Serialo "The Queen's Gambit" kadras

2020-ieji, neabejotinai paliksią ryškų pėdsaką žmonijos istorijoje kaip itin daug netikėtumų ir negandų pasauliui atnešę metai, neaplenkė ir kino industrijos. Nukeltos daugelio ypač lauktų filmų premjeros sukėlė nemažus nuostolius, tačiau leido sužibėti serialams. Kone visą pasaulį tarsi suparalyžiavęs karantinas žmones įkalino namuose, kur šie turėjo begalę laiko peržiūrėti tiek jau matytus šedevrus, tiek ir ieškoti naujų. Būtent todėl šiemet pasirodę serialai turėjo puikią progą pritraukti daugybę žiūrovų savo kokybišku turiniu ir įgyvendinimu.

10. Ratched

„Netflix“ psichologinis trileris įkvėptas amerikiečių rašytojo Keno Kizio 1962-aisiais išleisto romano „Skrydis virš gegutės lizdo“ motyvais. Serialą sukūrė Evanas Romanskis ir Ryanas Murphis. Pagrindinį vaidmenį atlieka aktorė Sara Paulson. Iš bendro kritikų įvertinimo galima apibendrinti, kad serialas laikomas stilingu, tačiau iki galo neišdirbtu scenarijaus ir veikėjų charakterių plėtojimo klausimu.

Tai įtempto siužeto drama, pasakojanti prieglaudos slaugės Mildred Ratched istoriją. 1947-aisiais Mildred atvyksta į Šiaurės Karoliną norėdama įsidarbinti psichiatrinėje ligoninėje, kurioje vykdomi nauji ir nerimą keliantys eksperimentai su žmonių protais. Vykdydama slaptą misiją Mildred prisistato slauge ir save įvardija kaip tobulų savybių, reikalingų šiam darbui, junginį. Tačiau, kaip visuomet, įsivėlusi į šią misiją, ji pradeda infiltruotis ir į psichikos sveikatos priežiūros sistemą, kur šiai iš pažiūros tobulai ir atsidavusiai slaugei tobula išvaizda tik padeda slėpti giliai viduje tūnantį melą ir tamsą, ilgą laiką rusenusius viduje. Taip pasidaro aišku, kad tikraisiais žvėrimis yra ne gimstama, o tampama.

9. „Holivudas“ / Hollywood

Puikus „Netflix“ siūlomas mini serialas pasakoja apie auksinius Holivudo laikus po Antrojo pasaulinio karo. Grupė sėkmės trokštančių aktorių ir filmų kūrėjų bando įgyvendinti savo svajones. Jie nusprendžia kurti filmą, kuris padėtų įsitvirtinti Holivude. Holivudo naujokas Jackas Castello – „šviežias“ Antrojo pasaulinio karo veteranas, dedantis visas pastangas, kad kino kūrėjai jį pastebėtų ir pakviestų filmuotis. Jis susipažįsta su Erniu, kuris jį įdarbina degalinėje, ir pasiūlo papildomo darbo teikiant seksualines paslaugas. Po nepavykusių pirmųjų bandymų, jis apsipranta su naujomis savo pareigomis, ir stengiasi išlaikyti darbą sužinojęs, kad jo žmona laukiasi dvynukų. Kiekvienas istorijos veikėjas pasiūlo skirtingu žvilgsniu pažvelgti už auksinės Holivudo aukso amžiaus uždangos, pabrėžiant įsitvirtinusią galią, su ja kilusius iššūkius ir šališkumą, besitęsiantį iki pat šių dienų.

Serialo kūrėjai – „Glee“ ir „The Politician“ bendraautoriai Ianas Brennanas ir Ryanas Murphis. Šis serialas tapo vienu daugiausiai kritikų aptarinėjamų serialų pastaruoju metu – daugelis šią 7 serijų trukmės dramą pasmerkė dėl istorinių neatitikimų ir faktų iškraipymų, tačiau nepaisant to, „Hollywood“ sulaukė daugybės dėmesio. Šiam serialui verta suteikti šansą ir pažvelgti į auksinius Holivudo laikus. Ypač pasidomėjus tikrąja istorija, įdomu palyginti pasakojimus, ir bent pasigrožėti tuometiniu gyvenimu.

8. „Mis Amerika“ / Mrs. America

„Mrs. America“ – vienas naujausių „Hulu“ ir „FX“ kūrinių. Tikra istorija paremto serialo veiksmas nukelia žiūrovus į aštuntąjį dešimtmetį, moterų kovos už lygias teises sūkurį. Phyllis Schlafly (akt. Cate Blanchett) – konservatyvių pažiūrų moteris, vadovaujanti antifeministiniam judėjimui. Istorija pateikiama Phyllis ir kitų to laikmečio antrosios kartos feminisčių akimis. Serialo siužetas tyrinėja, kaip vienas labiausiai įtemptų kultūrinių karų padėjo iškilti „Moral Majority“ politinei organizacijai bei neabejotinai prisidėjo prie JAV politinės sistemos formavimosi. Pirmąjį sezoną sudaro 9 serijos, kiekvienos jų centre – skirtinga figūra, turinti ryškią rolę istorijos visumoje. Audringas laikotarpis kuria audringas asmenybes, tad nenuostabu, kad šioje istorijoje figūruoja stiprios ir įtakingos moterys, kovojančios už vertybes, kurios ne visada sutampa. Kova už lygių teisių pataisas Konstitucijoje vaizduojama tiek iš palaikančiosios, tiek ir iš prieštaraujančios pusių.

Puikus aktorių ir kūrybinės komandos, kurią, beje, kaip ir dera apie feminizmą pasakojančiam serialui, sudaro daugiausia moterys, darbas. Pagrindinė tema plėtojama pateikiant abiejų pusių požiūrį ir argumentus, tačiau nesunku pastebėti, kad serialo kūrėja vis tik labiau linkusi palaikyti aktyvistes, kovojusias už įstatymo pataisas. Vis tik pagrindine heroje tampa P. Schlafly, kuri, būdama gana konservatyvių pažiūrų, siekė sutrukdyti priimti naujus įstatymus. Ironiška, tačiau kovodama už tradicinę šeimos santvarka, savo šeimoje vadovauja būtent ji. Nors su vyru advokatu augina šešis vaikus ir dirba darbą pilnu etatu, tai netampa jokia kliūtimi keliauti po šalį ir agituoti nepriimti minėtų įstatymo pataisų. Šis serialas – tai valdingos moters, trokštančios dar daugiau galių, drama, persipynusi su svarbiais istoriniais momentais, o tuometiniai klausimai šiandieninėje Amerikoje vėl tapo aktualūs.

7. Perry Mason 

Birželį HBO kompanija pristatė naują kriminalinį 8 epizodų miniserialą „Perry Mason“, kuris paremtas to paties pavadinimo Erle Stanley Gardner sukurta novele. Seriale daugiausia dėmesio skiriama garsaus gynybos advokato Perry Mason istorijai. Tyrėjas Perry Mason kovodamas su pirmająme pasauliniame kare patirtomis traumomis ir nenusisekusiu asmeniniu gyvenimu, bando išnarplioti berniuko pagrobimo bylą, kuri tapo tikra sensacija žiniasklaidai.

Veiksmas nusikelia į 1932 metus, kai visa šalis po truputį astigauna iš didžiosios depresijos gniaužtų. Visas veiksmas vyksta klestinčiame Los Andžele. Pirmoji serija prasideda kraupiu ir mįslingu nusikaltimu – pagrobiamas vienerių metų berniukas Charlie Dodson. Matthew ir Emily Dodson, berniuko tėvai, telefonu kalbasi su savo sūnaus pagrobėju, kuris reikalauja išpirkos 100 000 dolerių. Tėvai palikę pinigus ir lenktyniaudami savo kūdikio pagrobeju galiausiai sužino, kad atsakingas asmuo niekada neketino grąžinti sūnaus, o vaikas jau miręs. Šiurpinantis fatas, akd berniuko kūnas buvo rastas su užsiūtomis akimis. Žiaurus nusikaltimas sulaukia didžiulio žiniasklaidos demesio. Ši byla pasisuka netikėta linkme, kai Emily, motina yra apkaltinama savo pačios vaiko pagrobimu ir per laidotuves yra suimama.

Perry Mason tikslas išteisinti jo manymu neteisingai apkaltintą motiną ir išsiaiškinti visas šios keistos bylos aplinkybes.Tačiau tirdamas šią bylą Perry Mason atranda abejotinos policijos taktikos ir korumpuotų pareigūnų sluoksnius ir susiduria su bandymu sutrukdyti ištirti šią kraupią bylą. Į šią pagrobimo bylą įsitraukia į įvykio vietą atvykęs policijos pareigūnas Paul Drake. Dar daugiau įtarimų šioje byloje kelia tai, kad daug faktų veda į religinę bendruomenę, kuriai vadovauja sesuo Alice ir jos motina Birdy.

Ši kriminalinė istorija pilna netikėtų posūkių. Dramatiškumo šiam serialui suteikia ir pagrindinio personažo asmeninis gyvenimas. Perry nuolat persekioja prisiminimai iš pirmojo pasaulinio karo, nesnusisekęs šeimyninis gyvenimas, skyrybos su žmona ir tai, kad negali matyti savo sūnaus Perry stumia į depresiją ir alkoholio vartojimą. Galima sakyti, kad šis personažas yra išsties herojiškas, nepasant to, kad jį patį kamuoja gyvenimo problemos, kitiems jis teisingumo siekia laubiau nei bet koks kitas žmogus.

Įdomus faktas apie šį serialą, kad pagrindinį vaidmenį turįjo atlikti iš marvel filmų gerai visiems žinomas aktorius Robertas Downey jaunesnysis, tačiau dėl įtempto savo grafiko jis vaidmens atsisakė ir jį pakeitė Matthew Rhysas, kuris išties nepriekaištingai atliko vaidmenį ir taip pat prisidėjo prie serialo režisavimo.

Šis serialas puikiai tiks mėgstantiems kriminalines istorijas ir jų narpliojimą, teisingumo ieškotojams, nes būtent toks yra pagrindinis serialo veikėjas – Perry Mason.

6. „Žlugęs gyvenimas“ / The Undoing

Naujas, prieš keletą mėnesių HBO platformoje pasirodęs mini, 6 serijų serialas prikaustantis prie ekranų žiūrovus ne tik intriguojančia istorija, bet ir akį traukiančiais bei visiems pažįstamais aktoriais. Nicole Kidman ir Hugh Grant puikiai perteikia psichologinio trilerio nuotaiką ir turtingos poros paslaptis.

Niujorke gyvenanti šeima atrodo lyg tobula. Greisė Freizer – garsi terapeutė, kuri poroms padeda išpainioti netvarkingą asmeninį gyvenimą, jos vyras Džonatanas Freizeris sėkmingas vaikų onkologas. Atrodo, kad laimingai santuokai netrukdo nei darbai, nei kitos buitinės problemos. Paauglys sūnus Henris lanko privačią, prabangią mokyklą, o Greisės tėvas turbūt vienas iš turtingiausių Niujorko gyventojų. Viskas atrodo nuostabu iki tos dienos, kai pranešama, apie įvykusią žmogžudystę jų rajone.

Pagrindinius vaidmenis atlieka Nicole Kidman ir Hugh Grant, jiems puikiai pavyko įkūnyti inteligentiškus ir paslaptingus personažus. herojai žiūrovus veda per istoriją, per jos vingius sukeldami įvairius jausmus.

Greisė priklauso sūnaus mokyklos aukciono komitetui kartu su kitų mokinių mamomis. Viena iš jų Elena Alves (vaidina Matilda De Angelis). Tai jauna ir patraukli moteris, kuri iš karto išsiskiria iš kitų ne tik savo žavesiu, bet ir tuo, kaip ji drąsiai elgažiasi. Greisė, kuri puikiai išmano psichologiją, pastebi Elenos keistą elgesį ir sunerimusį veidą surengto aukciono renginyje. Freizerių šeimos idilė sprogsta, kai randamas Elenos kūnas ryte po renginio. Moteris siejo tik komitetas ir žinoma, dar keletas atsitiktinių susitikimų sporto klube ar įvykusiame aukcione, bet nieko daugiau kas būtų žinoma Greisei.

Keistas sutapimas, kad kai tą patį rytą, kai buvo rastas kūnas, dingo ir Greisės vyras Džonatanas. Džonatanas neatsiliepia į žmonos skambučius, neatsako į žinutes. Pradėjus vykdyti žmogžudystės tyrimą išaiškėja vis daugiau painių detalių, kurios susijusios su Džonatanu. Jis tampa pagrindiniu įtariamuoju. Čia ir prasideda įvykių grandinė, kuri suskaldo tobulą Freizerių šeimą.

Išaiškėja, daug nemalonių ir netikėtų dalykų. Pasirodo, Greisė labai ne daug žino apie savo vyrą, su kuriuo kartu beveik dvidešimt metų. Bet ji drąsiai tvirtina, kad jos vyras negalėjo nužudyti moters. Istorija priverčia susimąstyti ir kyla klausimas: kaip gerai iš tikro pažįstame tuos, kurios mylime labiausiai?

Svarbiausia ir didžiausia Džonatano korta tampa jo padėtis visuomenėje – jis privilegijuotas, turtingas, geras žmogus, niekada nesmurtavęs, mylintis tėvas ir vyras, darbe užsitarnavęs puikų vardą dėl išgelbėtų gyvybių. Visai kitaip pateikiamas Elenos vyras Fernandas – piktas, pavydus, skurdžiau gyvenantis juodaodis. Džonatanas mano, kad būtent šis vyras nužudė savo žmoną.

Serialas paremtas Jean Hanff Korelitz 2014 m. išleistu romanu „You Should Have Known“. Serialo kurėjo vaidmens ėmęsis David E. Kelley prieš tai jau bendradarbiavo su pagrindine aktore Nicole Kidman daug liaupsių ir daug žiūrovų sulaukusiame seriale „Nekaltas melas“ („Big Little Lies“).

„Žlugęs gyvenimas“ parodo, kokie mūsų artimi žmonės gali būti paslaptingi ir visai neatpažįstami, kai kuriose situacijose. Nors Greisė su psichologija turi artimą ryšį, ji nepastebi savo vyro pasikeitusio elgesio ir jo veiksmų nesupranta. (R. K.)

5. „Medžiotojai“ / Hunters

Žymusis Alas Pacino vėl šturmuoja ekranus. Šįsyk jis grįžta kaip Davido Weilo kurto serialo „Hunters“ herojus. Veiksmas vyksta Niujorke, 1977-aisiais. Su savo močiute Ruth, išgyvenusia Holokaustą, gyvenantis jaunas vaikinas Jonahas, tampa jos nužudymo liudininku. Iš močiutės spėtų ištarti žodžių užpuolikui „Tau nepavyks pasislėpti“ vaikinas nujaučia, kad savo žudiką močiutė pažino, tačiau jis jo nespėja išvysti. Po Ruth mirties, Jonahą po savo sparnu priglaudžia Meyeris, įkūnijamas Alo Pacino – jo močiutės draugas, padėjęs jai išgyventi po to, kai buvo likviduotas jų getas. Jaunuoliui jis pasiūlo prisijungti prie jo vadovaujamo nacių medžiotojų būrio, ir taip galimai atkeršyti močiutės žudikui. Priėmęs pasiūlymą, Jonahas tampa jauniausiu kompanijos nariu, ir prisideda prie jų veiklos. Tuo metu mieste fiksuojamas padidėjęs žmogžudysčių skaičius, ir juodaodei FTB agentei Herein ši byla skiriama tik dėl to, kad jos bosui nereikėtų sukti galvos. Herein šiuos įvykius sieja su Medžiotojų kompanija. Tiesa, kokybiškam ir įtraukiančiam pasakojimui užtektų ir pagrindinės siužeto linijos, pasakojančios apie teisingumo trokštančius ir po Antrojo pasaulinio karo užsilikusius Hitlerio garbintojus išnaikinti siekiančius kovotojus. Tačiau kūrėjams nusprendus vystyti kelis skirtingus siužetus, gali tapti kiek sudėtinga sekti įvykius nuosekliai.

Trumpi epizodai, kuriuose serialo veikėjus užplūsta prisiminimai apie išgyventus Holokausto žiaurumus, neabejotinai privers susimąstyti ir žiūrovus. Tačiau serialo kūrėjai iki galo neišnaudojo unikalaus šanso plačiau remtis vienu skaudžiausių įvykių žmonijos istorijoje, ir tiesiog koncentruojasi į savo kuriamą istoriją. Nepaisant to, „Hunters“ nebejotinai sužavės veiksmo pasiilgusiuosius ir mėgstančius istoriją.

4. Unorthodox

Tikrais įvykiais paremtas „Netflix“ serialas „Unorthodox“ sukurtas remiantis to paties pavadinimo Deboros Feldman autobiografija, išleista 2012-aisiais. Tiesa, pilnas knygos pavadinimas skamba taip: „Unorthodox: The Scandalous Rejection of My Hasidic Roots“, o seriale jis sutrumpinamas iki pirmojo žodžio. Tačiau antroji pavadinimo dalis, bylojanti apie žydiškų šaknų išsižadėjimą, atskleidžiama viso siužeto metu.

Istorijos centre – devyniolikmetė Esty, gyvenanti Niujorke, JAV. Čia įsikūrusi ultraortodoksų žydų bendruomenė, turinti savo atskirą rajoną, Viljamsburgą. Tai – tarsi atskiras pasaulis, kurio gyventojus nuo likusios planetos skiria nematoma siena, kurios nevalia peržengti. Esty auga su savo seneliais ir teta, kadangi jos motina, nepritapusi šioje bendruomenėje, tapo nepageidaujama, ir pradėjo savo gyvenimą Europoje. Gaudama minimalų išsilavinimą, Esty taip pat lankė pianino pamokas pas pasaulietę mokytoją, ir tai darė paslapčia, kadangi bendruomenėje šis veiksmas būtų sulaukęs pasmerkimo.

Sulaukus septyniolikos, jai teko ištekėti už Jankio, drovaus introverto, kuris išauklėtas taip, kad šeimoje visada jaustųsi it karalius. Moterų paskirtis Viljamsburge – gimdyti ir auginti vaikus, taip siekiant atkurti genocido metu smarkiai nukentėjusią žydų tautą. Augdama neturėjusi jokios pasirinkimo laisvės, Esty tikisi, kad ištekėjusi ji taps savarankiška, ir galės pati priimti įvairius sprendimus, tačiau supranta smarkiai apsirikusi, kai suvokia, kad po vestuvių ne tik neatrado savęs, bet ir buvo pradėta vadinti tiesiog Jankio Šapiro žmona. Jai nesiseka atlikti žmonos pareigos, ir per pirmuosius vedybinio gyvenimo metus jiems niekaip nepavyksta užmegzti naujos gyvybės. Nepatenkinta Jankio šeima iš visų pusių spaudžia Esty atlikti savo pareigas tinkamai ir kuo greičiau pradėti vaikelį. Šabo iškilmių metu Esty lombarde parduoda visus savo turimus papuošalus, ir, gavusi pinigų, nusprendžia bėgti.

Turėdama senelių dokumentus, ji atvyksta į Berlyną. Ilgai svarsto, ar apie savo atvykimą pranešti čia gyvenančiai savo mamai, Esty atsitiktinai susipažįsta su jaunu vaikinu, kuris pasirodo esąs konservatorijos studentas. Po jo ir bendramokslių repeticijos, jie keliauja atsigaivinti prie ežero, ir Esty pasiprašo keliauti kartu. Šioje vietoje įvyksta gana svarbi scena – naujasis pažįstamas papasakoja, kad šis ežeras atliko gana svarbų vaidmenį žydų genocido istorijoje, ir Esty, nusimovusi pėdkelnes ir nusivilkusi megztinį, vis dar kone pilnai apsirengusi, įbridenda į vandenį, ir nusiėmė peruką, privalomą visoms ištekėjusioms jų bendruomenės moterims, taip parodydama savo trumpai kirptus plaukus. Po to ji panyra po vandeniu, taip tarsi atkartodama krikščionišką krikšto sceną, tačiau šįsyk tai reiškė veikiau ne prisijungimą prie bendruomenės, o atsiskyrimą nuo senosios, kuri taip varžė jos sielą. Neturėdama įprastų socialinių įgūdžių, Esty patiria daugybę iššūkių, tačiau drąsiai žengia pirmyn, nenorėdama grįžti ten, iš kur taip norėjo dingti.

Esty vaidmenį atlikusi izraelietė aktorė Shira Haas atrodo nuostabiai – jos veide atsispindi visos emocijos, kurios nebuvo ištartos garsiai. Nedidukė mergina didžiuliame svetimame mieste, kaip ir dera, atrodo išsigandusi, tačiau nestokojo drąsos ieškoti ir bandyti kabintis į naują gyvenimą.

Jos vyrą, Jankį Šapiro, vaidinęs Amitas Rahavas taip pat atliko puikų darbą – nuolat pasimetęs ir lengvatikis Jankis, sąžiningai besilaikąs visų jų bendruomenėje nustatytų taisyklių, atspindėjo eilinį Viljamsburgo bendruomenės vyrą, auklėtą ir augintą gyventi pagal taisykles. Antraeilių aktorių darbas irgi paliko gerą įspūdį – kadangi Esty prisiminimuose gausu epizodų iš jos vestuvių, kurios vyko pagal žydiškas tradicijas, būtent jos ir tapo vienu iš serialo akcentų. Didelė dalis pokalbių, apeigų vyksta jidiš kalba, o tradicinės apeigos, su maldomis ir dainomis, kelia susižavėjimą.

Kadangi istorija pasakojama iš Esty perspektyvos, minėtos tradicijos ir bendruomenės santvarka žiūrovui veikiausiai pasirodys atstumianti ir itin varžanti, tačiau būtent gilūs, daugybę metų išlaikomi papročiai negali nekelti bent menkiausios pagarbos. Žinoma, būtent ši santvarka ir tampa pagrindine Esty gyvenimo tragedijos priežastimi – nerasdama sau vietos ir nepritapdama ją supančioje visuomenėje, ji pabėga. Galiausiai pasiryžusi aplankyti savo mamą, ji sužino, kad šioji taip pat nenorėjo gyventi pagal griežtas taisykles, taigi tampa tik dar labiau užtikrinta dėl savo sprendimo.

3. „Tigrų karalius“ /Tiger King 

Naujausias „Netflix“ dokumentinis serialas, neabejotinai vertas jūsų dėmesio – „Tiger King: Murder, Mayhem, and Madness“. Seriale neriama į didžiųjų kačių laikytojų pasaulį, kuriame – privatūs zoologijos sodai ir juos siejanti kriminalinė Joseph‘o Maldonado-Passage‘o, geriau žinomo kaip Joe Exotic – produktyvaus tigrų veisėjo – istorija. Save jis apibūdina kaip „ginkluotą kaubojų gėjų“. Tai tokia bendruomenė, apie kurią patikėsite tik tada, kai pamatysite – neįtikėtini kiekiai daugpatystės ir bendras potraukis mažo biudžeto muzikinių klipų kūrimui: tai tik dalis jų gyvenimo vingrybių.

1989-aisiais jis kartu su broliu Garold‘u Wayne‘u nusipirko „Arlington“, gyvūnėlių parduotuvę Teksase. Garold‘as vėliau žuvo automobilio avarijoje, o už išmokas, gautas už jo žūtį, brolis Oklahomoje įsigijoe Wynewood‘o rančą, kurią vėliau pavertė „Garoldo Veino egzotinių gyvūnų memorialiniu parku“, geriau žinomu kaip „G. W. Zoologijos sodas“.

Joseph‘as parką užpildė egzotiniais gyvūnais, kuriuos daugiausia gavo iš plėšrių gyvūnų būdo sukrėstų ankstesnių savininkų, laikiusių šiuos gyvūnus kaip naminius augintinius. Didžiųjų kačių ir kitų retų gyvūnų pirkimas bei pardavimas daugelyje JAV valstijų yra legalus, todėl Amerikoje yra įsikūrę šimtai pakelės zoologijos sodų, kurie menkai prižiūrimi. 2001-aisiais „G. W. Zoo“ buvo per tūkstantį įvairių gyvūnų, iš kurių beveik 90 – didieji kačių giminės atstovai. 2019-aisiais apsilankęs zoologijos sode, Sean‘as Williams‘as sakė: „Kai atvykau, lijo, ir tigrai slidinėjo pirmyn ir atgal iki kulkšnių įklimpę į purvą. Dirbtinis tvenkinys buvo ryškiai pažaliavęs ir užtroškęs. Rudasis lokys sėdėjo savo išmatose, kol jį tuo metu prižiūrėtojas šėrė bulvių traškučiais. Narvuose mėtėsi išlaidyti kėgliai, o vienoje beždžionių teritorijoje buvo žaislinės vaikiškos virtuvėlės rinkinys.“

Toks elgesys lėmė jo susidūrimą su tokia gyvūnų teisių gynėja kaip Carole Baskin. Jai priklauso prieglauda Floridoje, vadinama „Big Cat Rescue“, ją atidarė kartu su vyru, prieš šiam dingstant be žinios 1997-aisiais. Baskin subūrė armiją pasekėjų internete, kurie prisidėjo siekiant sugriauti Joseph‘o Maldonado-Passage‘o verslą, siųsdami begalę elektroninių laiškų jo šou užsakovams ir taip prašydami atšaukti visus jo pasirodymus. Tolimesni istorijos įvykiai klostėsi stebėtinai kraupiai ir šokiruojančiai…

2. „Didžioji“ / The Great 

Šių metų gegužės mėnesį „Hulu“ filmų platformos išleistas dešimties serijų amerikiečių serialas „Didžioji“ sulaukė pasisekimo ir teigiamų tiek kritikų, tiek žiūrovų įvertinimų. Tai satyrinė-istorinė drama apie Jekaterinos Didžiosios pakilimą, jaunystę ir ilgiausią moters valdymą Rusijos istorijoje. Nors serialas ir išgalvotas, jame yra ir realių įvykių arba asmenų, kaip ir pagrindinė filmo herojė Rusijos imperatorienė Jekaterina, gyvenusi ir valdžiusi aštuonioliktajame amžiuje.

Serialas paremtas australų kino ir televizijos rašytojo Tony McNamara (labiausiai žinomo už savo kaip scenaristo darbą filme „Favoritė“) pjese, kurioje, kaip ir šiame seriale, susipina tikri ir išgalvoti faktai apie Jekaterinos Didžiosios gyvenimą. McNamara taip pat parašė filmo adaptaciją spektakliui, nes pirminė idėja buvo sukurti pagal jį filmą, tačiau vėliau rašytojas nusprendė prailginti istoriją ir iš jos sukurti dešimties valandų trukmės serialą. Jį režisuoti padėjo ir pagrindinė serialo aktorė Elle Fanning ir dar viena režisierė Marian Macgowan. Serialas kritikų įvertintas labai palankiai ir surinko net 90 % teigiamų įvertinimų. Režisieriaus, scenarijaus autoriaus, aktorių darbas jau įvertintas ir sulaukė nemažai nominacijų, laimėjimai paaiškės per ateinančius apdovanojimus.

Jekateriną įkūnijusi Elle Fanning pasakoja: „Viskas prasideda, kai jaunoji Jekaterina atvyksta gyventi į Rusiją. Ji dar pilna gyvenimo džiaugsmo, optimistiška, romantiška ir gana naivi. Ji ruošiasi ištekėti už Petro Trečiojo, kuris buvo tuometinis Rusijos imperatorius. Kai ji susipažįsta su juo, net neįsivaizduoja, kad jis bus visiškai kitoks realybėje nei jos galvoje. Prieš atvykdama Jekaterina įsivaizduoja, kad gyvens laimingą gyvenimą santuokoje, tačiau vietoj to ji atranda pavojingą, nuskurdusį pasaulį. Kai ji tai suvokia, pradeda galvoti, kad vienintelis kelias jai išgyventi yra nužudyti savo vyrą ir paimti valdžią į savo rankas.“

Iš pradžių, kai Jekaterina supranta, kur pateko, iš nevilties nori nusižudyti pati, tačiau jos tarnaitė Mariana įtikina ją pabandyti perimti kontrolę į savo rankas, ir ne tik vyro, bet visos valstybės ir jos gyventojų, štai tada Jekaterinos gyvenimas ir pats siužetas pasisuka visai kitu kampu. Ji pradeda planuoti perversmą, tačiau tai sudėtinga padaryti apsuptai išdavikų ir klastūnų. Po daugybės neįgyvendintų planų, strategijų, vilkinimo, abejonių, ir naujienos, kad Jekaterina laukiasi, ji nusprendžia savo pačios rankomis nužudyti savo vyrą. Tačiau planas sugriūna, kai Petro teta Elžbieta sužino apie jį, ir prašo Jekaterinos nežudyti sūnėno. Galiausiai viską sužino ir imperatorius, dabar trokštantis Jekaterinos mirties, tačiau tuo pačiu jam gaila kartu nužudyti ir naujai užsimezgusią gyvybę. Deja, jis suranda kitą būdą, kaip atkeršyti Jekaterinai.

Nors ir perpratusi valdžios galią, šalies valdymo meną, Jekaterinai visų pirma visada svarbiausia buvo meilė, tačiau ji turėjo pasirinkti valstybę ir sumokėti už ją didžiulę kainą, paaukoti asmeninę laimę vardan šalies gerovės.

1. „Karalienės gambitas“ / Queen’s Gambit

„Netflix“ platformos perlas, sulaukiantis geriausių atsiliepimų iš žiūrovų ir kino kritikų, pasakoja mums apie jaunos šachmatininkės gyvenimą, kuri išsiskyrė savo nepaprastais gebėjimais vyrų valdomame pasaulyje.

Veiksmas vyksta praeito amžiaus septintajame dešimtmetyje Jungtinėse Amerikos Valstijose. Būtent šiuo metu prasidėjo įvairūs žmogaus ir civilinių teisių judėjimai, tarp kurių ir feminizmas. Vis dėlto moterys dar nėra emancipuotos ir vyrauja nuomonė, kad jų pagrindinė paskirtis – prižiūrėti namus ir būti gražioms, o visa kita paliekama vyrams. Talentingos ir protingos jos įkalinamos auksiniuose savo vyrų narveliuose, negalėdamos ištrūkti.

Tokioje situacijoje pasirodo šachmatų sporte kylanti žvaigždė Elizabeth Harmon (Anya Taylor-Joy). Jos gyvenimo istorija – dramatiška, nes būdama devynerių patenka į mergaičių globos namus, kurių prižiūrėtojai pripratina mergaitę prie raminamųjų vaistų. Šeštojo dešimtmečio pabaigoje tai dar nėra uždrausta vaikų auklėjime. Elizabeth rūsyje su globos namų valytoju išmoksta, kaip eina šachmatų figūrėlės, o galiausiai aplošia ir patį mokytoją. Netrukus netgi vietinės mokyklos šachmatų klubas jai tampa per menku iššūkiu. Sulaukusi penkiolikos Elizabeth patenka į naujų globėjų namus ir jai atsiveria nauji keliai šachmatų sporte, kurie, lydimi priklausomybių nuo vaistų ir alkoholio, pabaigoje nuveda net į tolimąją Sovietų Sąjungą.

Be moterų emancipacijos temos, Šaltasis karas yra dar viena to meto realybė, pastebima seriale. Nuo Elizabeth žaidimo didžiojoje lygoje pražios užsimenama apie įžymųjį Sovietų Sąjugos didmeistrį Borgovą, kurio mergina bijo, tačiau tikisi kada nors susiremsianti. Amerikiečiai ir rusai šachmatuose, kaip ir politikoje, tuo metu buvo pagrindiniai konkurentai, ir nors seriale nerodomi jokie atviri konfliktai, tačiau artėjant susirėmimo momentui dažnai pasirodo nepasitikėjimo vieni kitais šešėlis. Harmon – viena iš pirmųjų emancipuotų moterų Amerikoje, pasirodanti geriau už vyrus ir visiems kelianti nuostabą („mergaitės nežaidžia šachmatais“, „čia ne moterų turnyras“), bei Borgovas – visuomet su pilku suvaržytu kostiumu ir vienoda išraiška veide, iš amerikiečių požiūrio taško lyg reprezentuoja dvi to meto valstybes, kurių netikėtą susidūrimo šachmatuose atomazgą pamatome paskutinėje serialo serijoje.

Ant abiejų rankų pirštų neįmanoma suskaičiuoti, kiek iš viso šachmatų partijų buvo sulošta seriale. Teigiama, kad istorijos autorius pats neblogai nusimanė šiame žaidime, taigi partijos nebuvo išgalvotos. Labiausiai nuostabą kelia, kiek šachmatų strategijų reikėjo įsiminti aktoriams, kurie be jokio dvejonės šešėlio žaibišku greičiu stumdė figūrėles (rašoma, kad paprastai žaidimas vyksta žymiai lėčiau, tačiau buvo norima suteikti įvykiams įtampos ir pagreičio). Serialo kūrėjai ruošdamiesi filmavimui konsultavosi su pačiu buvusiu pasaulio čempionu Garriu Kasparovu ir su garsiu Niujorko šachmatų treneriu Brucu Pandolfiniu, taigi išvengė klaidų, kurias paprastai daro pramogų verslo atstovai bandydama pavaizduoti šachmatų turnyrus. Aktoriai buvo išmokyti, kaip šachmatų didmeistriai iš tikrųjų judina figūrėles. Visa to meto šio sporto realybė, pasak ekspertų, buvo pavaizduota tikroviškai, o varžovų susirėmimai – išties kažkada įvykę šachmatų turnyrų istorijoje. Pavyzdžiui, Bethės ir Harrio (Harry Melling) varžybos Kentukio valstijoje vyko 1955-aisiais Rygoje, o greitųjų šachmatų mačas tarp Bethės ir Bennio (Thomas Brodie-Sangster) vyko 1858-aisiais metais Paryžiaus Operoje.

Be to, neįtikėtina, kad šachmatai gali būti toks įtampą keliantis ir azartiškas sportas – akmeniniuose žaidėjų veiduose matyti nervų saugiklius drebinantis susikaupimas, o emocijos per kraštus veržiasi tik kraštutiniais atvejais, tačiau filmavimo grupė mokėjo pateikti kiekvieną žaidimo partiją vis kitokiais būdais ir nevertė žiūrovų nuobodžiauti. Nors pirmoji serialo serija ir yra lėtoka, tik įžanga į tuoj prasidėsiantį veiksmą, istorijos priešistorė, tačiau jau nuo antrosios serijos dėmesys prikaustomas laukiant, kas toliau atsitiks Elizabethei Harmon vyrų dominuojančiame šachmatų pasaulyje. (D.Ž.)

Viktorija Šaulytė, Karolina Vainiūtė, Viktorija Kundrotaitė, Dora Žibaitė, Rūta Kukanauzaitė

Taip pat skaitykite: TOP 10 vizualiai gražiausių XXI a. antro dešimtmečio filmų

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: