Baimė odontologams
privatipraktika.lt archyvo nuotr.

Lankytis pas odontologą yra būtina kartą per metus, dar geriau – kartą per pusę metų. Tokiu atveju pavyks išvengti bet kokių galimų dantų arba dantenų problemų, būsite sveikas, o patys dantukai – gražūs. Tiesa, odontologai yra vieni tų specialistų, kuriems dažnai tenka girdėti įvairius pasakojimus apie šiurpą keliančius specialistus, taip pat, raminti pacientus, kadangi ne tik vaikams, tačiau ir suaugusiems apsilankymas pas šios sferos gydytoją – vis dar gana dažnai kelia baimę.

Jeigu ir Jus kankina ši fobija – skaitykite toliau, kadangi pateiksime kelis patarimus, kurie, tikimės, padės Jums visam laikui nugalėti baimę eiti pas specialistą. O juk kuo dažniau odontologijos klinika bus aplankoma – tuo mažiau problemų turėsite, tad ir šypsena bus visada sveika bei plati.

Kokios yra baimės priežastys?

Jeigu Jums šiuo metu yra daugiau nei 30 metų, tikėtina, kad Jūsų baimės priežastys bus susijusios su sena technika, kuria teko tvarkytis dantis vaikystėje. Daugelis iki šiol nusipurto išgirdęs tą burzgimą, kuris virpina širdį. Tiesa, šiuo metu technika toli gražu nebeprimena tokios, kuri buvo naudojama prieš kelis dešimtmečius, tad ir kovoti su baime paprasčiausia yra reguliariai lankantis pas specialistą.

Žinoma, baimių priežasčių gali būt ir daugiau, tad labai naudinga susižinoti – kas jas sukėlė. Kadangi odontologijos klinika turi būti lankoma reguliariai – bijoti visą gyvenimą nėra išeitis. Net veiksminga nueiti pas psichoterapeutą, kuris bandys rasti šios baimės priežastis ir tuo pačiu jas žinant – bus galima paprasčiau rasti ir tinkamiausią baimės nugalėjimo metodiką.

Kalbėkite su savo gydytoju

Odontologų fobijos puikiai žinomos ir patiems gydytojams, kuriems dažnai tenka raminti pacientus, kurie viduryje procedūros – pradėjo nerviškai kvėpuoti. Natūralu, kad tokiu atveju medikai reaguodami į kiekvieną iš pacientų labai dažnai dar prieš atliekant tam tikrus darbus paklausia – kaip žmogus jaučiasi. Pokalbis – labai svarbus. Ne tik medikui, kuriam svarbu, kad pacientas būtų ramus, tačiau ir pačiam žmogui, kuris dažniausiai žinodamas procedūros eigą – jaučiasi kur kas ramiau.

Taip pat pacientas  visada gali išsakyti savo baimes gydytojui. Net geriau, kad jie tai ir padarytų. Tokiu atveju medikas dažniausiai nuramina, atsako į klausimus ir tuo pačiu paaiškina – kaip bus atliekama tam tikra procedūra. Žinoma, informacija yra saikinga, lakoniška, o ne detali ir kelianti dar daugiau baimių.

Pokalbis – gydo. Jeigu baiminatės ne tik odontologo – kalbėkitės su visais gydytojais, kurie Jums kelia šiurpulius. Tai nėra nieko gėdingo, kad ir koks yra Jūsų amžius. Kalbėtis – reikia ir labai naudinga.

Reguliarių apsilankymų svarba

Visi puikiai žino, kad reguliarus apsilankymas pas specialistą gali užtikrinti, kad neteks susidurti su rimtomis dantų bei dantenų problemomis. Tačiau taip pat tai puiki terapija tiems, kurie bijo. Kuo daugiau einama pas specialistą – tuo mažiau baimių lieka. Ne veltui yra sakoma, kad reikia žiūrėti baimei į akis ir galiausiai ji visiškai nebebus baisi.

Kiekvieno paciento apsilankymų pas specialistą grafikas gali kisti. Kol vieniems reikalingas dažnesnis lankymasis, kadangi dantys jautresni arba žmogus dėvi breketus, tuo tarpu kitiems dažniausiai užtenka kartą per pusę metų arba metus. Taip pat siūlome nepamiršti, kad kas kelis mėnesius turi būti reguliariai atliekama burnos higiena. Taip užkirsite kelią bakterijų dauginimuisi ir jo sukeliama gingvitui.

Reguliarus apsilankymas taip pat padeda užkirsti kelią rimtoms ligoms. Tuomet bus reikalingos tik apžiūros – jokio nemalonaus taisymo (kuris, tiesa, su šiuolaikine įranga net juokais vadinamas dantukų SPA).

Raminančios arbatos prieš apžiūrą

Nors šalinti savo baimių nereikėtų vaistais arba arbatomis, tačiau tais atvejais, kai tikrai labai baisu ir atrodo, kad sėdint kėdėje širdį muša labai stipriai – tokiu atveju galima išgerti raminančios arbatos, kuri padės bent  kiek ramiau eiti pas specialistą. Tam puikiai tinka ramunėlės, taip pat – medetkos. Gerti reikia ne vėliau nei valandą prieš. Dažniausiai tiek užtenka, kad pavyktų geriau jaustis ir tuo pačiu ėjimas pas specialistą nebūtų baisus. Tiesa, išgėrus arbatos reikia nepamiršti dar kartą išsivalyti dantukų.

Muzikos klausymas odontologo kėdėje

Nors toks savęs raminimo būdas gali atrodyti kiek neįprastas, tačiau kai kuriems žmonėms labai padeda. Žinoma, geriausia įsirašyti raminančios muzikos, kad ji leistų visiškai atsipalaiduoti. Taip pat būtinai informuokite mediką, kad jis žinotų, jog jo negirdite. Žinoma, reikia rinktis tokias ausines, kurios yra be laidų. Paprasčiausiai laidai gali trukdyti medikui tinkamai atlikti darbus, jie gali maišytis po ranka, o naudojant instrumentus – maksimali apsauga yra būtina.

Rinkitės modernias klinikas

Žinoma, baimių bus kur kas mažiau, jeigu lankysitės privačiose klinikose, kur Jūsų laukia ne tik pati geriausia įranga, tačiau ir nuolatos besišypsantys specialistai. Taip, odontologijos klinika – visada geresnis pasirinkimas. Nenorime sakyti, kad poliklinikose pasiūla blogesnė, tačiau dažniausiai naudojama senesnė įranga, o tuomet dažniausiai ji kelia didesnius garsus, kurie ir nepatinka pacientams. Visko galima išvengti radus tuos, kurie atlieka ne tik Jums reikalingas procedūras, tačiau ir kur dirba patikima komanda, kur aplinka – graži, kur net registratorė – gražiai šypsosi. Akivaizdu, kad tokiu atveju visos baimės jau po poros apsilankymų liks tik kaip nemalonus atsiminimas, tad  investuoti į savo sveikatą – verta.

Eikite pas specialistą iš ryto

Taip pat geriausia vengti susitikimų su mediku, kurie registruojami vakare. Tuomet dažniausiai jautresni žmonės visą diena drebina kojas, kol galiausiai ateina laikas keliauti pas specialistą. O kartais baimės atsiranda tiek daug, kad galiausiai – nueiti taip ir nepavyksta. Jeigu tik yra galimybė – siūlome registruotis ryte. Tuomet atsikėlus tikslingai ir ryžtingai keliausite į vietą, kur Jumis bus profesionaliai pasirūpinama.

Pozityvaus mąstymo galia

Apie pozityvų mąstymą šiuo metu kalbama labai daug, kadangi jis taikomas ir labai skirtingose gyvenimo sferose. Ypač aktyviai ten, kur žmogų kankina kokios nors baimės, tad ir odontologijos sfera gali tikti puikiai. Tuomet reikia sau kartoti, kad šis apsilankymas – tik smulkmena, kad jis yra laikinas ir gana greitai praeis. Kuo daugiau galvosite teigiamų dalykų – tuo procedūra bus paprastesnė ir dažniausiai praeina greičiau. Galvokite teigiamai ne tik tada, kai dar tik laukiate procedūros, tačiau ir tuomet kai jau esate kėdėje. Dažniausia net nepastebėsite, kaip greitai apžiūra arba dantukų tvarkymo procesas – bus baigtas.

Baimės yra visiškai natūralus dalykas. Tačiau nereikia su jomis gyventi. Su jomis būtina kovoti. Tuomet jos greitai bus visiškai pamirštamos ir pas odontologą lankysitės su šypsena.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: