© Rasos Pupelytės nuotr. / facebook.com/RasaPupelytePhotography

Visi tėvai jaudinasi dėl savo vaikų ateities, rūpinasi jų gerove ir auklėja juos pagal savo nustatytas taisykles. O jei vaikas elgiasi nepaklusniai ar pasuka nedorais keliais, tėvai ne visuomet puola kaltinti savęs, pirmiausia visą atsakomybę suverčia savo vaikui. Tačiau psichologai sako, kad vaikų elgesys priklauso tik nuo to kaip jis bus ugdomas nuo mažų dienų ir kiek darbo tėvai įdės norint užauginti gabų ir dorą vaiką. Turbūt visi esame girdėję posakį: „Kaip išsiauklėjai, taip ir turi.“. tačiau kas gali patarti, kaip tą vaiką auklėti, kad vėliau netektų pergyventi dėl jo būdo ir elgsenos?

Atsakymą teigia turintis psichologas Carl Pickhardt, kuris išanalizavęs vaikų raidą išskyrė septynioliką pagrindinių taisyklių tėvams, norintiems gerai išauklėti savo atžalas.  Specialistas teigia, jog pasitikėjimas savimi ir drąsa nebijoti reikšti savo nuomonės –  vienas geriausių dalykų, kuriuos tėvai gali išugdyti savo vaikams. Penkiolikos knygų autorius, sako, jog mažametis, kuris neturės pasitikėjimo savimi, jausis nepilnavertiškai ir bijos išbandyti naujas arba daug pastangų reikalaujančias veiklas vien todėl, kad baiminsis nuvilti aplinkinius, o dažniausiu atveju – tėvus. Tai žinoma, gali skaudžiai atsiliepti ateityje, kai saaugęs žmogus nepasitikės savo galimybėmis ir bijos priimti svarbius sprendimus, kurie gali vienaip ar kitaip įtakoti jo ateitį.

„Didžiausi saviugdos priešai yra baimė ir savo jėgų nuvertinimas.“, teigia psichologas. Taigi, būnant tėvais, jūsų didžiausias darbas yra padrąsinti ir paskatinti savo vaiką nebijoti ir nepasiduoti sprendžiant sunkias užduotis. Štai septyniolika svarbiausių taisyklių bandant sukurti savo vaiko gerbūvį:

1. Įvertinti pastangas, nesvarbu ar jis laimi ar pralošia

Kai tu augi, pati kelionė yra daug svarbesnė už galutinį tašką. Tad, jei jūsų vaikas įmuša pergalingą spyrį į vartus, o galbūt netyčia visiškai į juos nepataiko, bet kokiu atveju palaikyte jį garsiais plojimais už pastangas. Taip vaikas niekada nesigėdys išbandyti kažką naujo, o per ilgą laiką jis supras, kad tėvai palaikys jį bet kokioje situacijoje nepriklausomai nuo rezultato.

2. Skatinti praktikuotis ir įdėti daug pastangų

Padrąsinkite savo vaiką nenustoti praktikuotis ir domėtis tuo, kas jį domina, visiškai nesvarbu kas tai bebūtų, tačiau reikia išlaikyti balansą, kad tai neperaugtų į spaudimą. Galime rasti tūkstančius pavyzdžių, kai žmonės pradėję domėtis kažkuria veikla dar ankstyvoje vaikystėje išugdo savo gebėjimus ir tampa savo srities specialistais. Praktika ir nuolatinis domėjimasis – gerų rezultatų kertinis akmuo.

3. Leiskite jiems patiems spręsti problemas

Jei iš didelės meilės jūs padarysite viską už savo vaiką, tuomet jis niekada neišsiugdys ryžto ir bijos spręsti problemas pats. Pavyzdžiui, geriau jau jūsų sūnus arba dukra gauna prastesnį pažymį, bet nedarykite darbų už juos, tik taip jie gali išmokti atsakingumo ir turėti supratimą, jog niekas neišsisprendžia savaime, reikia įdėti daug laiko ir pastangų norint gauti reikiamą rezultatą.

4. Leiskite elgtis taip, kaip ir priklauso jų amžiaus vaikams

Nesitikėti iš vaiko, kad jis elgsis kaip suaugęs asmuo. Vaikai yra vaikai, jie mąsto kitaip, elgiasi ir bendrauja savaip. Negalima tikėtis, jog jūsų atžala pradės bendrauti taip kaip jūs norite. Viskam ateina reikiamas laikas, o iki to galima labai sutraumuoti vaiko psichologiją, reikalaujant iš jo tuo metu neįmanomų dalykų.

0 (7)

© Rasos Pupelytės nuotr. / facebook.com/RasaPupelytePhotography

5. Skatinkite vaiko smalsumą

Kartais nesibaigiantys vaiko klausimai gali pasirodyti varginantys ir nuobodūs, tačiau jokiais būdais  negalima jam to pasakyti. Domėdamasis įvairiais dalykais vaikas parodo, jog jis nori sužinoti ir išmokti apie tai ko jis nėra matęs, girdėjęs ar apčiuopęs. Mažamečiui daugelis dalykų yra tarsi atskiras naujas pasaulis, kurio jis dar nespėjo pamatyti, tad tėvų pareiga išlieka vaiką su juo supažindinti ir paaiškinti jo taisykles. Dažnai smalsūs vaikai, vėliau mokykloje greičiau įsisaviną informaciją ir yra imlesni mokslams bei pasiekia geresnius rezultatus.

6. Sudarykite jiems naujų iššūkių

Parodykite savo vaikui, kad mažais žingsneliais judėdamas į priekį, jis gali pasiekti didelių tikslų. Padėkite jam išsikelti naujų uždavinių, pavyzdžiui, išmokti plaukti ar važiuoti dviračiu. Tėvai turi skatinti naujas patirtis ir tikslo siekimą.

7. Stenkitės nelengvinti vaiko darbų ir nenuolaidžiaukite jiems

Negalima pamiršti, jog vaikai turi patys išmokti gauti tai ko jiems reikia, be tėvų įsikišimo. Kiekvienas nuolaidžiavimas ir gailėjimasis vaiko, sumažins jo pasitikėjimą savimi, o galiausiai išugdys tinginystę.

8. Niekada nekritikuokite jų pasirodymų

Niekas nenuliūdins vaiko labiau, kaip kritikavimas ir jo pastangų nuvertinimas. Nepasisekus, tėvai turi duoti protingus ir pozityvius patarimus, o neįvardinti padarytų klaidų. Jei jūsų vaikas bijos nesekmių, žinodamas, kad jus nuvils ar supykdys, taip jis niekuomet neišdrįs išbandyti kažko naujo, nebeliks motyvacijos stengtis ir tobulėti.

9. Klaidas interpretuokite kaip pamokas tobulėjimui

„Mokymasis iš klaidų ugdo vaiko pasitikėjimą savimi“, teigia specialistas. Tačiau taip nutinka tik tuomet, kai tėvai reikiamai išaiškina savo atžalai, jog klaidos yra galimybė tobulėti ir mokytis jų nekartoti. Negalima per daug saugoti savo vaikų, reikia jiems leisti klystis ir tuomet noriai ir švelniai paaiškinti, kaip galima iš viso to pasimokyti.

0 (5)

© Rasos Pupelytės nuotr. / facebook.com/RasaPupelytePhotography

10. Atverkite duris naujoms galimybėms

Kartu su vaiku išbandykite naujus pojūčius, parodykite jam, kad nėra nieko neįmanomo. Su didelėmis pastangomis ir noru galima atverti visas duris. Parodykite, kad vaikas yra ne vienas ir, kad visi esate tai patyrę.

11. Išmokykite to, ką jūs jau puikiai mokate daryti

Jūs esate savo vaiko didvyris, bent jau iki to laiko, kol ateina paauglystės metas. Pasinaudokite tokia galia ir perteikite visas žinias savo atžalai. Rodykite gerą pavyzdį, bendraukite ir plėskite vaiko akiratį. Matydamas kaip jūs pasiekiate savo tikslų, vaikas taip pat norės siekti savųjų.

12. Nesakykite, kad jūs dėl jo nerimaujate

Per didelis tėvų susirūpinimas vaikais ir nepagrįstas nerimas, gali iššaukti priešingą reakciją. Nereikia kiekvieną kartą to priminti savo vaikui, geriau visą nerimą ir abejones pasilaikyti sau.

13. Padrąsinkite ir pagirkite savo vaiką, kai jis susidurs su iššūkiais

Gyvenimas nėra rožėmis klotas takelis. Kiekvienas vaikas turi suprasti ir išmokti šią pamoką. O tėvai visuomet turi būti šalia, kai jų vaikai kovos su iškilusiais sunkumais. Labai svarbu priminti savo vaikui, kad kiekvienas kelias į sėkmę yra pilnas išbandymų ir galbūt nusivylimų, kuriuos reikia drąsiai atremti ir judėti į priekį.

14. Pasiūlykite savo pagalbą

Viena sunkiausių užduočių tėvams – kontroliuoti savo meilę vaikams. Kiekvienas tėtis ar mama yra pasiryžę aukotis dėl savo atžalos, tačiau reikia jausti ribas ir stengtis viską daryti saikingai, neišlepinant jų. Mokėdamas tvarkytis ir dirbti pats, vaikas pasitikės savo jėgomis, o žinodamas, kad tėvai bus šalia ir padės, kad ir kas benutiktų, tą jausmą tik sustiprins.

15. Įvertinkite jų ryžtą pradedant mokintis kažką naujo

Net jei tai yra tik pirmoji krepšinio treniruotė arba pasivažinėjimas riedučiais, tėvai turi palaikyti vaikų pasirinkimą ir juos paskatinti siekti ir išmokti naujo užiėmimo. Psichologas teigia, kad geriausia frazė tai darant yra: „Tu esi toks drąsus, išbandyk tai!“.

16. Nuoširdžiai džiaukitės kartu su savo vaikais

Vaikai pirmiausia žiūri į tėvus, seka jų reakcijas, tad jei jūs džiaugsitės dėl jų pasiekimų, kad ir mažų, jie taip pat bus laimingi ir matys jūsų palaikymą.

17. Būkite savo vaikui autoritetu

Tačiau reikia neperžengti ribos ir nepradėti savo vaikui griežtai įsakinėti ar vadovauti. Tėvai neturi pamiršti, kad jie vaikams rodo pavyzdį, moko juos gyventi, kurti ir patirti dar neregėtus dalykus. O išliekanti pagarba savo tėvams padeda vaikui blaiviai mąstyti ir tikėti savo gimdytojų žodžiu.

Taip pat skaitykite: Įvaikinimas ir globa – ką apie tai iš tikrųjų žinome?

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: