Nuo 2017 metų uigūrų ir kitų etninių mažumų žmonės Kinijoje yra sulaikomi ir pasak Šindžiano uigūrų autonominio regiono vyriausybės nugabenami į „profesinių įgūdžių, švietimo ir mokymo centrus“. Tačiau jau kuris laikas buvo įtariama, kad tai tik priedanga norint slopinti ir galiausiai sunaikinti uigūrų kultūrą ir jų musulmonišką religiją, o nutekintos nuotraukos tai tik patvirtino.
Uigūrai – tai Vidurinės Azijos tauta, paplitusi Rusijoje, Uzbekijoje, Monake, Kirgizijoje, Kazachstane ir Kinijoje. Kinijoje daugiausiai uigūrų yra Rytų Turkestane arba kitaip vadinama Uigūristanu arba Šindžiangu. Dar 1759 metais, uigūrų valstybė buvo prijungta prie Kinijos ir nors ir 1876 metais uigūrams pavyko atsikovoti nepriklausomybę, vėliau Rytų Turkestanas buvo vėl prijungtas prie Kinijos ir pavadintas Šindžiangu (liet. „Naujoji valda“).
Uigūrų tauta XXI amžiuje tapo turinti itin stiprų islamo tikėjimą, o tai Kinijos Liaudies Respublikos vyriausybei davė pretekstą kovoti su uigūrais dėl neva vykdomo „terorizmo“.
Tad kovodama su uigūrais, Kinija jau 5 metus dangstosi teigimu, kad uigūrai yra suimami ir išvežami į „profesinių įgūdžių, švietimo ir mokymo centrus“ dėl jų pačių gerovės ir siekio kovoti su ekstremizmu. Tačiau kuris laikas buvo įtariama, kad ištiesų tai ne švietimą skatinantys centrai, o internuotųjų stovyklos (valstybės priešais laikomų piliečių stovyklos) arba kitaip kalėjimai, skirti būtent uigūrų kultūrai ir jų musulmoniškam tikėjimui slopinti, tačiau tam įrodyti vis pritrūkdavo realių įrodymų.
Užsienio reikalų ministras Wang Yi 2019 m. kalboje sakė, kad „tiesa yra ta, kad švietimo ir mokymo centrai Šindžiange yra mokyklos, padedančios žmonėms išsivaduoti nuo ekstremizmo“, o 2017 m. kalbose teigiama, kad sulaikytieji neturėtų būti paleisti, nes „kai kurie nebūtinai buvo gerai perauklėti net po 5 metų buvimo mokyklose“.
Tačiau visai neseniai, Komunizmo aukų memorialiniam fondui buvo nutekinti failai su daugiau nei 2800 sulaikytųjų nuotraukomis bei nuotraukomis, kuriose galima matyti policijos tardymo metodus, taikomus sulaikytiesiems uigūrams. 2018 m. sulaikytųjų nuotraukose matyti berniukai ir mergaitės nuo 15 metų amžiaus iki 73 metų moterų. Tarp failų taip pat yra išvardinti ne tik sulaikytieji, bet ir policijos darbuotojai, stovyklos sargybiniai, taip pat Kinijos komunistų partijos (KKP) vyresniųjų narių vidaus kalbų nuorašai ir įrodymai, kad centrinė valdžia puikiai žino, kas vyksta Šindžiange.
Failuose aprašomų sulaikymo priežastys įvairios – nuo religinės medžiagos klausymosi mobiliuoju telefonu namuose, barzdos auginimo, „probleminių“ šalių lankymo, paso nenaudojimo ar šydo dėvėjimo.
Gautų nuotraukų autentiškumas buvo ilgai tikrinamas, norint įsitikinti, kad tai yra oficialūs dokumentai, kurie galėtų reikšti didelius pokyčius visuomenėje. Šindžiango internavimo kampanijos mokslininkas ir daktaras Adrianas Zenzas ištyręs patvirtino, kad tai tikri ir autentiški failai ir buvo leista juos viešinti žiniasklaidai. Tokiu dalinimusi siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į tikrąją uigūrų žmonių padėtį.
„Tai suteikia precedento neturintį žvilgsnį į asmeninį Kinijos valdžios požiūrį ir asmeninį Xi Džinpingo (dabartinis Kinijos Liaudies Respublikos prezidentas) įsitraukimą. Dokumentai su tokiomis įžvalgomis niekada anksčiau nebuvo paskelbti, o jų pasirodymas kelia didelį nerimą.“ Sakė Adrianas Zenzas.
Nors oficiali partijos pozicija Kinijoje yra ta, kad jų politika yra vykdoma siekiant kovoti su ekstremaliu terorizmu ir kad religijos laisvė nėra slopinama, dokumentai rodo ką kita. Tarp nutekintų failų taip pat buvo dokumentai pavadinimu „asmenys, streikavę dėl religijos“, kuriuose išvardyta 330 asmenų, nuteistų už neteisėtą religinę veiklą, pavyzdžiui, Korano studijas. Išrašai taip pat atskleidžia kalbą, kurioje policija raginama Šindžiango etninėms mažumoms „uždėti antrankius, užrišti akis ir, jei reikia, naudoti čiurnos pančius“.
Paklaustas apie Šindžiangą per spaudos konferenciją Pekine, Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Wang Wenbin žiniasklaidos pranešimus sakė: „tai pavyzdžiai, kaip prieš Kiniją nukreiptos pajėgos šmeižia Šindžiangą“. Jis taip pat pridūrė, kad „Šindžiangas mėgaujasi taika ir stabilumu, jo ekonomika klesti, o jo žmonės gyvena ir dirba taikiai ir yra viskuo patenkinti“.
Tuo tarpu aukščiausi pareigūnai visame pasaulyje pasmerkė Kiniją už jos elgesį su etninėmis mažumomis Šindžiange. JAV valstybės departamento atstovas spaudai Nedas Praisas kasdieninėje spaudos konferencijoje pareiškė: „Esame pasibaisėję šiuo pranešimu ir siaubingais vaizdais. Šie nauji įrodymai papildo ir tik patvirtina jau ir taip smerktinus įrodymų apie (Kinijos) vykdomus žiaurumus Šindžiange“.