Ar nusileidimas Mėnulyje iš tiesų įvyko ar jūs paprasčiausiai esate pavargęs? Naujas JK „Notingemo“ universiteto mokslininkų tyrimas atskleidė, kad žmonės, pastoviai negaunantys pakankamai miego, yra labiau linkę tikėti sąmokslo teorijomis. Buvo atskleista, kad per pastarąjį mėnesį nemigos ar prastos miego kokybės kamuojami žmonės labiau patikėjo išgalvotais įvairių pasaulio įvykių paaiškinimais.
„Sveikatos psichologijos“ žurnale buvo paviešinti 2 tyrimai, kurių metu buvo stebimas tiesioginis ryšys tarp prastos miego kokybės ir sąmokslo teorijų tikėjimo. Tyrime dalyvavo virš 1100 žmonių. Pirmieji dalyviai turėjo perskaityti straipsnį apie Paryžiaus Dievo Motinos katedros gaisrą 2019 m., sunaikinusį medinį pastato bokštą ir sukėlusį kitas žalas. Tyrėjai įsitikinę, kad tai sukėlė cigaretės nuorūka ar elektros trumpasis jungimas.
Dalyviams buvo pateiktos 2 versijos: pirmoje aiškinama, kad gaisras įsiplieskė netyčia, o kitoje filosofuojama, kad tai buvo suplanuota. Mažiau miego gavę žmonės buvo linkę tikėti sąmokslo teorija.
Mokslininkai rado tiesioginį ryšį tarp prastos miego kokybės ir sąmokslo teorijų tikėjimo, ir atrado, kad depresija turėjo „pastovų netiesioginį ryšį“. Kai kuriais atvejais pyktis ir paranoja taip pat prisidėjo prie šios tyrimo hipotezės.
„Miegas yra būtinas psichinei sveikatai ir kognityvinėms funkcijoms palaikyti. Įrodyta, kad neišsimiegojimas padidina riziką susirgti depresija, nerimu ir paranoja – šie faktoriai skatina tikėti sąmokslo teorijomis“, – teigia universiteto socialinės psichologijos dėstytojas ir pagrindinis tyrėjas Daniel Jolley. Jis pridūrė, kad „tyrimo rezultatai rodo, kad pagerėjusi miego kokybė gali tapti apsauginiu faktoriumi, padėsiančiu apsisaugoti nuo sąmokslinio mąstymo sklidimo“.
Prasta miego kokybė susijusi su nemažai sveikatos problemų, tokių kaip padidėjusi diabeto rizika, aukštas kraujo spaudimas, širdies ir inkstų problemos, uždegiminės reakcijos ir visceralinių riebalų perteklius. Tai reikšmingai paveikia ir psichinę sveikatą. „Amerikos psichologų asociacijos“ tyrėjai išsiaiškino, kad net viena ar dvi valandos prasto miego gali sugadinti nuotaiką ir sukelti nerimą.
Jolley prieš tai buvo iškėlęs kitą hipotezę, bandydamas paaiškinti, kodėl kai kurie žmonės tiki įvairiomis sąmokslo teorijomis, sakydamas, kad jie tiesiog „bando suprasti mūsų chaotišką pasaulį“. „Kai ieškome kokių nors atsakymų, sąmokslo teorijos pirštais beda į įtakingus žmones ir kaltina juos“, – jis teigė „Unilad“.
2022 m. Jolley taip pat vadovavo tyrime, nagrinėjančiame ryšį tarp patyčių ir sąmokslo teorijų. „Patyčių aukos patiria didesnį nerimą ir paranoją. Patyčios padidina riziką sąmokslo teorijų tikėjimu“, – jis atsakė „Paris Nanterre“ universiteto psichologijos docentui Anthony Lantian. Jie tikino: „Kuo žmogus patiria daugiau negatyvių veiksnių, tuo daugiau jis yra linkęs tikėti sąmokslo teorijomis.“