Irena Mikuličiūtė-Mika: gyvenime mus lydi įvairūs atradimai

0
2
Raimundas Mikšys-Šniūras. „Peizažas“ (1998).

Galerininkė ir tapytoja  Irena Mikuličiūtė-Mika dar 1991 metais įkūrė pirmąją privačią savo vardo dailės galeriją Kaune, patariant skulptoriui Robertui Antiniui ir architektui Eugenijui Miliūnui. Menotyrininkas Kęstutis Šapoka yra kartą pasakęs: „Irena Mikuličiūtė savo galerijoje buria spalvingą, visoms kartoms atstovaujančių bohemininkų-šizofrenikų-marginalų-originalų kompaniją“. Šiandien galerijos  vadovė Irena Mikuličiūtė-Mika aktyviai reprezentuoja visuomenei Kauno ir užsienio menininkus, užsiima edukacine veikla, tapo ir dalyvauja simpoziumuose bei pleneruose. Per 30 gyvavimo metų galerija tapo profesionalaus meno kelrode Kaune ir puikiai įsitvirtino Lietuvos meno lauke, savo aktyvią veiklą tęsia iki šiol.

Galerininkė ir tapytoja Irena Mikuličiūtė-Mika: „Gyvenime mane lydintys atradimai inspiruoja imtis naujų darbų, keliauti ir pažinti naujus žmones, naujas vietas“

Galerija, kokios iki tol nebuvo

Irenos Mikuličiūtės dailės galerija savo pirmąsias dienas pradėjo 1991 metais. „Galerijos atidarymas Kauno mieste buvo tikra bomba“, – šiandien prisipažįsta jos įkūrėja. Galerijos pradžia sutapo su bohemos aukso amžiumi. Tai buvo svarbus reiškinys Kauno gyvenime, nes pirmoji privati dailės galerija buvo tarsi naujas ir gaivus meno gurkšnis, kuris įnešė naujų spalvų. Tuo metu tai buvo ta vieta, kurioje norėjo savo parodas rengti, darbus eksponuoti geriausi Kauno, Vilniaus ir visos Lietuvos menininkai – tapytojai, skulptoriai.

Tuo metu personalines ar grupines parodas rengė įvairūs Lietuvos menininkai. Savo darbus pristatė Alfonsas Vilpišauskas, Rimvydas Jankauskas-Kampas, Robertas Antinis, Henrikas Čerapas, Vytautas Povilaitis, Raimundas Mikšys-Šniūras, Vytautas Martišius, tapytojų grupė „Angis“. „Menininkams galerija tapo puikia vieta pristatyti savo darbus publikai, kuri meno pamatyti atvykdavo iš visos Lietuvos. Tai buvo erdvė, drąsiai pulsuojanti vietos bohemos gyvenimu, ir įtraukianti į tą erdvę patį parodų lankytoją“, – apie savo galeriją papasakojo Irena Mikuličiūtė-Mika.

Galerija vykdo profesionalią menininkų sklaidą ir vaikų bei jaunimo edukaciją. Apie galerija reflektavo, rašė Algis Uždavinys, Kęstutis Navakas, Nijolė Lukšionytė-Tolvaišienė, Algirdas Gaižutis, Jonas Gudmonas, Raimonda Kogelytė-Simanaitienė ir kiti.

Irena Mikuličiūtė-Mika. „Barbora Radvilaitė“ (2021)

Laikas sau

Per savo ilgą darbą galerininkė Irena Mikuličiūtė-Mika atrado ne vieną talentą, padėjo daugeliui šiandien garsių menininkų žengti savo pirmuosius žingsnius. Tą aktyviai daro ir šiandien – ne tik užsiima edukacine veikla, parodų ir plenerų organizavimu, bet ir rengia personalines parodas. „Galbūt drąsiai nuskambės, bet, pagaliau, atėjo laikas sau. Tapyti, atrasti ir branginti gyvenime duotas progas kurti“, – kalbėjo Irena Mikuličiūtė-Mika.

Galerininkė yra pelniusi ne vieną reikšmingą apdovanojimą, įrodantį jos talentą. Šiais metais Irena Mikuličiūtė-Mika buvo įvertinta prestižine Kauno miesto kultūros premija už nuopelnus kultūrinėje veikloje. Galerininkė yra surengusi ir dalyvavusi daugiau kaip 60 parodų, plenerų ir kitų meno projektų. Kaip pati prisipažįsta, „gyvenime mane lydintys atradimai inspiruoja imtis naujų darbų, keliauti ir pažinti naujus žmones, naujas vietas“.

Irena Mikuličiūtė-Mika. „Šv. Jurgis“ (2021)

Meno mugėje – niekur nematyti darbai

Irenos Mikuličiūtės dailės galerija kasmet pristato įvairius autorius didžiausioje vizualiųjų menų renginyje Rytų regione, šiuolaikinėje meno mugėje „ArtVilnius“. Nuo pat pirmosios meno mugės galerija sėkmingai reprezentavo Roberto Antinio, Rimvydo Jankausko-Kampo, Raimundo Mikšio-Šniūro, Algirdo Šakalio, Aušros Andziulytės, Andriaus Makarevičiaus, Arvydo Martinaičio, Gintauto Vaičio, Anatoly Baratynsky ir kitų kūrybą.

Šiais metais spalio 15–17 dienomis vykstančioje šiuolaikinėje meno mugėje „ArtVilnius’21“ Irenos Mikuličiūtės dailės galerija pristatys šviesaus atminimo grynosios tapybos meistrą Raimundą Mikšį-Šniūrą ir galerijos įkūrėją Irena Mikuličiūtę-Miką. Mugės lankytojai turės puikią progą pamatyti niekur anksčiau neeksponuotus tapytojos Irenos Mikuličiūtės-Mikos darbus ir susipažinti su šviesaus atminimo Raimundo Mikšio-Šniūro fenomenalumą ir išskirtinumą liudijančiais tapybos darbais.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here