Aung San Suu Kyi © Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Aung San Suu Kyi, Mianmaro opozicijos politikė ir Nacionalinės Demokratijos Lygos generalinė sekretorė, buvo sulaikyta po to, kai vasario 1 d. šalies generolai įvykdė perversmą ir nuvertė jos demokratiškai išrinktą vyriausybę taip nutraukdami trumpą demokratinį periodą Mianmare.

Chunta nuolat kėlė jai kaltinimus, įskaitant tarnybos paslapčių įstatymo pažeidimus, korupciją ir sukčiavimą rinkimuose. 76 metų politikei grėsė dešimtmečiai kalėjimo.

„Griežtos bausmės, skirtos Aung San Suu Kyi dėl šių netikrų kaltinimų, yra naujausias kariuomenės pasiryžimo panaikinti bet kokią opoziciją ir užgniaužti laisvę Mianmare pavyzdys“, – iš karto po suėmimo pareiškė „Amnesty International“.

Žurnalistai buvo pašalinti iš procesų specialiajame karinės paskirties sostinės teisme, o Suu Kyi advokatams uždrausta kalbėti su žiniasklaida.

Vietos stebėjimo grupės duomenimis, nuo perversmo per susidorojimą su nesutarimais žuvo daugiau nei 1 300 žmonių, o suimta virš 10 000.

Buvusiai Mianmaro demokratijos ikonai ir Nobelio taikos premijos laureatei Aung San Suu Kyi skirta ketverių metų kalėjimo bausmė sumažinta iki dvejų metų, pirmadienį (gruodžio 6 d.) paskelbė chuntos lyderis, kurį cituoja nacionalinė televizija.

Buvusiam prezidentui Winui Myintui, kuris buvo nuteistas tokiomis pačiomis sąlygomis, bausmė taip pat sumažinta iki dvejų metų. Lyderiai buvo patraukti baudžiamojon atsakomybėn už viešosios tvarkos kurstymą ir sveikatos taisyklių, susijusių su Covid-19, pažeidimus. Šios bausmės sukėlė rimtą tarptautinės bendruomenės susirūpinimą.

Pranešimas apie Aung San Suu Kyi įkalinimą paskatino Jungtines Valstijas reaguoti, teigiant, kad „neteisingas“ nuteisimas kalėti yra „įžeidimas demokratijai ir teisingumui Mianmare“. „Raginame režimą paleisti Aung San Suu Kyi ir visus neteisingai sulaikytuosius, įskaitant kitus demokratiškai išrinktus pareigūnus“, – teigiama JAV užsienio reikalų ministro Antony Blinken pareiškime.

© Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Komitetas, skiriantis Nobelio taikos premiją, savo ruožtu pareiškė susirūpinimą dėl Mianmaro lyderės po „nepatikimo“ teismo. AFP atsiųstame pareiškime Norvegijos komiteto pirmininkė Berit Reiss-Andersen teigė, kad ji „nerimauja dėl to, ką šis įkalinimas reiškia demokratijos ateičiai Mianmare“, ir „kiek gali kainuoti ilga laisvės atėmimo bausmė asmeniškai Aung San Suu Kyi “, apdovanojimą laimėjusiai 1991 m.

Istorikas ir rašytojas Thant Myint-U paaiškino, kad kariniai lyderiai manė, jog nueita per toli, leidžiant Suu Kyi grįžti į politiką, o visa perversmo priežastis buvo jos pašalinimas.

„Ji tebėra pati populiariausia figūra Mianmaro politikoje ir vis dar gali būti įtakinga ateityje“, – teigė jis.

Tačiau Philas Robertsonas, „Human Rights Watch“ Azijos direktoriaus pavaduotojas, pareiškė, kad sunkesni baudžiamieji kaltinimai, su kuriais Suu Kyi dar turės susidurti, greičiausiai užtikrins, kad jai „niekada daugiau nebus leista būti laisva moterimi“.

Rekomenduojame

Ši informacija yra portalo KaunoZinios.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija ir nurodžius aktyvią nuorodą į KaunoZinios.lt. Parašykite mums adresu info@kaunozinios.lt

 
Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: