Aleksejus Navalnas / instagram.com/navalny archyvo nuotr.

ES susitarė taikyti sankcijas šešiems Rusijos Federacijos pareigūnams ir vienam subjektui dėl Rusijos opozicijos lyderio Aleksėjaus Navalno apnuodijimo nervus paralyžuojančia medžiaga „Novičok“.

Ambasadoriai iš 27 ES šalių patvirtino sankcijas po to, kai praėjusią savaitę Prancūzija ir Vokietija pasiūlė priemones, sakydamos, kad Rusija yra atsakinga už apsinuodijimą.

Europos Sąjunga pritaikė sankcijas vyresniesiems Kremliaus pareigūnams ir Rusijos Federalinės Saugumo Tarnybos (FST) vadui dėl opozicijos lyderio Aleksejaus Navalno apnuodijimo.

FST vadui Aleksandrui Bortnikovui, taip pat ir Prezidento Vladimiro Putino pirmojo štabo vado pavaduotojui Sergejui Kirijenkai bei Kremliaus Gynybos ministerijos vadui Andrejui Jarinui ES uždraudė keliauti ir užšaldė jų sąskaitas.

Briuselis tokias pačias priemones pritaikė ir Rusijos Gynybos ministerijos pavaduotojams Pavelui Popovui bei Aleksejui Krivaruchkui, ir Putino atstovui Sibiro regione, kur rugpjūtį Navalnas pasijuto itin prastai.

Paryžius ir Berlynas praėjusią savaitę pareiškė norintis nukreipti asmenis „pagal jų oficialią funkciją“ ir subjektą, „dalyvaujantį „Novičok“ „programoje“.

Europos galybės ne kartą prašė Maskvos ištirti apsinuodijimą, įvykusį Rusijos teritorijoje, tačiau praėjusią savaitę bendrame pareiškime Prancūzijos ir Vokietijos užsienio reikalų ministrai teigė, kad Kremlius nepateikė „jokio patikimo paaiškinimo“.

Rusija nubausta po to, kai JT cheminio ginklo priežiūros tarnyba OPCW patvirtino Vokietijos, Prancūzijos ir Švedijos išvadas, kad Navalnas buvo apsinuodijęs nervų agentu, kurį sukūrė Sovietų Sąjungos sukurta „Novičok“ grupė.

2018m. Anglijoje užpuolus buvusį Rusijos šnipą Sergėjų Skripalį ir jo dukrą, buvo naudojami tos pačios grupės nuodai – incidentas paskatino ES sankcionuoti keturis Kremliaus karinės žvalgybos narius.

ES taip pat sankcionavo Rusijos Organinės Chemijos ir Technologijų Mokslinių Tyrimų Institutą, kuris, pasak jos, yra susijęs su „Novičiok“ ir kitų cheminių ginklų plėtra.

Jevgenijui Prigožinui, pramintam „Putino virėju“ dėl to, kad jo kompanija anksčiau yra aprūpinusi Kremlių maistu, buvo pritaikytos sankcijos už tai, kad palaikydamas privačią karinę Vagnerio grupės kompaniją jis kenkia taikai Libijoje.

Prigožinui, pasiturinčiam ir Putinui artimam magnatui, J.V. jau yra pritaikę sankcijas dėl ryšių su Vagnerio samdinių grupuote, kuri buvo apkaltinta kišimusi į įvairius konfliktus Afrikoje.

Europos valdžia kelis kartus prašė Maskvos ištirti apnuodijimą, bet praeitą savaitę, jungtiniame pranešime, Prancūzijos ir Vokietijos užsienio reikalų ministrai sakė, kad Kremlius nesugalvojo „jokio patikimo paaiškinimo.“

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas sukritikavo priemones, apkaltindamas ES nusilenkimu JAV spaudimui ir „diplomatijos meno pakeitimu sankcijomis“.

„Žinoma, dabartinė ES politika neapsieis be pasekmių“,- spaudos konferencijoje Maskvoje perspėjo Lavrovas.

Pirmajame savo interviu spaudai po to, kai buvo apnuodytas, Rusijos opozicijos lyderis Aleksejus Navalnas, Vokietijos žurnalui „Der Spiegel“ pareiškė, kad į jo gyvybę pasikėsino pats Prezidentas Vladimiras Putinas, ir kad Rusijos vadovybė greitu metu tikrai nesustos nuodyti žmonių.

Putino spaudos sekretoriaus Dimitrijaus Peskovo pakartojo valstybės Dūmos pirmininko Viačislavo Volodino tvirtinimus, jog Navalnas „dirba su vakarų valstybių žvalgos agentūromis ir valstybės institucijomis,“ ir netgi patikslino: „Su juo dabar dirba Jungtinių Valstijų CŽV specialistai.“ Tiesą sakant, pridėjo Peskovas, Navalno komentarai interviu su „Der Spiegel“ – iš tiesų, visa jo viešoji veikla – buvo diktuojama tų CŽV specialistų.

Peskovo kandus Navalno puolimas dviem frontais – vadinimas CŽV marionete ir kaltinimas įžeidus Prezidentą – tai tik bandymų marginalizuoti Navalną tęsinys, nepaisant drastiškai pasikeitusių aplinkybių.

Po pranešimo, kad Navalnas buvo apnuodytas mirtina nervus paraližuojančia medžiaga, Putinas, pagal turimas žinias, telefoninio skambučio su Prancūzijos Prezidentu Emanueliu Makronu metu, bandė pateikti Navalną kaip menką sukčių ir internetinį išsišokėlį, šantažuojantį verslininkus ir pareigūnus. Iš pokalbio detalių, nutekintų „Le Monde“ laikraščiui, panašu, kad Makronas aiškiai parodė nesutinkantis su Rusijos lyderio versija. „Menkas sukčius,“ kurį ligoninėje lankė Vokietijos kanclerė, jau nebe atrodo toks menkas.

Taip pat skaitykite: Pirmasis Aleksėjaus Navalno interviu prieš kameras [VIDEO]

Ši informacija yra portalo KaunoZinios.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija ir nurodžius aktyvią nuorodą į KaunoZinios.lt. Parašykite mums adresu info@kaunozinios.lt

 
Naujienos iš interneto

Sponsored video

Taip pat skaitykite: