas darbinių rūpesčių sau laimingai gyvena kaip jam patinka. Argi ne svajonė?

Tokiam eksperimentui pasirašė ir Markas (Adamas Skotas), duomenų analitikas. Negalėdamas ištverti sielvarto dėl žmonos mirties, jis nusprendė, kad geriau pusę laiko, kai yra sąmoningos būsenos, praleisiąs visiškoje užmarštyje. Beje, duomenų analikai nė kiek nenutuokia, su kokiais duomenimis turi reikalų, o tiesiog aklai seka nurodymus ir nieko neklausinėja, nes taip nustatyta įmonės potvarkiuose. Maža to, juos seka akyla niekad nesišypsančios ir griežtos vadovės Harmonijos (Patricija Arketė) akis, o jai talkina jos padėjėjas ponas Milčikas (Tramelis Tilmanas).

Viskas taip ir toliau būtų klostęsi ramiai, jeigu nebūtų išaiškėję, kad įmonė slepia nedorus darbus ir ne be reikalo siekia nubukinti savo darbuotojus. Kai kam pavyko pasprukti iš šio užburto rato. Toks žmogus pasirodo Markui, kai jis gyvena savo įprastą rutiną išoriniame pasaulyje. Tai Marko buvęs kolega ir geriausias draugas Pytis, kurio Markas neatsimena dėl „padalijimo“. Pasirodo, Pyčiui buvo atkurta atmintis ir jis žino nemažai informacijos apie nešvarius „Lumon“ darbelius. Dėl šios priežasties turi nuolat slapstytis.

Nors pradžioje užtrunka, kol susipažįstame su serialo pasauliu, tačiau kantriems visada atlyginama – toliau einantys įvykiai gniaužia kvapą, o jei ne taiklus humoras, greičiausiai mes visai panirtume į egzistencinę neviltį, kadangi šio pasakojimo pasaulis yra gan niūrus, tačiau kartu jis ir be galo gražus bei jautrus, pažymėtas puikaus Beno Stilerio, kuris režisavo pirmąsias serijas, stiliumi.

5. Utmark (2021)

Tai aštuonių dalių HBO serialas, neabejotinai einantis Skandinavijos kino priešakyje, kupinas talentingų aktorių ir kūrybinės grupės narių, tokių, kaip islandų režisierius Dagur Kari ir danų scenarijaus autorius Kim Fupz Aakeson. Tai vesternas, kurio veiksmas vyksta Norvegijos pakraščiuose, Sami teritorijoje, – ten kvapą gniaužia nepakartojami vaizdai. Epizodai atsiveria nederlingų lygumų kraštovaizdžiais. Utmarkas, pasak pačių norvegų yra miestelis palei sieną – ant pasaulio krašto. Iš jo gyventojų dažnai yra šaipomasi, tačiau savo prieštaringumu jie yra labai žmogiški. Scenarijaus autorius sukūrė tokius kontrastingus personažus, kaip šerifą, kuriam dažnai paleidžia vidurius, apsėstą parduotuvės savininką, sielvartaujantį sutenerį ir t. t.

Įvykių centre – kova dėl gyvulių ir jauna mergina, kurios tėvai skiriasi ir kuri bergždžiai bando suaugusiuosius priversti elgtis kaip suaugusius. Veikėjai ima prarasti savo gyvenimų kontrolę, o realybė virsta į tikrą entropiją. Persipina komedijos ir dramos elementai, tačiau serialo centre visada yra žmogaus emocijos ir jo tragedija. Jei yra kokių nors dėsningumų šiame seriale, tai kad veiksmą užkuria moterys ir paaugliai, kurie suteikia vilties ateičiai.

Nors šį televizijos šou paveikė serialai „Fargo“ ir „Twin Peaks“, jis savyje talpina gan unikalią visatą, savitą ir dinamišką, kuriai galime duoti vesterno pavadinimą. Serialo nuotaika niūri, tačiau veikėjai dažnai pasirodo komiški, taigi išlenda daug kontrastų, kurie tik prideda daugiau dimensijų siužetui.

4. Love Life (HBO Max, 2020)

Serialas Love Life“, pasirodęs 2020 metais ir 2021 metais pratęstas antram sezonui, – tai HBO Max prekinis ženklas, kuriuo šie kūrėjai stengiasi įrodyti, kad neatsilieka nuo savo pirmtako HBO. Kiekvienas sezonas pasakoja apie vis kito asmens meilės gyvenimą – nuo pirmosios meilės iki didžiosios meilės.

Pirmame sezone sutinkame Darbę (Ana Kendrik) – jauną niujorkietę, kuri visai neseniai baigė koledžą ir pradeda dirbti vienoje meno galerijoje. Ji gyvena gražiame, dideliame, šviesiame bute su dar dviem draugėmis Sara ir Malori. Nors jos karjera klostosi puikiai, tačiau asmeniniame gyvenime vyksta audros – ji vis neranda sau tinkamo romantinio partnerio. Kiekviena serija trunka apie pusvalandį ir kiekvieną naują pusvalandį mums pristatomas vis naujas vyrukas – Darbė eksperimentuoja ir susitikinėja su įvairiais vyrais. Taip jau išeina, kad nė vienas jai netinka, tačiau šiame procese ji vis geriau pažįsta save ir auga kaip asmenybė, nes būdama visai jauna turi daug kompleksų ir nesugeba pakankamai mylėti savęs.

Darbė apibūdinama kaip asmenybė, kuri nuolat bando patikti kitiems, o pagrindinis klausimas jos gyvenime – kaip susirasti vyrą? Būtent apie šią problemą ir sukasi serialo veiksmas. Kiti veikėjai pasirodo probėgšmais tik esant reikalui geriau atskleisti Darbės situaciją, tačiau nepasakajoma nei apie jos drauges, nei apie kitus asmenis. Išties, jeigu jums įdomu pamatyti, kaip vystosi vieno asmens meilės gyvenimas nuo pradžios iki pabaigos, šis serialas būtent jums. Nors kartais ir atrodo, kad pusvalandžio neužtenka parodyti visam meilės romanui.

Antrame sezone atsiranda kitas pagrindinis veikėjas – Markusas Vatkinsas (Viljamas Džeksonas Harperis), kuris Darbės vestuvėse susipažįsta su Mija Heins. Jis vedęs, o ji ištekėjusi, tačiau tarp jų atsiranda simpatija, apie kurią sužino Markuso žmona. Jie išsiskiria, tačiau sulig tuo Markuso meilės gyvenimas nesibaigia.

3. Fisk (ABC, 2021)

Tai šešių serijų australų televizijos šou apie Helen Tudor-Fisk, dirbančią teisininke. Nei moters karjera, nei asmeninis gyvenimas jai nenusisekė – susimovus darbe ir sugriuvus santuokai ji persikelia iš Sidnėjaus gyventi į Melburną, kur įsidarbina įmonėje „Gruber and Gruber“; ši darbovietė nė iš tolo nekvepia aukšta klase, o labiau primena mažą nusigyvenusią priemiesčio įmonėlę, kurioje Fisk turės tvarkyti žmonių pomirtinius testamentus.

Tačiau, žinoma, kažkur vis tiek yra pakastas šuo. Serialo intriga – tai pati Fisk asmenybė. Kaip teigia pati Fisk, ji „nelabai moka elgtis su žmonėmis“, t. y. sako viską, kas jai šauna į galvą, tiesiai ir be užuolankų, o tai ne visuomet gali būti malonu. Ji moka greitai įsivelti į kivirčą ir nenoriai pasiduoda, o reikalams išsirišant bando išvengti atsakomybės dėl konflikto sukėlimo.

Šiose serijose paliečiami tokie klausimai kaip seksizmas, diskriminacija dėl amžiaus ir kitos problemos, susijusios su visuomenės lūkesčiais; jas būtų per nelyg sudėtinga apibrėžti vien žodeliais, pasibaigiančiais galūne „-izmas“. Tarkim, vienoje serijoje išvystame, kaip Fisk yra nutildoma kavinėje, nes „per garsiai kalba“ ir „daugelį rėkimas išmuša iš vėžių“.

Taigi serialui rutuliojantis kyla klausimų dėl socialinių papročių. Ar Fisk pavyks prisitaikyti prie visuomenės ir pakeisti savo būdą į švelnesnį? O gal pati visuomenė turi prisitaikyti prie jos ir priimti faktą, kad ne visi esame švelnūs ir pūkuoti, tačiau tame nėra nieko blogo?

2. Oslo (HBO Max, 2021)

Tai amerikiečių dramia, pasakojanti apie tikrus istorinius įvykius ir paremta to paties pavadinimo J. T. Rodžerio pjese, kuri 2016 m. parodyta Niujorko Linkolno centriniame teatre laimėjo „Tony“ apdovadojimą. Įvykiai verda 1993 m. Osle, Norvegijoje – Palestinos ir Izraelio atstovai pusę metų slapta tariasi dėl taikos, nes Izraelio vyriausybė laikė palestiniečius teroristais ir draudė su jais turėti bet kokių reikalų. Tačiau derybos nenuėjo veltui ir galiausiai baigėsi netgi labai viešu Izraelio ministro pirmininko Jitzhak Rabin ir Palestinos lyderio Jaser Arafat rankos paspaudimu, įamžintu nuotraukoje su tuometiniu JAV prezidentu Bilu Klintonu.

Vis dėlto JAV su derybomis neturėjo daug reikalų. Diskusijoms tarpininkavo politiškai neangažuotų norvegų pora, kuri suteikė joms neutralią aplinką. Šią porą vaidinę Ruta Vilson ir Endriu Skotas suteikė serialui daug gyvybės. Neįmanoma nepastebėti, kad daug dėmesio skiriama ir jų romantiniams santykiams, kurie pinasi su politiniais įvykiais. Pasitaiko epizodų, kuriuose su serialui būdingu humoru Teris meluodamas prisiekia savo žmonos gyvybe, o Mona pagrasina vyrui su juo išsiskirti, jeigu jis ir toliau spaus diplomatus.

Prodiuseriai Markas Platas ir Styvenas Spylbergas bandė serialui suteikti kinematografiško braižo užuot griežtai laikydamiesi pjėsės raidės, kadangi teatriniame šios istorijos pasirodyme aktoriai daug ir giliai šneka politinėmis temomis. Prodiuseriai naudojasi tokiais efektais kaip kameros filtrai, judančios scenos gryname ore ir grįžimas į praeitį, kad serialas labiau primintų televizijos produkciją, o ne teatrą.

Stebint dviejų šalių derybas, aiškiai jaučiamas tarp jų tvyrantis priešiškumas. Nors ir žinome, kaip pasibaigs derybos, tačiau kartais sunku patikėti, kad vieni kitų nekenčiantys asmenys galiausiai susitars. Todėl ir yra taip įdomu pamatyti, kaip tas priešiškumas išsispręs Izraelio ir Palestinos atstovų rankų paspaudimu.

 

1. Red Light (2020)

Šis olandų serialas buvo išrinktas dalyvauti Nyderlandų ir Gentų filmų festivaliuose, nominuotas geriausiu Kanų serialų apdovanojimu. Tai drama apie tris moteris, kurios praranda ir atranda save prostitucijos ir prekybos žmonėmis pasaulyje. Visos jos vienaip ar kitaip susipina tam tikrais saitais, kai dingsta jų pažįstamas vyras. Silvija (kurią vaidina Van Houten, Melisandra iš „Sostų žaidimo“) yra prostitutė, Estera yra pradingusio vyro žmona, kuri nieko nežino apie savo vyro pasivaikščiojimus į Raudonųjų žibintų kvartalą, ir Evi yra detektyvė, tirianti vyro dingimą.

Vienos iš temų, kurias tyrinėja šis televizijos šou, yra seksas, galia, kontrolė, priklausomybės ir moterų įsiūtis. Raudonųjų žibintų kvartalas seksualinės revoliucijos metu buvo laikomas progreso simboliu, tačiau laikui bėgant tapo sunku atskirti, kada yra prekiaujama žmonėmis, o kada moterys teikia sekso paslaugas savo noru. Kas geriau: ar legalizuoti prostituciją, kad galėtumėm geriau suvaldyti šį reiškinį, ar visiškai jį uždrausti? Prekyba žmonėmis – tai tema, kurioje galima gilintis į tokius klausimus kaip moters tapatybė, galia, seksualumas ir lyčių vaidmenys visuomenėje.

Serialo kūrėjos Halina Reijin, Carice van Houten ir scenarijaus autorė Esther Gerritsen pasakoja, kad prieš pradėdamos dirbti su produkcija daug gilinosi į temą. Kalbėjosi su daugybe sekso darbuotojų, sutenerių, asmenų, prekiaujančių žmonėmis, detektyvų, žmogaus teisių aktyvistų ir politikų. Jos domėjosi motinomis, kurios gailėjosi susilaukusios vaikų ir kurios negali turėti vaikų. Rėmėsi ne tik surinktais duomenimis, bet ir savo pačių skausmu, patirtimi ir baimėmis.

Kūrėjos siekė pavaizduoti moteris iš skirtingų perspektyvų, kaip jos grumiasi su panašiais dalykais (lyčių vaidmenimis, seksualiniais lūkesčiais, motinyste, senėjimu patriarchaliniame kontekste). Visos trys veikėjos nori išsilaisvinti nuo joms primestų normų ir iš savo pačių lūkesčių bei baimių.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: