Organizatorių archyvo nuotr.

Legendinis džiazo muzikantas, pianistas – virtuozas, profesorius, šiuolaikinės ir akademinės muzikos kompozitorius, sukūręs muziką daugiau nei 60 kino filmų, parašęs trys operas ( 1977 metais Maskvoje profesorius B.Pokrovskis pastatė „Ruda melagė ir kareivis“), kelis baletus ( LNOB teatre – „Baltaragio malūnas“), šešis miuziklus, daugybės džiazo ansamblių įkūrėjas ir lyderis.

Dar 1961 metais pradėjo groti džiazo muziką o, būdamas 19 metų ( V.Ganelinas gimė 1944 gruodžio 17) 1963 metais subūrė vestandartinį bigbendą. 1964 trio su  A.Melniku ir G.Talu, 1967 metais trio su G.Talu ir V.Tarasovu, o  1971  metais „Ganelin trio“ ( V.Ganelinas, V.Tarasovas, V.Čekasinas ) su kuriuo apvažiavo visą Europą ( išskyrus Albaniją), Kanadą, Kubą, Pietų Ameriką, JAV.

Po fantastiško pasirodymo Berlyno festivalyje 1980 metais Vokiečių džiazo kritikas Joachimas Berendtas apie  trio muzikavimą rašė: “Didžiuliu siurprizu tapo „Ganelino trio” iš Sovietinės Lietuvos. Trys muzikantai su užburiančiu energija, grodami maždaug penkiolika instrumentų sukelia klausytojų euforiją.Jie pademnstravo  labiausiai nevaržomą ir tuo pačiu labiausiai organizuotą ir profesionaliausią free džiazą, kokį tik per daugelį metų yra tekę girdėti” (“Down Beat”, 1980).

1986 metais ypatingos  gastrolės JAV – per 20 dienų 17 koncertų 16-koje didžiuosių miestu salėse. Prisimenant tuos V.Ganelino ir jo trio triumfo metus,  įvertinant jo didžiulį  indėlį į sovietinio ir aplamai džiazo progresą štai ką rašė  žurnale EAR(JAV mėnesinis muzikos žurnalas ) amerikiečių muzikos apžvalgininkas Sean Westergaard  – „Ganelinas sovietų džiazui tas pats kas Freudas psichologijai…“

Na ir žinoma,  vienas iš labiausiai žinomų kūrinių  – nepakartojamas, jau gyva legenda tapęs pirmas lietuviškas ir ,ko gero, geriausias ir populiariausias miuziklas „Velnio nuotaka“, kuris statomas ir iki šiol (2012 metais Klaipėdos muzikiniame teatre ), nors sukūrtas prieš 40 metų. Tai ir įrodo šio kompozitoriaus talentą, kompozitoriaus, kuris visada kartojo ir kartoja – Lietuva mano Kūrybos Tėvynė.

1987 metais,daug kam gan netikėtai,  V.Ganelinas su šeima išvyksta gyventi į Izraelį, kur gyvena ir iki šiol. Be abejonės  pirmieji metai buvo  sunkus, bet tokio neeilinio talento kūrėjui užteko nepilnų metų, kad įsilietų į savo tautiečių kultūrinį, muzikinį gyvenimą. Jau sekančiais 1988-aisias, jis priimamas į Izraelio kompozitorių sąjungą. Netrukus Viačeslavas pradeda pedagoginę veiklą  Jeruzalės Muzikos ir Šokio Akademijoj. Muzikos teorija, muzika teatrui ir kinui, solfedžio (džiazo), individualios fortepiono, džiazo kompozicijos pamokos – tai  profesoriaus  V.Ganelino kasdienė pedagoginė veikla, be to ir nemažas administracinio darbo krūvis – dvi kadencijas buvo katedros vedėju. Daug reiškiasi kaip kompozitorius. V.Ganelinas labai produktyvus: kuria kamerinę, simfoninę muziką , daug rašo muzikos kino filmams,teatrui, nepamiršta ir vokalinės bei džiazo muzikos. Koncertuoja solo, duetais, trio Izraelyje ir užsienyje (JAV, Kanada, Italija, Vokietija,  Austrija, Šveicarija, Norvegija, Graikija, Rusija, Australija, Prancūzija …). V.Ganelinas vadovauja meistriškumo kursams ir Izraelyje ir užsienyje.Organizuoja džiazo festivalius. “Jazz Globus” International festivalis ,kuri nuo 2002 metų  globoja pats V.Ganelinas ypač populiarus.

Mums, jo talento gerbėjams, ypač malonu, kad  jo kasmetiniai “sugrižimai” į savo Kūrybos Tėvynę, kas kartą primena Slavos didžiulį įndėli į Lietuvos muzikinį gyvenimą. Be jau paminėtos legendinės “Velnio nuotaka” V.Ganelinas savo kūryba visada primena, kad Lietuva nepamiršta, kaip ir Lietuvai Viačeslavas yra savas – 2002 metų Frankfurto knygų mugėje šalia iškiliųjų  rašytojų: Jurgos Ivanauskaitės, Sigito Gedos, Tomo Venslovos,  šalia avangardinio kino pradininko Jono Meko  Lietuvai atstovauti buvo pakviestas ir Viačeslavas Ganelinas, kuris, po penkiolikos metų pertraukos kartu su V.Tarasovu ir V.Čekasinu prisiminė legendinį “Ganelin trio” ir visus ne tik nustebino, bet ir vel priminė pasauliui legendinius 70-80-sius  šio trio triumfo metus. 2004 m.  už nuopelnus Lietuvai, Slava buvo apdovanotas Vytauto Didžiojo ordino Riteririo kryžiumi.

Nuo 1995 metų Slava  kasmet, kartais ir po keletą kartų per metus. Susitikimai su draugais,   koncertai, meistriškumo pamokos. Vien į vis naujus “Velnio nuotaka” pastatymus Slava yra atvykęs , ko gero, septynis kartus.Su Petru Vyšniausku ir Arkadijumi Gotesmanu sukūrė “Trio aljans”, užrašė CD, koncertavo  Lietuvoje, Rusijoje,Izraelyje.

1999 metais V.Ganelinas suburia naują trio “Ganelin Trio Priority”, kuriame be jau žinomo partnerio Petro Vyšniausko , mušamaisiais pradeda groti vokietis Klausas Kugelis. Naujasis trio gan greitai tampa ryškiu reiškiniu  ne tik Europoje. 2007 metais “Ganelin trio priority”prisistato JAV džiazo pasauliui  – Niujorkas Vision Festival , Baltimorėje An Die Mucik, Hiustonas. Baltimorės festivalio metu, publika  V.Ganelino su partneriais nepaleidžia  nuo scenos, bisuoja, reikalauja toliau muzikuoti.

Cheryl K.Symister – Masterson 2007 metais Jazzreview.com  rašė: “Yra per mažai žodžių, kad galima būtu apibūdinti šį muzikinį spektakį…Ganelino,Vyšniausko, Kugelio aljansas sukuria naują laisvos improvizacijos žodyną, kad kuo daugiau muzikų ieškotu savo kelio ir atrastu savitą balsą muzikoje”.

Pastaraisiais metais ,Lietuvoje, Viačeslavas, dažniausiai koncertavo su “Ganelin Trio Priority”.Keletą kartų, mažose auditorijose jis žavėjo  gerbėjus savo virtuozišku grojimu, bei nepaprastai išraiškingomis improvizacinėmis kompozicijomis.

Šį kartą koncertinio ciklo organizatoriai VšĮ “Didžioji septima” ir, žinoma, pats kūrėjas kviečia į susitikimus.

Klaipėdoje ( 2013 09 26 ), Kaune( 2013 09 28 ) ir Vilniuje ( 2013 10 04 ), kuriuose pirmą kartą, vienas garsiausių pasaulio improvizatorių, Viačeslavas Ganelinas pabandys spažindinti Jus, kaip gimsta muzika “čia ir dabar”.

Pirmoje koncerto dalyje, kompozitorius,  atliks savo naujausią kompoziciją, kurią jis skiria Jums.Tarp kitko,kiekviename koncerte kaskart skambės visiškai naujas kūrinys, tad praktiškai kiekvienas  koncertas tai vis naujas dar negirdėtas kompozitoriaus kūrinys.

Antroje dalyje, visų laukia iki šiol nematytas ne tik Lietuvoje, improvizacinės muzikos gimimo procesas – Viačeslavas Ganelinas, girdėdamas kitų kompozitorių kūrinius su video vaizdais iš “You Tube” didžiuliame ekrane, kurs savo improvizacines kompozicijas  girdimos muzikos temomis. Vėl gi, kiekviename koncerte muzikinės temos iš “You Tube” bus vis naujos.

Iki pasimatymo Slavos Ganelino koncertuose…

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: