Fotodiena.lt/V.Ponikvar nuotr.

Šešios vasaros, penki aukso medaliai. 1992 metais gimusių vaikinų karta visam laikui įsirašė savo pavardes į Lietuvos ir Europos krepšinio istoriją.

Europos jaunimo čempionato finale Liublianoje lietuviai 50:49 (24:11, 12:13, 7:12, 7:13) palaužė Prancūzijos krepšininkus ir karjerą jaunimo krepšinyje baigia nepralaimėję nė vieno finalo.

Tai buvo sunkiausiai laimėtas finalas, tačiau ne mažiau saldus nei keturi ankstesni.

Likus žaisti 14 sekundžių Žygimantas Skučas baudos metimu išvedė lietuvius į priekį, o po minutės pertraukėlės lemiama ataka buvo patikėta Leo Westermannui.

Ilgokai mušinėjęs kamuolį, prancūzų įžaidėjas galiausiai veržėsi link krepšio, kur jį pasitiko Vytenis Čižauskas ir Edgaras Ulanovas. Pastarasis perėmė kamuolį ir nuskuodė į priešingą aikštės pusę. Netrukus finalinė sirena paskelbė lietuvių pergalę, o Ulanovas išmetė kamuolį į tribūnas.

Per pirmą kėlinį pelnę 24 taškus, Kazio Maskvyčio auklėtiniai per kitus tris ketvirčius sukrapštė vos 26 taškus. Dar trečio kėlinio pradžioje mūsiškiai pirmavo 40:24, tačiau pradėjo strigti varžovų zoninėje gynyboje ir trečio kėlinio pradžioje iš solidžios persvaros beliko taškas – 43:42.

Mūsiškiai vėl spurtavo ir likus žaisti 3 minutes pirmavo 49:43, tačiau Rudy Gobertas pelnė 4 taškus iš eilės, Westermannas likus žaisti 34 sekundes sumetė baudas ir rezultatas pirmą kartą nuo mačo pradžios tapo lygus.

Skučas likus žaisti 14 sekundžių išprovokavo pražangą ir, kaip paaiškėjo vėliau, pataikė pergalingą baudos metimą.

Lietuvos jaunimo rinktinė: Egidijus Mockevičius 11, Žygimantas Skučas 10, Vytenis Čižauskas 9 (8 atk. kam., 6 rez. perd.).

Prancūzijos jaunimo rinktinė: Axelis Toupane 16, Livio Jean-Charlesas (12 atk. kam.) ir Rudy Gobertas (10 atk. kam., 6 blk.) po 9.

Talentingoji karta 2007 metais laimėjo olimpinį festivalį Belgrade, 2008 metais Italijos mieste Kietyje triumfavo šešiolikmečių Europos čempionate, po dvejų metų buvo stipriausi ir aštuoniolikmečių pirmenybėse Vilniuje. Pernai Rygoje Jono Valančiūno vedama rinktinė tapo stipriausia pasaulyje tarp devyniolikmečių.