Praėjusių metų pabaigoje prasidėję Čečėnijos aikštės rekonstrukcijos darbai, yra vilties, tęsis iki pergalingo finišo. Jei tvirtindami naują valstybės biudžetą, Seimo nariai patvirtins ir aikštės rekonstrukcijos baigiamųjų darbų investicinio projekto finansavimą, kauniečiai visuomenės poreikiams pritaikyta erdve galės džiaugtis jau 2011 m. pabaigoje.
Kol kas maždaug 3 mln. litų vertės rekonstrukcijos darbai vyksta nuosekliai. Tiesa, dėl kai kurių nenumatytų aplinkybių procesas šiek tiek atsilieka nuo numatyto grafiko. Tačiau išsprendus atsiradusias problemas, jei finansavimas nenutrūks, darbai turėtų būti baigti laiku.
E-namas.lt primena, kad po rekonstrukcijos Čečėnijos aikštėje bus įrengti nauji takai, suoliukai, kaskadinis fontanas, tvenkinys, šviestuvai žaliojoje poilsio zonoje ir renginių aikštelėje, vaikų žaidimų ir riedučių aikštelės , skulptūrų zona, atnaujintas grindinys, apželdintos poilsio zonos, įrengtos aikštelės riedlentininkams, riedutininkams ir dviratininkams, numatyta vieta paviljonams, kuriuose mugių metu liaudies meistrai galėtų eksponuoti ir pardavinėti savo gaminius, numatyta savaitgalio turgelių vieta.
Aikštės rekonstrukcijos techninį projektą parengė architektas Šarūnas Kiaunė. Po konkurso darbus vykdo bendrovė „Žilinskis ir Ko”. Aktyviai keletą metų siekiant finansavimo techniniam projektui rengti, o po to rekonstrukcijos darbams vykdyti iš Valstybės investicijų programos (VIP) ir biudžeto prisidėjo Kalniečių apygardoje išrinktas Seimo narys Arimantas Dumčius, sekantis aikštėje vykstančių darbų eigą. Su juo kalbėjomės apie tai.
– Čečėnijos aikštėje nenutrūkstamai verda darbas. Ar viskas vyksta pagal planą?
– Vyksta darbai pagal 2010-iems metams patvirtintą milijono litų investicinį projektą. Jo finansavimas yra mišrus – 300 tūkst. litų yra iš savivaldybės lėšų, likę 700 tūkst. litų – iš centrinės valdžios lėšų. Aikštės rekonstrukciją planavome užbaigti kitąmet, todėl savivaldybė ir aš pateikėme projekto pratęsimą kitiems metams dar dviejų milijonų litų sumai. Jį palaimins arba nepalaimins lapkritį naują biudžetą tvirtindamas Seimas. Manau, kad viskas bus gerai ir lėšos baigiamiesiems darbams bus gautos.
– Net ir vykdant nedidelius statybų projektus nepavyksta išvengti nenumatytų darbų, atsiranda įvairių nesklandumų. Kalniečių bendruomeninio gyvenimo centru turinti tapti aikštė rekonstruojama sklandžiai?
– Darbus vykdo statybų bendrovė „Žilinskis ir Co.”. Gavus pirmuosius pinigus ir pradėjus rekonstrukciją praėjusių metų paskutinį ketvirtį dėl rangovo kaltės nepavyko išvengti nesklandumų. Prasidėjus smarkioms liūtims, bendrovė neišpildė teisingų drenažo reikalavimų, todėl viename aikštės kampe nutiestus takus teko perkloti, nes jie buvo susmegę. Nedelsdamas rangovas tai padarė už savo lėšas.
Tačiau apskritai darbai normaliai vyksta toliau, judame į priekį. Takai tiesiami planingai. Jie nuo gyvenamųjų namų pusės eis iki amfiteatro. Vėliau bus sutvarkyta ir žalioji zona.
– Nedidelis vėlavimas atsirado tik dėl šio vieno nesklandumo?
– Ne tik. Paaiškėjo, kad pagrindinėje aikštės dalyje, kurioje bus tvenkinys, vadinamojo statybinio laužo yra keturis kartus daugiau nei planuota. Nenumatyta, kad sovietmečiu betoniniai grioviai, įrenginėjant fontaną, buvo išlieti beveik kaip prieštankinės slėptuvės, labai giliai ir naudojant nepaprastai daug betono. Tačiau šį netikėtumą jau sutvarkėme ir dabar prašome rezervinių pinigų, nes išlaidos padidėjo žymiai. Juk darbus atlikusi bendrovė taip pat turi gauti atlygį.
Tačiau reikia pabrėžti, kad visas atlikusias plyteles, statybinį laužą savivaldybė panaudoja tikslingai. Ji sutarčių būdu liekanas perduoda savo įmonėms. Pavyzdžiui, statybinis laužas yra malamas ir panaudojamas kelių tiesimui. Plytelės perduodamos „Sugrįžimo” centrui. Dalis plytelių bus panaudotos Kalniečių parko takeliams tiesti.
Iškilo ir dar viena nenumatyta problema. Po šalia P.Lukšio gatvės nutiestais takais telkšo durpynas. Jį reikės sutvirtinti, nes kitaip susmegs per jį nutiesti nauji takai. Tiesa, galima nieko nedaryti ir takus tiesti ant durpyno, tačiau per juos įrangą amfiteatre vyksiančiam renginiui vežantis autobusiukas ar automobilis sugadins plyteles. Kaip minėjau, tokia situacija jau įvyko pernai, kai nebuvo atsižvelgta į drenažo reikalavimus.
Taip pat per paskutinį susitikimą su rangovais, savivaldybės atstovais, techninio projekto rengėjais tarėmės dėl per buvusią fontano siurblinę, kurioje ateityje ketinama įrengti tualetą, einančių elektros kabelių. Nemaža dalis jų yra neįteisinti, pravesti nelegaliai. Nėra jokių elektros skydinės techninių projektų, kaip viskas išvedžiota ir kam priklauso. Šis chaosas išlikęs dar nuo sovietmečio.
Savivaldybėje dirbanti audito komisija nuolat tikrina pinigų panaudojimą, kad viskas būtų skaidru. Kol kas nematau jokių blogų pasireiškimų.
– Rekonstravus aikštę joje lankysis ne tik sąmoningi piliečiais, tačiau ir pasiausti mėgstantis jaunimas, ilgapirščiai. Kaip ketinate apsaugoti parko inventorių, užtikrinti gyventojų saugumą?
– Nors pirminiame projekte nebuvo numatyta, nusprendėme aikštėje įrengti vaizdo kameras, taip užtikrinant parko lankytojų ir bendro turto saugumą. Tai yra logiškas žingsnis. Kitiems metams teiksiu pasiūlymus savivaldybei, kad būtų numatytas vaizdo kamerų finansavimas. Jaunimas mėgsta pasiautėti, o įrengtos stebėjimo kameros juos sudrausmins.
Svarbiausia, kad Seimas patvirtintų ateinančių metų aikštės rekonstrukcijos projekto užbaigimo finansavimą. Jei Seimo nariai pritars, pagal naują projektą nuo gegužės mėnesio intensyviai vyks baigiamieji darbai ir rekonstrukciją planuojama užbaigti iki 2011 metų pabaigos.
Šarūnas Bulota,
e-namas.lt