Išorinis hemorojus – daugeliui pažįstama sveikatos problema, tačiau ne visi skiria jai pakankamai dėmesio. Nors pats hemorojus nėra itin pavojingas, negydomas jis gali sukelti rimtų komplikacijų. Deja, gėdos jausmas ir skausmingo gydymo baimė daugelį verčia ignoruoti problemą ar delsti kreiptis į gydytojus. Tai gali būti didelė klaida, nes ilgainiui pacientai susiduria su vis ūmesniais simptomais, o tam tikrais atvejais gali kilti ir itin rimtų komplikacijų.
Kodėl atsiranda hemorojus?
Išorinis hemorojus – tai kraujagyslių išsiplėtimas išangės srityje, kuris sudaro vadinamuosius hemorojinius mazgus. Svarbu žinoti, kad dėl hemorojaus nereikia gėdytis, nes ši sveikatos problema kamuoja daugelį įvairaus amžiaus vyrų ir moterų. Ligos priežastys gali būti įvairios: ilgalaikis vidurių užkietėjimas ar viduriavimas, sėslus gyvenimo būdas, genetika ir kt.
Hemorojaus rizikos veiksniais laikomas sėdimas darbas, nes dėl fizinio aktyvumo trūkumo blogėja kraujotaka, o tai skatina venų išsiplėtimą. Moterys su hemorojumi dažnai susiduria nėštumo metu ar po gimdymo, kai tiesiosios žarnos kraujagyslėms tenka atlaikyti didelį spaudimą. Taip pat įtakos turi ir žalingi įpročiai, netinkama mitybą, per mažas skysčių vartojimas.
Kokie simptomai išduoda hemorojų?
Vienas dažniausių simptomų – skausmas ir diskomfortas išangės srityje, kuris gali būti net ir labai stiprus. Dėl hemorojaus skausmas dažniau yra jaučiamas tuštinimosi metu ar iš karto po jo, jį taip pat gali lydėti deginimo pojūtis, niežėjimas. Išorinis hemorojus gali būti apčiuopiamas: išangės srityje jaučiami nedideli gumbeliai ar mazgeliai, dėl dirginimo ar padidėjusio spaudimo jie gali padidėti, patinti, tapti jautrūs.
Hemorojaus simptomus sustiprina išorinis poveikis – trintis ar spaudimas. Dėl nuolatinio dirginimo gali atsirasti pažeidimų, todėl pastebimas kraujas išmatose. Šiuos simptomus numalšinti padeda šiltos vonelės, vietinio veikimo vaistai hemorojui gydyti, pavyzdžiui, žvakutės, tepalai. Svarbu nedelsti imtis veiksmų, nes negydomas hemorojus gali sukelti itin stiprų skausmą, pabloginti gyvenimo kokybę. Dėl pažeidimų gal kilti uždegimas, kuriam reikalingas skubus gydymas.
Kodėl negalima delsti kreiptis į medikus?
Daugelis pacientų tikisi, kad hemorojus pranyks kaip ir atsirado arba užsiima savigyda, naudoja liaudies medicinos priemones. Tai didelė klaida, nes simptomai laikinai palengvėja, bet problema taip ir lieka neišspręsta. Pavojus kyla dėl lėtinio kraujavimo – nuolat dėl hemorojaus netenkama kraujo, o tai gali sukelti anemiją, kuri jau yra rimta sveikatos problema.
Išorinis hemorojus dažnai pasižymi krauju išmatose, tačiau šis simptomas gali rodyti ir itin rimtas ligas, pavyzdžiui, onkologines. Jei hemorojus nėra gydomas ir nuolat galvojama, kad kraujas išmatose pasirodo būtent dėl jo, rimtesnė liga gali būti laiku nepastebėta.
Svarbu suvokti, kad dėl nuolatinio dirginimo ir mažų pažeidimų išorinis hemorojus kelia infekcijos riziką, pažeista išangės oda tampa lengvu taikiniu bakterijoms. Dėl infekcijos gali kilti rimtų komplikacijų, kurios sukelia didelį skausmą ir diskomfortą, o tada jau gali prireikti ir chirurginio gydymo.
Kaip išvengti rimtų hemorojaus komplikacijų?
Geriausias būdas išvengti rimtų komplikacijų, kurias gali sukelti išorinis hemorojus, yra laiku pradėtas gydymas. Neverta baimintis skausmo, nes hemorojus dažniausiai gydomas geriamais vaistais ar efektyviomis ir pacientui minimalų diskomfortą sukeliančiomis procedūromis – skleroterapija, ligatūra.
Taip pat labai svarbu pasirūpinti tinkama mityba, vartoti daugiau ląstelienos turinčių produktų, gerti pakankamai vandens. Tai padeda išvengti virškinimo problemų, kurios kelia hemorojinių mazgų pažeidimo riziką. Nuo hemorojaus kenčiantiems pacientams rekomenduojama keisti ir gyvenimo būdą: atsisakyti žalingų įpročių, daugiau judėti ar pradėti sportuoti.
Partnerio turinys