Aleksėjus Navalnas, Julija Navalnaja ir Jurijus Dudas / Youtube archyvo nuotr.

Rusijos opozicijos lyderis Aleksėjus Navalnas ir jo žmona Julija Navalnaja po nepavykusio pasikėsinimo nužudyti davė pirmą, išsamų dviejų valandų interviu žinomam „Youtube“ vlogeriui Jurijui Dudui: „Maskva mane laikė pavojumi prieš artėjančius rinkimus“.

Aleksėjus Navalnas pirmą kartą pasirodė prieš kameras po hospitalizacijos Berlyne, kur praleido daugiau nei mėnesį (didžiąją dalį laiko – intensyvios terapijos skyriuje), ir apkaltino slaptąsias Rusijos tarnybas, laikiusias opozicionierių pavojumi 2021-ųjų parlamento rinkimams, jo apnuodijimu. „Jie suprato, kad artėjant Dūmos rinkimams jiems gresia didelės, didelės bėdos“, – teigė Aleksėjus Navalnas interviu su garsiu Rusijos vlogeriu, 33-ejų Jurijus Dudui.

A.Navalnas į komą pateko rugpjūčio 20 dieną, kai skrydžio iš Tomsko į Maskvą metu prarado sąmonę. Aktyvistas, iš pradžių hospitalizuotas Omske, kilus daugybei klausimų dėl jo gydymui taikomų metodų, buvo perkeltas į Berlyną. Vokiečių medikai nustatė, jog jis buvo apnuodytas nervų sistemą paralyžiuojančia medžiaga „Novičioku“. Kol kas nėra aišku, kokiomis aplinkybėmis tai įvyko, labiausiai tikėtina versija – politikas apnuodytas viešbutyje.

Interviu metu A.Navalnas teigė neįsivaizduojantis, kaip buvo apnuodytas ir neatmetė versijos, jog galėjo paliesti kokį nors „Novičioko“ turėjusį paviršių. Opozicijos lyderis pasakojo, kad jam yra taikoma terapija ir kad dabar jis jaučiasi daug geriau. Gydytojai net nustebo, kad A.Navalnas sveiksta taip greitai, tačiau vis dėlto jo gydymas turėtų užtrukti dar bent porą mėnesių. Vokietija, Prancūzija ir kitos Vakarų valstybės reikalauja Kremliaus paaiškinti situaciją dėl apnuodijimo, tačiau Rusijos valdžia neigia bet kokį ryšį su įvykiu.

Tuo tarpu Vokietija antradienį vėl paprašė Rusijos atlikti išsamų tyrimą bei pasiaiškinti: „Dabar yra laikas Rusijai – kur ir įvyko pasikėsinimas – pateikti paaiškinimą, kaip buvo panaudota cheminė nervus veikianti medžiaga šio neapdairaus išpuolio prieš Rusijos pilietį Rusijos teritorijoje metu“, – Cheminio ginklo draudimo organizacijos tarybos posėdyje sakė Vokietijos ambasadorė Gudrun Lingner. „Iki dabar Rusijos Federacija nepateikė jokio įtikinančio paaiškinimo“.

Šiandien prasidėjo uždaras posėdis, kuriame dalyvių skaičius buvo ribojamas dėl Covid-19 pandemijos. Rašytiniai daugelio dalyvaujančių delegacijų pareiškimai buvo publikuoti internete. G.Lingner teigė, kad iki dabar Maskvos pateikti atsakymai „bando sumenkinti ir nukreipti savo atsakomybę, atitraukti dėmesį nuo svarbiausio fakto – karinio tipo nervus veikiančios medžiagos panaudojimo“ pasikėsinime į V.Putino rėžimo opozicionierių. Jungtinė Karalystė, kaltinusi Rusiją „Novičioko“ naudojimu JK teritorijoje 2018 metais, kai buvo apnuodytas buvęs Rusijos šnipas Sergėjus Skirpalis su dukra, taip pat palaikė Berlyno poziciją reikalaujant Maskvos paaiškinimo. „Nepraėjo nė treji metai nuo to, kai mes patys buvome mirtinų cheminio ginklo „Novičioko“ pasekmių liudininkai Jungtinėje Karalystėje“, – sakė Jungtinės Karalystės atstovė Cheminio ginklo draudimo organizacijoje Nicola Stewart. „Esame apstulbę, kad tai galėjo būti pakartota“.

JAV ambasadorius Joseph Manso taip pat prisijungė prie Vokietijos prašymo Rusijai paaiškinti situaciją ir pridūrė: „Rusijos tarptautinių cheminio ginklo panaudojimo taisyklių nepaisymas turi baigtis“. Pirmadienį Cheminio ginklo draugimo organizacija pranešė, jog Maskva paprašė organizacijos atsiųsti techninį personalą bendradarbiavimui su Rusijos ekspertais, tiriančiais pasikėsinimo į Aleksėjų Navalną bylą.

Taip pat skaitykite: Politinės žmogžudystės ir Kremliaus režimo vizitinė kortelė

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: