Gyvenimas po to kai galimybė nutraukti nėštumą nebėra konstitucinė teisė – ką tenka išgyventi Amerikos moterims

0
2
Legoktmas / Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

Moterys Amerikoje, daugelyje valstijų, prarado legalią teisę į abortą. Net ir tokiais atvejais, kai moteriškos lyties atstovės išgyvena seksualinę prievartą ir to pasekoje pastoja, pasirinkimas nutraukti nenorimą nėštumą iš jų yra atimamas. Gydytojams, kurie atliks abortus tose valstijose, kur tai yra nelegalu, gresia laisvės atėmimas. Visa tai, tapo skaudžia realybe moterims Jungtinėse Amerikos Valstijose, nes Aukščiausiasis Teismas panaikino Roe v. Wade nuosprendį.

Tai buvo svarbus JAV Aukščiausiojo Teismo sprendimas, kuris garantavo, kad nutraukti nėštumą yra konstitucinė teisė. Roe v. Wade nuosprendžio panaikinimas sukėlė didelę pasipiktinimo bangą, tačiau jai nuslūgus moterų gyvenimuose tvyro baimė ir nežinomybė – kas toliau? Draudžiami pokalbiai apie abortus, pardavinėjami duomenys apie vizitus pas daktarus dėl reprodukcinės sveikatos ir postūmis rinktis kontraceptines priemones iš nelegalių vaistinių, kurių vartojimas gali baigtis mirtimi – štai tokia realybė tam tikrose Amerikos valstijose, kai iš moterų buvo atimta teisė rinktis.

Savarankiškai atliekamų abortų zona be stigmos“

Teksase įrengta meninė instaliacija apie savarankiškai atliekamus abortus sulaukė didelio teigiamo dėmesio iš moterų, kurios palaiko reprodukcines teises, tačiau taip pat sukėlė ir baimę, dėl galimų parodos pasekmių.

Ši meninė instaliacija, kurios pavadinimas „Savarankiškai atliekamų abortų zona be stigmos“, buvo Dalase įvykusios konferencijos „Pasikabėkime apie seksą!“ eksponatas. Parodą organizavo „SisterSong“ – organizacija, kurios tikslas kovoti už reprodukcines teises ir siekti gerinti institucinę politiką bei sistemas, darančias įtaką atstumtų bendruomenių reprodukciniam gyvenimui.

„Jei gyvenate valstijoje, kurioje savarankiškai atliktas abortas yra neteisėtas, žinokite apie kriminalizavimo riziką,“ – įspėjamieji ženklai pasitiko instaliacijos lankytojas. „Šioje parodoje pateikta informacija skirta pasisakyti už didesnį supratimą apie savarankiškai atliekamus abortus ir jų prieinamumą, o ne rekomenduoti ar patarti, kad bet kuris asmuo pasidarytų ir atliktų abortą.“

Po Roe v. Wade panaikinimo, daugelyje valstijų abortas yra visiškai uždraustas, tačiau aktyvistai, kovojantys prieš abortus ir reprodukcines teises mano, kad to yra negana. Šiuo metu yra aktyviai bandoma uždrausti bet kokius pokalbius apie abortus namuose. Nacionalinis teisės į gyvybę komitetas pristatė pavyzdinį teisės aktą, kuriame yra nurodoma, kad „padėjimas atlikti neteisėtą abortą arba kurstymas jį atlikti“ yra baustinas. Šie veiksmai buvo apibrėžti kaip bet kokios informacijos teikimas apie būdus nutraukti nėštumą – tai gali būti telefonu, internetu arba bet kokia kita komunikacijos priemone suteikiama informacija.

Matt Hrkac nuotr. / Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)

Net ir renginio metu moterys jautė pavojų kalbėti abortų temomis. Įspėjamasis ženklas pranešė dalyviams: „Kalbėti apie savarankiškai atliekamą abortą gali būti sudėtinga ir rizikinga.“ Kimberly Inez McGuire, kampanijos „Abortai mūsų pačių sąlygomis“ iniciatyvinio komiteto narė sakė, kad moterys negali jaustis saugios net ir tokiose platformose kaip „Facebook,“ nes „Facebook žinutės yra naudojamos kriminalizuoti žmones.“ Dėl šių priežasčių parodoje buvo reklamuojamas mėnesinių ciklo sekimo kalendorius pavadinimu „Euki“ – tai bene vienintelė tokia programėlė, kuri neseka asmens duomenų ir negali jų perduoti policijai.

Teksaso valstija yra žinoma, kaip bene labiausiai Jungtinėse Amerikos Valstijose besipriešinanti abortams. Dėl šių priežasčių parodos lankytojams kilo dar didesnė įtampa. Tačiau Kimberly Inez McGuire dalinasi, kad ši paroda yra saugoma Pirmosios pataisos, todėl policija neturėtų įsikišti. „Tai nereiškia, kad koks nors nesąžiningas teisėsaugos pareigūnas gali nesuprasti neteisingai arba kad kas nors, siekiantis sužlugdyti šį procesą, negali iškreipti to, ką mes čia darome,“ – pridūrė komiteto narė.

FTC“ ieškinys prieš „Kochava“ – informacijos pardavinėjimas kelia pavojų moterims

Federalinė prekybos komisija („FTC“) į teismą paduoda „milžinišką“ duomenų brokerį už informacijos apie abortų klinikų buvimo vietą pardavimus

Savo ieškinyje „FTC“ aprašo, kaip iš duomenų mėginio, kurį gavo iš „Kochava“, mobiliųjų programėlių atribucijos ir analizės įmonės, buvo įmanoma nustatyti, kur žmogus keliauja su įrenginiu. „FTC“ gebėjo nustatyti, kad įrenginys buvo apsilankęs moterų reprodukcinės sveikatos klinikoje ir tada atsekė tą telefoną į asmens gyvenamąjį pastatą. Tai seka vartotojų judėjimą į jautrias vietas ir kelia pavojų vartotojams, ypatingai panaikinus Roe v. Wade. Taip yra pasisakoma oficialioje Federalinės prekybos komisijos interneto svetainėje:

„Atsakovo pažeidimai yra susiję su tikslių vartotojų geografinės vietos nustatymo duomenų gavimu ir jų pardavimu tokiu formatu, kuris leidžia subjektams sekti vartotojų judėjimą į jautrias vietas ir iš jų, įskaitant, be kita ko, vietas, susijusias su medicinine priežiūra, reprodukcine sveikata, religinėmis apeigomis, psichine sveikata, laikinomis prieglaudomis, pavyzdžiui, prieglaudomis benamiams, smurtą šeimoje išgyvenusiems asmenims ar kitoms rizikos grupėms, ir gydymu nuo priklausomybių.“

Ieškiniu „FTC“ siekia sustabdyti prekiavimą tokiais duomenimis ir pašalinti informaciją, kuri iki šios akimirkos buvo surinkta. „Motherboard“, internetinis žurnalas ir vaizdo kanalas dedikuotas technologijoms, mokslui ir žmonėms, praneša, kad trečiosios šalys gali išsiaiškinti tikslius telefonų naudotojus, apsiginklavusios „MAID“ ir besikreipdamos į įmones, kurios specializuojasi informacijos anonimiškumo panaikinimu. „MAID“ – tai technologija, kurios dėka yra sumažinamas energijos naudojimas prailgindamas diskų įrenginių naudojimą.

„Kochava“ atstovai yra pasipiktinę gaunamu ieškiniu ir siekia save išteisinti, sakydami: „Kochava“ nuosekliai ir aktyviai veikia laikydamasi visų taisyklių ir įstatymų, įskaitant ir tuos, kurie susiję su privatumu. Nepaisant to, „FTC“ pagrasino “Kochava” ieškiniu ir pasiūlytu susitarimu, kurio esmė nėra tiksli. Tai manipuliatyvus „FTC“ bandymas sudaryti įspūdį, kad ji gina vartotojų privatumą, nors jis grindžiamas visiškai melagingomis prielaidomis.“

Nelegalios internetinės vaistinės – moterys, norinčios įsigyti kontraceptinių priemonių yra priverstos rizikuoti savo gyvybėmis

Roe v. Wade panaikinimas turi daug neigiamų padarinių moterims Jungtinėse Amerikos Valstijose. Vienas iš jų – prieinamumas prie kontraceptinių priemonių. Tokia kontrolė ir apribojimas verčia pilietes ieškoti alternatyvių būdų įsigyti kontraceptikų, pavyzdžiui, nelegaliai veikiančiose internetinėse vaistinėse. Daugelyje valstijų yra siekiama uždrausti legaliai įsigyti intrauterinius prietaisus (IUD) ir rytines kontraceptines tabletes. Šių pažiūrų valstijų įstatymų leidėjai teigia, kad tai yra abortyvai – medžiagos, galinčios sustabdyti apvaisinto kiaušinėlio implantavimąsi gimdoje.

Taip pat moterims, įsigijusioms kontraceptinių priemonių be recepto, gali grėsti baudžiamoji atsakomybė. Jungtinių Valstijų narkotikų kontrolės agentūra teigia, kad perkant kontraceptikus iš legaliai veikiančios internetinės vaistinės gali būti skiriama bausmė, pagal nustatytus kriterijus, tačiau perkant iš nelegaliai funkcionuojančių vaistinių ši tikimybė yra mažesnė, nes pirkimai iš tokių vaistinių yra mažiau tikrinami.

Janni Rye / Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)

Saugių internetinių vaistinių aljanso teigimu, 35 tūkstančiai žmonių kreipiasi pagalbos į internetines vaistines, kurios, deja, 96 procentais veiklą vykdo nelegaliai. Jos nebijo savęs reklamuoti net už Jungtinių Amerikos Valstijų ribų, todėl Maisto ir vaistų administracija (FDA) bei Kovos su narkotikais agentūra (DEA) negali su jomis susidoroti. Vaistų įsigijimas iš tokių vietų gali sukelti pavojų moters sveikatai ir, deja, kontraceptinės priemonės dažniausiai bus neveiksmingos. Tokie vaistai būna supakuoti taip, kaip ir originaliose pakuotėse, tačiau turinys neretai būna su visai kitokiomis veikliosiomis medžiagomis arba vaistai parduodami pasibaigus jų galiojimo laikui, teigia Konektikuto universiteto Farmacijos mokyklos daktaras Michaelas C. White‘as.

Panaikinus Roe v. Wade piliečiai yra sunerimę, kas jų gali laukti toliau. Yra baiminamasi, kad nepaliekant pasirinkimo, pilietės bus priverstos rinktis nesaugius būdus įsigyti kontraceptinių priemonių. „FDA“ internetinėje svetainėje yra paskelbta kampanija pavadinimu „BeSafeRx: jūsų internetinės vaistinės informacijos šaltinis“, kuriame yra skelbiama informacija apie nelegaliai veikiančių vaistinių pavojus. Internetinėje svetainėje rašoma: „Vartotojai gali rinktis internetines vaistines dėl patogumo, privatumo ir mažesnių išlaidų, tačiau kai kuriose svetainėse parduodami pavojingi ar net mirtini vaistai.“

Aukščiausiojo Teismo teisėjas Clarence‘as Thomas sako, kad Aukščiausiasis Teismas turi persvarstyti savo sprendimus apie teisę į kontracepciją, tos pačios lyties asmenų santuoką ir tos pačios lyties asmenų santykius. Teisėjas Thomas savo pritariančiojoje nuomonėje rašė, kad teisėjai „turėtų iš naujo apsvarstyti visus šio teismo precedentus, įskaitant Griswoldo, Lawrence’o ir Obergefello bylas“ – visos jos susijusios su amerikiečių teisėmis. Šis asmuo pritarė, 1965 metais vykusiame balsavime, byloje Griswold prieš Konektikutą, įtvirtinti teisę į kontraceptines priemones susituokusių porų gyvenimuose.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here