© Vilmanto Ramono nuotr. KaunoZinios.lt

Turbūt ne dažnas žmogus nesusimąsto apie naudojamas naująsias technologijas. Atrodo paskutiniu metu tampa mada turėti išmanųjį telefoną, planšetinį kompiuterį ir kitą. Vis labiau norima pasirodyti prieš kažką, tačiau ar tai, kuo naudojamąsi netampa masalu įvairioms bendrovėms, sukčiams ir kitiems? Todėl čia trumpai bus nurodyti pavojingi šaltiniai, kurių reikėtų vengti.

1. Facebook like (liet. – patinka) mygtukas. Net, jei ir nenaudojate Facebook, galite pamatyti įmonių mygtukus, kurių vis daugiau ir daugiau, kaip bjaurių vėjaraupių visame internete. Jeigu paspausite ant jų, taip galėsite pamatyti įmonės, asmens ar prekės ženklą, nepaliekant svetainės, kurioje esate.

Facebook‘e yra pasidalijimo (angl.share) mygtukas (kaip ir like esantis puslapio viršuje) ir komentarai, kurie jungia kompanijų serverius į jų numatytas funkcijas. Tačiau tai yra dvikryptis ryšys: kainą, kurią sumokate už tai, jog galėtumėte bendrauti per Facebook net neinant į jų puslapius yra tokia, kad jie gali matyti kitas svetaines, kuriose esate, sekti jus internete ir naudoti informaciją, jog gautų geresnę planuojamąją reklamą ir turinį iš jūsų užnugario.

Kaip išvengti: jeigu išsiregistruosite iš Facebook, kada baigsite darbą, tada svetainių gebėjimas atrasti jus taps labai ribotas. Žinoma, tas pats trukdis yra galimybė spausti patinka ir komentuoti pranešimus, geriau nieko nedarykite.

2. Išmaniųjų telefonų vietinės paslaugos. Jeigu turite iPhone, pabandykite taip: spaustelėkite nustatymus, tada privatumo, po to vietos paslaugas, sistemos paslaugas ir dažniausiai lankomas vietas. Pastebėsite sąrašą vietovių, kuriose lankotės reguliariai. Paspauskite ant bet kurio konkretaus miesto ar vietovės, ir pamatysite, kad jūsų telefonas žino visas vietas, kuriose dažnai lankotės.

Nesijauskite pasipūtę, jeigu naudojate Android: Google saugo didžiules duomenų kopijas jūsų buvimo vietoje, ir priešingai nei Apple, ten informacija saugoja debesėlyje (angl.cloud), kuris gali būti teoriškai susijęs su teisėsauga arba pasiekti įtartinus asmenis, taip atsitinka dėl jūsų slaptažodžio žinojimo.

Kaip išvengti: abi bendrovės leidžia išjungti vietos buvimo istorijas iš tų pačių puslapių. Tačiau, jeigu darote taip, šioms bus blogiau, kadangi jums duos tikslias ir naudingas vietoves iš pasiūlymų įvairovės. Taigi čia dar vienas baisus kompromisas jūsų naudai.

3. Programėlė Uber. Galbūt nenuostabu, kad kompanija parduoda pigias taksi paslaugas žmonėms per programėlės duomenis išsaugodama keliones. Taip pat duomenys yra puikiai panaudojami iki Uber, siekiant nuraminti vartotoją: įmonė parodys važiavimo istoriją, taipogi informaciją apie vairuotoją, kuris gali būti svarbus sprendžiant ginčus arba, jei atsitinka blogiausia – užtikrins teisingumą.

Tačiau Uber gavo ne pačią geriausią patirtį naudojant šiuos duomenis. Bendrovė turėjo atsiprašyti žurnalistų, kuriems gavus kelionės detales, siekiant savų tikslų, žaista su dalimi „žurnalistikos duomenų“. Taipogi buvo žiūrėta į važiavimo istorijas, norint sužinoti daugiau, kokia dalis šių vartotojų naudojosi vienos nakties paslauga. Žurnalistai tai pavadino dingusia „važiavimo šlove“.

Kaip išvengti: geriausias būdas išvis nenaudoti Uber. Tačiau ten prekyba vyksta iš naujo: seno tipo taksi arba vadinama dispečirinė, ketina pasiūlyti daug daugiau už tavo naują anoniminę kelionę.

4. Mobiliųjų telefonų tinklai. Mobilusis įrenginys dirba siunčiant saugų ryšį ir iš stiebų, kitaip žinomų kaip ląstelės (angl cells). Žinoma, ypač apstatytoje teoritorijoje, taip pat gali būti daugiau nei viena ląstelė telefone bet kuriuo metu. Ir viskas gali tapti painu, jeigu bandysite bėgti nuo skambučio tuo momentu. Taigi jūsų telefonas turi porą su viena ypatinga ląstele – laisvųjų rankų įranga tampa viena iš jų.

Jeigu atkreipėte dėmesį, reikėtų suprasti, ką tai reiškia: telefono tinklas įrašo tikslią vietą prie artimiausio naudojamo mobiliojo ryšio bokšto. Praktiškai, tai yra truputį tiksliau nei, kad iš kitų bokštų esančių jūsų aplinkoje.

Kaip išvengti: nustoti naudotis mobiliuoju telefonu. Tačiau tai nėra geras būdas. Ypač, jeigu sugalvosite išimti bateriją, jog būtumėte nepastebėti, nes vėl įjungus telefoną, mobiliojo ryšio tinklas atseks, kur esate.

5. Exif duomenų bazė. Ar žinojote, kad skaitmeninės fotografijos turi informaciją apie nuotraukas? Žinoma Exif duomenų bazė, kaip standartas buvo sukurta išlaikyti esančią medžiagą, kad fotografai galėtų rasti naudingas žinias apie gretimas nuotraukas. Tai yra naudojama profesionalų, norint įdėti kontaktinę informaciją ir autorines teises taip pat.

Žinoma, kaip ir dauguma standartų, programa nuolat plečiasi ir pasipildo naujomis funkcijomis, Exif duomenų bazė gali turėti daug daugiau informacijos. Jeigu fotografuositės su išmaniuoju ar bet kokia skaitmenine kamera, yra didelė tikimybė, kad nuotrauką įrašys naudojant GPS. Tai yra puikus būdas daryti tokius žemėlapius šventėms, bet nėra gerai, jeigu sugalvosite nusifotografuoti su nepažįstamais prekybos centre.

Kaip išvengti: dauguma kamerų leidžia išjungti buvimo vietas iš failų, bet gera naujiena yra, kad socialiniai tinklai – jūsų pusėje. Facebook ir Twitter atima metadata duomenis iš paveikslėlių įkėlimo vietos, sukeldama vartotojams skausma, kurie naudoja papildomą informaciją. Tačiau apsaugo tuos, kurie nežino, kad yra įkėlę potencialiai slaptus duomenis.

6. Veido atpažinimas. Ar kada nors naudojotės Facebook pažymėjimo funkciją? Socialiniai tinklai gali nustatyti jus per įkeltas nuotraukas ir rasti tuos draugus, kurie nebuvo pažymėti ir pasiūlyti, kurį nors pridėti. Tai puikus išsaugojimas laiko atžvgilgiu spaudinėjant rankiniu būdu. Todėl neatsargus naudojimas gali sukelti kai kuriuos nepatogus (taigi venkite žymėti kažką, kas jums nepatinka, nes jie gali atsidurti kažkieno kitame paveikslėlio fone).

Tačiau Facebook ir Google – kurie siūlo panašias funkcijas – gali padaryti taip pat, nes įsijungiant veidų atpažinimo įrangai nuotraukos bus įkeltos į svetainę metų metus. Be to, 2012 metų rugsėjo mėnesį, Facebook turėjo priverstinai išjungti šią funkciją, kadangi Airijos duomenų apsaugos komisaras išplūdo socialinį tinklą dėlto, kad darė tokią veiklą be leidimo.

Kaip išvengti: stenkitės vengti įkelti nuotraukas bei fotografuotis.

7. Išmanusis televizorius. Ar kada nors susimąstėti, kaip jūsų televizorius prisiminė, kokias laidas žiūrėjote ir kaip ilgai stebėjote paskutinę Homeland epizodą prieš einant miegoti?

Tai veikia prisijungus prie interneto. Čia slypi silpnoji pusė. Kompiuterių saugumą užtikrinanti įmonė ReValn pernai įrodė, kad galėtų nulaužti naujausius Samsung televizorius, gauti vartotojų nustatymus, diegiant kenkėjiškas programas į televizorių ir kitus prijungtus prietaisus, ir pasisavinti visus asmeninius duomenis esančius prietaise. Taip pat jie galėtų įjungti kamerą integruotą televizoriuje ir žiūrėti žiūrovų matytas laidas ar pan.

Kaip išvengti: nepirkti išmaniųjų televizorių, kurie turi įvairias funkcijas: wi-fi, socialinius tinklus ir kitą. Kuo mažiau funkcijų tuo geriau.

8. Indų plovyklė, drabužių džiovintuvas, skrudintuvas, laikrodis su radiju ir nuotolinio valdymo pultelis, Tai gali nuskambėti fantaštikai, tačiau buvęs CŽV direktorius David Petraeus tikina, kad net žemiški prietaisai, pavyzdžiui, indaplovės netrukus gali būti naudojamos rinkti duomenis apie jus. Buitinė technika, įskaitant indaploves, kavos aparatai ir drabužių džiovintuvai, dabar yra prijungti prie interneto. Tai padeda gamintojams išspręsti problemas ir pagerinti energijos efektyvumą. Ir suteikia galimybę savininkams užsisakyti naują puodelį kavos ar sausų drabužių iš jų telefono, kompiuterio ar plančetės.

Žinojimas, kad jums gali pagaminti kavą atrodo nekenksmingas, bet dalelę duomenų šniukštinėtojai surastų apie jus, ir sužinotų įpročius, grafiką bei paskleistų piktadariams. Petraeus sakė investuotojų grupei, kad technologijos bus pertvarkytos šnipinėjimo galimybei ir kurios pakeis mūsų supratimą apie paslaptis. Jis mano, kad padėtų nusikaltėliams, taip pat.

Kaip išvengti: paprastai ir aiškiai – nenaudoti tinginiams skirtų priemonių.

9. Apsaugos signalizacija. Per pastaruosius metus, namų apsaugos sistemos buvo prijungtos prie paslaugų operacijų centro. Dabar šie yra prijungti internetiniais kabeliais prie vartotojų telefonų ir tablečių. Tai leidžia stebėti namus visą laiką. Tačiau, kas turėtų apsaugoti namus, jei plėšikai gali ją nulaužti?

Kaip išvengti: įsigyti didelį piktą šunį ar net kelis.

10. Insulino siurbliai ir širdies stimuliatoriai. Pamirškite įsilaužimą į namus. Ką reiktų kalbėti apie įsilaužimą į jūsų kūną? 2012-asisias hakeris Barnaby Jack‘as buvo įrodęs, kad gali nužudyti diabetu sergantį žmogų iš 300 metrų atstumo užsakius insulino pompą ir išvikščiant mirtiną dozę. Taip pat jis paskelbė, kad galėtų nulaužti ir inplantuojamus širdies stimuliatorius.

Kaip išvengti: patikimo būdo to išvengti nėra.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: