Kino filmo "The Imitation Game" kadras

„Vaizduotės žaidimas” (angl. „The imitation game”) – 2014 m. režisieriaus Morten Tyldum istorinė drama, sukurta remiantis britų matematiko, kriptografo Alano Turingo biografija. Alanas padėjo britų vyriausybei kovoje su naciais Antrojo pasaulinio karo metu – sukūrė aparatą, nulaužusį vokiečių mašinos Enigma kodus. Filmas, atkūręs ne tik istoriškai svarbius įvykius, bet ir jautrią genijaus istoriją sulaukė didelio pasisekimo.

„Vaizduotės žaidimas” prasideda Alano Turingo (akt. Benedict Cumberbatch) dramatiškais vaikystės prisiminimais, kurie leidžia įsigilinti į jo asmenybę bei kontekstą, kuriame genijus augo, motyvus, paskatinusius tapti tuo, kuo tapo; užmezgamas asmeniškas ryšys su žiūrovu. Visų engiamas berniukas, tikras patyčių, nepakantumo objektas teturėjo vieną draugą – Kristoferį, besidomintį kriptografija. Alanas jautė ne vien draugystę, tačiau šį tą daugiau, šį tą romantiško. Ligai pasiglemžus Kristoferio gyvybę, Turingas liko vienui vienas ir pasinėrė į draugo hobį kriptografiją, kuri tapo visu jo gyvenimu, nulėmė ateitį.

Kino filmo “The Imitation Game” kadras

Suaugęs Alanas neturi bendravimo įgūdžių, gyvena atsiskyręs, atrodo neprisitaikęs, neužtikrintas. Vaikystės bei paauglystės patirtys, o kartu nepilnavertiškumas dėl netradicinės orientacijos, kuri tuo laikmečiu traktuota iškrypimu, tarsi izoliavo jį nuo visuomenės. Alanas turėjo tiesą apie save laikyti paslaptyje, antraip patektų į kalėjimą ar būtų nubaustas kitu būdu. Vaizduojamas nelaimingo, neatrasto, bet labai kilnaus žmogaus pasaulis, atskleidžiama homofobiškos visuomenės problema.

Paskirtas  į kriptografų, dirbančių Britanijos vyriausybei, komandą, Turingas joje sutiktas nepalankiai. Nepaisant skeptiško požiūrio į Alaną, kuo mažiau iš jo tikėtasi, tuo  daugiau nuostabos sukels bendradarbiams pasakojimo eigoje. Jis turi mašinos, nulaušiančios nacių Enigmą, idėją. Nesulaukęs itin didelio susidomėjimo ar palaikymo, darbuojasi prie šio projekto,kurį vadina Kristoferiu, nuošaliai nuo kolegų, vienas. Laiškas ministrui, įtarinėjimas turint šnipą komandoje ir kiti istorijos vingiai nepaliauja žadinti jau ir taip didelio susidomėjimo kino juosta ir kartu parodo vis kitokių Alano asmenybės pusių.

Kino filmo “The Imitation Game” kadras

Naujų spalvų pasakojimui suteikia prie komandos prisijungusi moteris, vardu Džoana Klark (akt. Keira Knightley). Ji – dar vienas žmogus, į kurį nedėta pernelyg daug vilčių. Tarp judviejų su Alanu užsimezga šiltas, nuoširdus bendravimas, vyras tampa gyvesnis, jeigu galima taip pavadinti jo permainą. Kiekvienam žmogui svarbu palaikymas, o naujoji kolegė – bene vienintelė tikinti Alanu, remianti jo projektą.  Pakitusi atmosfera įneša į istoriją intrigos, verčia spėlioti kaip rutuliosis santykiai su Džoana. Tuo pačiu žvelgiama į šias dvi skirtingas asmenybes atskirai, analizuojama jų mąstysena, požiūris į kitus žmones bei sąlygas pasaulyje apskritai. Filme džiaugsmą keičia neviltis, atvirumą – užsisklendimas, tikėjimą – nusivylimas visai kaip ir realybėje. Greta žmogiškųjų santykių eina kita siužeto linija – istorinė. Filmas kupinas karo vaizdų, tragizmo, žiūrovas skatinamas įsijausti į gyvybės trapumą, laikinumą, patirti nuolatinio pavojaus, nežinomybės nuotaiką, neatsiejamą nuo tuometinio laikmečio žmogaus. Visa tai dar ryškiau parodo, kokį reikšmingą darbą stengiasi atlikti kriptografų komanda su Alanu priešakyje, kokia atsakomybė slegia jų pečius ir kiek vilčių sudėta į bendrą tikslą. Nors filmo baigtis numanoma nuo pat pradžių, pasakojimas be perstojo išlieka įtraukiantis, jautrus, nenuobodus; priverčia jaudintis kartu su herojais ir išgyventi kartu su jais ne vieną svarbų momentą.

Benedictas Cumberbatchas tobulai įkūnijo garsųjį protą Alaną Turingą.Jis labai gerai perteikė vidinę dramą (kurios neįmanoma nejusti, o ypač – žinant priešistorę) ir kartu užsispyrimą, stiprybę. Keira Knightley taipogi ne veltui pasirinkta įkūnyti Džoaną – aktorės kraujyje, rodos, įaugusios XX a. manieros.

„Vaizduotės žaidimas” – vienas iš tokių filmų, kuriuos norisi žiūrėti vėl ir vėl, įsitikinti, jog pro akis nepraslydo jokia detalė. Neeilinė Turingo asmenybė, išskirtinė gyvenimo istorija bei nuostabus jos išpildymas (apimant tiek vaidybą, tiek bendrą atmosferą) verčia žavėtis filmu nuo pirmos iki paskutinės minutės. Galiausiai palaužtas, Turingas geriausias žodžio „pasiaukojimas” pavyzdys. Galima tik spėlioti, kiek milijonų gyvybių išgelbėjo šis žmogus ir kokia būtų dabartis be jo indėlio į istoriją.

Taip pat skaitykite: „Jaunystės pažadas“ – elegantiškas balansas tarp rašytinės istorijos ir tikrų išgyvenimų

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: