Donaldas Trumpas / Socialinių tinklų archyvo nuotr.

Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas pranešė, jog uždraus kinų kompanijos vaizdo įrašų dalijimosi programėlę „TikTok“ JAV.

Jis reporteriams teigė, jog prezidento įsakymą galėtų pasirašyti jau šeštadienį.

JAV saugumo pareigūnai susirūpino, kad kinų kompanijos „ByteDance“ programėlė yra skirta surinkti Amerikos piliečių asmeninius duomenis.

„TikTok“ atmetė kaltinimus, jog programėlę valdo Kinijos vyriausybė ar su ja dalijasi joje esančiais duomenimis.

Sparčiai populiarėjantis „TikTok“ jau turi daugiau nei 80 mln. aktyvių vartotojų JAV, tad jei jį uždraustų, „ByteDance“ tai būtų milžiniškas smūgis.

„Nors „TikTok“ susirūpinęs, mes jį uždrausime JAV,“ prieš pakylant „Air Force One“ lėktuvu reporteriams teigė prezidentas Trumpas.

Iš pradžių nebuvo aišku, kokius įgaliojimus prezidentas Trumpas turi, kad uždraustų „TikTok“, kaip tas draudimas įsigaliotų ir su kokiais teisiniais iššūkiais tektų dėl to susidurti.

Pranešama, kad „Microsoft“ dalyvavo programėlės įsigijimo derybose su „ByteDance“, bet Trumpas abejoja, kad toks sandoris išvis galėtų įvykti. Pranešimuose rašoma, kad jei sandoris įvyktų, „ByteDance“ turėtų atsisakyti „TikTok“ operacijų JAV.

„TikTok“ atstovas spaudai atsisakė komentuoti prezidento Trumpo keliamą klausimą dėl draudimo, tačiau JAV žiniasklaidai kompanija pranešė, kad ji „yra įsitikinusi „TikTok“ ilgalaike sėkme“ JAV.

Žingsnis uždrausti „TikTok“ kilo tuo metu, kai paaštrėjo įtampa tarp Trumpo administracijos ir Kinijos vyriausybės dėl daugybės problemų, įskaitant ginčus dėl prekybos ir Pekino bandymo susidoroti su koronaviruso protrūkiu.

Kas yra „TikTok“?

Platforma itin greitai išpopuliarėjo pastaraisiais metais, daugiausiai tarp jaunesnių nei 20 metų žmonių. Visai neseniai ji perkopė 2 milijardų parsisiuntimų ribą. Ši platforma itin populiari ir Lietuvoje – čia jos vartojimas ypač paspartėjo karantino metu, lietuviai ją aktyviausiai naudoja vėlų vakarą. Dabar programėlė patenka į populiariausių Lietuvos vaizdo įrašų platformų penketuką.

Jie šią programėlę naudoja tam, kad pasidalintų 15 sekundžių trukmės vaizdo įrašais, kuriuos įprastai sudaro lūpų sinchronizavimas pagal dainas, juokingi vaizdeliai ir neįprasti redagavimo triukai. Šiuos vaizdo įrašus gali peržiūrėti ir sekėjai ir tie, kurie neseka.

Pagal pirminius nustatymus, visos paskyros yra viešos, tačiau vartotojai turi galimybę pasirinkti kas vaizdo įrašus gali peržiūrėti.

TikTok“ taip pat yra galimybė susirašinėti privačiomis žinutėmis, tačiau tai leidžiama tik tarp „draugų“.

Pranešama, jog programėlė turi maždaug 800 mln. aktyvių mėnesinių vartotojų, kurių dauguma yra iš JAV ir Indijos.

Indija jau yra uždraudusi „TikTok“ ir kitas kiniškas programėlės. Australija, kuri jau uždraudė „Huawei“ ir telekomunikacijos įrangos gamintoją „ZTE“ taip pat svarsto uždrausti „TikTok“.

Kodėl Trumpas nemėgsta „TikTok“?

Trumpo nusistatymas prieš „TikTok“ susijęs su kur kas daugiau nei tik su privatumu.

„TikTok“ Indijoje buvo uždraustas po pasienio konflikto su Kinija, su kuria geopolitinė nesantaika tęsiasi ilgai. Tas pats atsitiko ir čia. Trumpo akys jau ilgai nenukrypsta nuo Kinijos, o tai turėtų būti to padarinys.

„TikTok“ teigia, jog jokie duomenys nėra laikomi Kinijoje ir jai jų niekada neišduotų.

Tačiau, nepaisant to, ką jie sako, faktas yra tai, kad jis priklauso Kinijos kompanijai ir to pilnai užtenka.

Taip pat reikia nepamiršti ankstesnės Trumpo patirties su „TikTok“.

Praeitą mėnesį vartotojai patvirtino kėsinęsi sužlugdyti jo mitingą Tulsoje, po to kai užsiregistravo įsigyti bilietus, kurių net neketino panaudoti.

Ir nors „TikTok‘e“ yra respublikonų ir konservatorių, tačiau daugiausiai JAV vartotojų yra jauni ir liberalūs/kairieji.

Būtų sunku patikėti, kad tai neprisidėjo.

Kodėl JAV nerimauja dėl „TikTok“?

JAV pareigūnai ir politikai pareiškė susirūpinimą dėl „ByteDance“ duomenų rinkimo „TikTok“ iš kurio duomenys galėtų būti perduoti Kinijos vyriausybei.

„TikTok“ turi panašią, bet kitą programėlės versiją Kinijoje, žinomą kaip „Douyin“. Anot jos, visi JAV piliečių duomenys yra saugojami JAV, išsaugojant jų kopijas Singapūre.

Šią savaitę, „TikTok“ pranešė savo vartotojams ir reguliuotojams, kad bus laikomasi aukščiausio lygio skaidrumo, įskaitant leidimą peržiūrėti algoritmus.

„Mes nesam politiški, mes nepriimame politinių reklamų ir nesiruošiam apie tai diskutuoti. Mūsų vienintelis tikslas – išlikti energinga ir dinamiška platforma, kad visi ja mėgautųsi,“ praeitą savaitę įraše teigė generalinis „TikTok“ direktorius Kevin Mayer

„Nors „TikTok“ tapo naujausiu taikiniu, mes nesame priešai.“

Ši informacija yra portalo KaunoZinios.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija ir nurodžius aktyvią nuorodą į KaunoZinios.lt. Parašykite mums adresu info@kaunozinios.lt

 
Naujienos iš interneto

Sponsored video

Taip pat skaitykite: