Laidos "Pasivaikščiojimai" kadras

„Garbės sargybos karių šokis pagal D. Butkutės dainą “Man patinka„“, „R. Meilutytės šeimų plaukimo varžybose – pralaimėjusiųjų nebus“, „E. Daktaras per nagus gavo dėl Šviniaus gyvenimo moters“ – mirga antraštės viename labiausiai skaitomų naujienų portalų Lietuvoje. Kaip manote, kuris iš čia paminėtų žmonių nėra populiariosios kultūros dalis?

Neišsigąskite, jei bus sunku atsakyti. Šiame „Pasivaikščiojimų“ pusvalandyje – du vidutinio amžiaus baltaodžiai vyrai. Kasdien vienas jų kuria, kitas – tyrinėja populiariąją kultūrą. Kas į ją pakliūva? Viskas. Tyrinėtojas – Harvardo universitete disertaciją apgynęs Artūras Tereškinas – tvirtina, kad tiksliau atsirenka vartotojas. Todėl, netgi jei jūs atsakymo į pirmosios pastraipos klausimą negalite verbalizuoti, greičiausiai savo nuomonę išreiškiate darydamas kasdienius pasirinkimus.

Popsas yra blogai? Ne. „Mes turime atskaitos taškus, žinome tam tikrus pop kultūros gaminius, lietuvišką arba vakarietišką kontekstą. Jeigu būtume iš skirtingų kultūrų, ar skirtingų suvokimų apie pop kultūrą, mūsų pokalbis išvis nebūtų įmanomas arba būtų neproduktyvus“. Yra ir kitų argumentų už. Ir, nors sukonstruotas ir nenuoširdus, atitinkantis standartus ir klišes, popsas visada aplink ir stimuliuoja mūsų fantaziją.

Taigi, tema velniškai plati ir kalbėti apie ją galima įvairiais aspektais. Turbūt dėl to šioje laidoje trikampis Zemkauskas – Tereškinas – žiūrovas gan pabiręs. Kartais vedantieji slįsta link mokslinių abstrakcijų, kartais – link paviršutiniškumo be konkretybių ir žiūrovui jų žodžiai prasprūsta pro ausis. Bet čia yra šaunių pastebėjimų, nusakančių mūsų – vakarietiškąją ir lietuviškąją (pop)kultūrą, kuri pas mus dažniau peikiama, nei sveikai reflektuojama.

Monika

Alchemija.TV

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: