Organizatorių archyvo nuotr.

Įvairių užsienio šalių restoranų virtuvėse dirbęs lietuvis Gediminas Abraškevičius, dėl pasaulinės pandemijos šiuo metu laiką leidžia gimtajame Kaune. Tačiau dėl to nė kiek neliūdi – priešingai, skiria daug laiko savo malonumui eksperimentuodamas virtuvėje.

Vyras ypač mėgsta išbandyti įvairių pasaulio šalių virtuvių patiekalus, kartais juos šiek tiek painterpretuodamas pagal savo skonį, ar siekdamas pritaikyti tiems, kas juos valgys.
„Dabar ne tik negalime niekur keliauti, bet ir daug laiko turime praleisti namie. Tiems, kas mėgsta suktis virtuvėje, siūlau išbandyti mano mėgstamą žaidimą: užsimerkus besti pirštu į žemėlapį ir taip išsirinkus šalį paieškoti internete, kokį įdomų patiekalą būtų galima iš ten pasigaminti“, – apie laisvalaikio leidimo būdą pasakojo virėjas.

Jis pats labiausiai mėgsta Viduržemio jūros, Pietryčių Azijos, Meksikos virtuvę.

„Dar labai patinka ir Kaukazo tautų patiekalai, kas Lietuvoje galbūt jau laikoma šiek tiek pasenusiu dalyku. Kita vertus, dažniausiai visas lietuvių išmanymas apie kaukazietiškus patiekalus prasideda ir baigiasi šašlykų kepimu. Iš tiesų šių šalių virtuvės labai turtingos ir įvairios. Pastaruoju metu keliones į Sakartvelą labai pamėgę lietuviai po truputį pradėjo atrasti visą tą lobyną“, – mintimis dalijosi G. Abraškevičius.

Norint paruošti egzotiškų šalių patiekalus reikia specifinių produktų, prieskonių, padažų. Ar jų įmanoma gauti karantino suvaržytoje Lietuvoje?

„Ačiū Dievui, kad maisto parduotuvės neuždarytos, tai veikia ir įvairios specializuotos prekybos vietos, bent dalis jų. Aš labai mėgstu užsukti į „Urme“ esantį Centrinį Kauno turgų, kur yra tikrų kaukazietiškų, graikiškų produktų, galima rasti prieskonių, be kurių nepagaminsi graikiško kalamakio arba sakartveliškų chinkalių. Dar ten yra ir kepyklėlė, kuri kepa tikrą rytietišką duoną, be kurios daugelis rytietiškų patiekalų nebūtų tokie autentiški“, – pasakojo pašnekovas.

Patyręs virėjas rekomenduoja pasigaminti tradicinę sakartvelišką dolmą ir graikišką pupelių sriubą fasoladą. Abu patiekalai yra gana artimi lietuviškai virtuvei, bet turi ir nepakartojamų autentiškų akcentų.

Kaukazietiška dolma

Dolma yra paplitusi ne tik Kaukazo šalyse, bet ir didelėje dalyje Azijos, ypač Artimuosiuose Rytuose. Ji šiek tiek primena lietuviškus balandėlius, tačiau čia įdaras dažniausiai vyniojamas į vynuogių lapus. Dolma gali būti vegetariška (su ryžių, lęšių, bulguro ir kitais įdarais), bet šį kartą šefas siūlo pasigaminti labiau tradicinį variantą su mėsa, kuris bus švelnaus, bet pikantiško ir kur kas turtingesnio skonio, nei balandėliai.

Jums reikės

500 g maltos mėsos (geriausiai kiauliena ir jautiena lygiomis dalimis)
1 kiaušinio
Ketvirtadalio stilinės alyvuogių aliejaus
Apie 30–40 šviežių arba konservuotų vynuogių lapų
Pusės stiklinės nevirtų ryžių
Saujos šviežių mėtų (arba poros nubrauktų šaukštų džiovintų ir smulkintų)
Nedidelės saujelės juodųjų serbentų ir tiek pat kedro riešutų (nebūtina)
Po žiupsnį druskos, maltų juodųjų pipirų, kumino, raudonėlio, cinamono
0,5-1 l vištienos sultinio
Pusės citrinos sulčių
Iš viso turėtų gautis apie 30-40 dolmų. Jos yra gana nedidelės, tad vieną porciją paprastai sudaro apie 7-8 dolmų.

Gaminimas

Maltą mėsą, smulkintas mėtas, kiaušinį, ryžius, alyvuogių aliejų, visus prieskonius ir serbentus su kedro riešutais gerai sumaišykite į vientisą masę. Serbentų ir kedro riešutų galite ir nedėti, jei, pavyzdžiui, neturite. Bet jie patiekalui suteikia dar daugiau įmantraus skonio. Indą su įdaro mase uždenkite maistine plėvele ir pastatykite į šaldytuvą.
Kol prieskoniai darys savo darbą, imkitės vynuogių lapų. Jei yra, atsargiai pašalinkite kotelius ir palaikykite juos 10-15 minučių šaltame vandenyje. Tada traukite iš šaldytuvo įdarą, dėkite jį ant vynuogių lapų ir suvyniokite. Nepadauginkite įdaro – vienam suktinukui jo neturėtų būti daugiau nei vienas nubrauktas šaukštas. Keletą lapų pasilikite padėti ant puodo dugno.

Geriausia, kad puodas, kuriame virsite dolmas, turėtų storą dugną. Išklokite puodo dugną vynuogių lapais, sudėkite vieną prie kitos susuktas dolmas. Supilkite citrinos sultis. Puodo viduje uždenkite jas gerai tinkančia apversta lėkšte, kad šiek tiek prislėgtumėte. Tada pilkite karštą vištienos sultinį, kad apsemtų lėkštės kraštus.

Palaukite kol užvirs, o tada troškinkite apie 40-50 min ant nedidelės ugnies. Skanaus!

Graikiška pupelių sriuba Fasolada

Šildanti, tiršta ir skani sriuba primena lietuvišką jos variantą, tačiau turi išskirtinį skonį dėl kitokių prieskonių ir gausiai naudojamo alyvuogių aliejaus. Bet svarbiausia – ją būtina valgyti užkandant rytietiška balta duona, marinuotomis alyvuogėmis ir fetos sūriu!

Jums reikės

200 g baltųjų pupelių
1,5 l vandens
1 raudonojo svogūno
2 vidutinių saliero stiebų su lapais
2 vidutinės morkos
2 česnako skiltelių
Trečdalio stiklinės ypač tyro alyvuogių aliejaus
2 lauro lapų
Pusantros stiklinės trintų pomidorų
1 šaukšto pomidorų pastos
1 vidutinės bulvės
Pusės šaukštelio džiovinto raudonėlio
Žiupsnio druskos, juodųjų pipirų, džiovintų čili pipirų gabaliukų
1-2 šaukštų acto

Gaminimas

Jei naudojate nekonservuotas pupeles, nuplaukite jas ir mirkykite ne mažiau 8 valandų.
Išmirkytas pupeles užpilkite vandeniu tiek, kad apsemtų, užvirinkite. Jei yra putų, nugriebkite. Nusunktas pupeles supilkite į kitą puodą, užpilkite 1,5 l vandens ir užvirinkite. Tada ant nedidelės ugnies virkite apie 30 min.
Sudėkite gana stambiai supjaustytas daržoves ir smulkiai supjaustytą česnaką, trintus pomidorus, pomidorų pasta, įpilkite aliejų, sudėkite prieskonius. Kartas nuo karto pamaišydami virkite dar 30 min. Prieš pabaigą pagardinkite dar šlakeliu alyvuogių aliejaus ir actu. Pupelės turėtų būti minkštos, o sriuba tiršta. Valgyti su rytietiška balta duona, marinuotomis alyvuogėmis ir graikišku fetos sūriu! Skanaus!

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: